Perianal Apse

Perianal Apse

Perianal apse, makat ve etrafında cerahat yani iltihap birikmesi sebebiyle oluşan şişliğe verilen addır. Makatı saran kas tabakası ve yumuşak doku arasında meydana gelir. Apsenin oluşum gösterdiği bölgede normal şartlarda tuvalet anında kayganlığı sağlayan ve cildin nemlenmesine yardımcı olan salgı bezleri bulunur. Bölge bakteriye karşı oldukça açıktır. Bölgede bulunan bakteriler salgı bezlerine geçerek bölgede apseye sebep olur. Bu apseler çoğu zaman basur yani homoroid olarak düşünülebilir. Perianal apse, kadınlara oranla erkeklerde daha yaygındır. Zamanında teşhis ve tedavi edilmeyen apseler devamlı nüksetme eğiliminde olur. 

Perianal Apse Neden olur?

Perianal apsenin neden kaynaklandığı çoğu zaman kesin olarak tespit edilemez. Bölgeye temas eden yabancı bir cismin ya da gaitanın sert olması bölgede bulunan bezlerde hasara yol açar ve alanda bakteri geçişini kolaylaştırarak apse oluşturmasına sebep olabilir. Bu tür oluşumlara non-spesifik etkenlere bağlı gelişen oluşum adı verilir. İkinci etken olarak spesifik etkenlere bağlı gelişen perineal apsedir. Perineal apse perianal apselerin yalnızca %10'luk kısmını oluşturur. %10'luk kısma ülseratif kolit, lenfoma, crohn hastalığı, kanser tedavileri örnek olarak verilebilir. Birçok hasta apsenin bölgenin hijyeniyle alakalı olduğunu düşünse de apsenin hijyenle direkt olarak alakası bulunmamaktadır. Perianal apse için genel olarak sayılabilecek nedenler;
 • Makat bölgesi travması
 • Aşırı kilolu olmak
 • İshal
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Uzun süre kabızlık
 • Kan hastalıkları
 • Diyabet
 • Uzun süre makat çatlaklığı
 • Daha evvel ana bölgede gerçekleşmiş cerrahiler
 • Daha evvel anal bölgede oluşum göstermiş anal apse varlığı olarak sıralanabilir.

Perianal Apse Belirtileri

Perianal apse oluşmuş ve tedavisi gecikmişse zamanla hastanın oturmasını zorlaştıracak boyuta ulaşabilir. Devamında hastanın şiddetli ağrıya maruz kalmasına sebep olur. Eğer apse yüzeye yakın bir yerdeyse, bölgede yanma, şişlik, titreme, üşüme, kaşıntı ve ısı artışı gibi bulgulara sebep olabilir. Daha derin bir yerde oluşmuşsa hastanın büyük tuvaletini yaparken baskı hissi yaşamasına, dolgunluk hissine ve akıntıya neden olabilir. İrin şiddetli ağrı ile ortaya çıkan bir belirtidir ve genelde acile başvurma sebebidir. Bölgede gelişen iltihabi akıntı hastanın halsizleşmesine yol açabilir. Apse cilt altına kadar ulaştığında bölgede belirgin kızarıklık oluşur ve şişlik daha fazla artar.

Perianal Apse İçin Hangi Bölüme/Doktora Başvurulur?

Perianal apse tanısı ve tedavisi için hastalar ilk olarak dahiliye bölümüne başvursa da asıl başvurulması gereken bölüm Genel Cerrahi bölümüdür. Genel Cerrahi bölümü geniş kapsamlı bir bölümdür ve kendi içinde birçok bölüme ayrılmaktadır. Makat hastalıkları genel cerrahi uzmanlığı altında yer alan bölümlerden biridir.

Perianal Apse Nasıl Teşhis Edilir?

Perianal apse teşhisinde hastanın şikayetleri dinlenerek tanı kolaylıkla yapılabilir. Apse eğer yüzeysel ve komplike olmamışsa göz ve parmak muayenesi ile teşhis kolaylıkla konulabilir. Bazı hastalarda tanı için bilgisayarlı tomografi, MR ve ultrason gibi tetkiklere ihtiyaç duyulabilir. Bu tür tetkikler genelde sık tekrarlayan ve makatın farklı kısımlarında oluşan apseler için gerekli olabilir.

Perianal Apse Tedavisi

Perianal apse teşhis edildikten sonra vakit kaybedilmeden bölgede birikmiş irinin boşaltılması gerekir. Apsenin boşaltılması cerrahi operasyonla gerçekleşir. Gerekli görüldüğü durumlarda ek olarak antibiyotik tedavisi başlatılabilir. Diyabet hastası ya da immüm sistemi baskılanmış olan hastaların hastaneye yatarak tedavi olması gerekir. Tedavide amaç apsenin kapattığı cildi açmak ve bu açıklıktan cerahatin boşaltılması ve hastanın eski konforuna kavuşturulmasıdır.

Perianal Apse Ameliyatı

Perianal apse cerrahisinde cilde yaklaşık 2-2,5 santim şeklinde kesi uygulanır. Açılan kesiden bölgede biriken cerahat boşaltılır. Cerahatin daha kolay alınması için apsenin üzerinde bulunan cildin bir kısmını almak gerekebilir. Apse açılan yerden boşaltıldıktan sonra bölgeye tekrar irin toplanmaması için açıklık dikişle kapatılmadan tampon uygulanır. Açıklık yaklaşık olarak 15-20 gün içinde kendiliğinden tamamen kapanır. Hekimin onayına göre ameliyat lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Ameliyat sonrasında bölgeyi enfeksiyondan korumak için antibiyotik, hastanın ağrılarını gidermek için ağrı kesici reçete edilir. Doktorun reçete etmiş olduğu ilaçların doktorun önermiş olduğu şekilde kullanılması gerekir.

Perianal apse ameliyatında da diğer ameliyatlardan sonra olduğu gibi bazı komplikasyonlar gelişebilir. İrinin boşaltıldığı bölgenin iyileşmesi 1-1,5 ayı bulabilir. Bölgede zaman zaman kaşıntı ve kanlı akıntı görülebilir. Ameliyat sonrasında bölgedeki iyileşmeyi kontrol etmek için hastanın bir hafta sonra kontrole gitmesi gerekir. Apse boşaltıldıktan sonra iyileşme sürecinde açılan yer bazı hastalarda tamamen kapanmayabilir. Bu gibi durumlarda anal fistül gelişebilir. Fistül makatta gelişen apselerin doğal seyri olarak kabul edilir. Fistüle maruz kalan hastalarda yeni bir ameliyata ihtiyaç duyulabilir. Ameliyat sonrasında hastanın bölge temizliğine ve beslenmesine ayrıca önem vermesi gerekebilir. İyileşme sürecinde lif oranı yüksek gıdaların tüketilmesi önemli bir ayrıntıdır. Perianal apse ameliyatından sonra;
 • Geçmeyen ağrı
 • Titreme ve üşüme
 • Yüksek ateş
 • Pansumana rağmen bölgede kanama olması
 • İdrar yaparken güçlük çekmek
 • Kabızlık
 • İshal
 • Mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler görülüyorsa zaman kaybı yaşamadan bir doktora başvurulmalıdır. Doktora başvurmak için bu sayılan şikayetlerin birinin bile yaşanması yeterlidir.
Perinanal Apseye Ne İyi Gelir?

Perianal apse cerrahi operasyon gerektiren bir rahatsızlıktır. Apseyi tedavi etmenin en etkili yolu cerrahiyle apsenin boşaltılmasıdır. Evde uygulanacak rahatlatıcı yöntemler apse temizlendikten sonra iyileşme sürecini hızlandırmak için uygulanabilir. Tıbbi tedavi haricinde sadece ev tedavileriyle apseyi tedavi etmeye çalışmak apsenin zamanla kronik bir hal almasına sebep olabilir. Evde uygulanacak yöntemler ameliyat sonrasında iyileşmeyi hızlandırmak ve apsenin tekrar oluşumunu önlemek için etkili olabilir. 

Zeytinyağı: Hakiki zeytinyağı el yakmayacak kıvamda ısıtıldıktan sonra bir pamuk yardımıyla apseli bölgeye uygulanabilir. Zeytinyağı apsenin bir yere toplanmasını ve hasarlı bölgenin onarılmasına yardımcı olabilir.

Kuşburnu yağı: Antiseptik etkisi bulunan bitkisel yağlardan biridir. Bölgede toplanan mikropları öldürür. Bir bardak suyun içine 10 damla kadar kuşburnu yağı ve bal eklenip karıştırılarak içilir. Karışım yemeklerden önce günde iki defa içilebilir. Kuşburnu yağı ile hazırlanan karışım apsenin kurumasına yardım ederken doku onarımını hızlandırır. Kuşburnu haricinde kuşburnu bitkisi çay şeklinde hazırlanarak içildiğinde de faydalı olur. 

Bitkisel içerikli yağlar: Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, kakao yağı, keten tohumu yağı, susam yağı gibi bitkisel yağlar ile bal mumu karıştırılıp merhem kıvamına getirilir. Elde edilen karışım apseli bölgeye elle ince bir tabaka şeklinde yayılır. Yaşanan sıkıntıların giderilmesi, hasar gören dokuların onarılması için uygulanabilir. 

Çörekotu: Çörek otu, çörek otu yağı ve bal bir aynı ölçülerde karıştırılarak gün içinde iki defa bir tatlı kaşığı olacak şekilde yenir. Bölgeyi mikroplardan arındırıp, oluşan enfeksiyonun azalmasını sağlar. 

Sıcak suya oturma banyosu: Perianal apse tedavisinde iyileşmeyi hızlandırmak, yaşanan şikayetlere karşı rahatlama sağlamak için uygulanabilir. Hazırlanan suyun içine çörek otu yağı ya da kuşburnu yağı eklenerek suyun etkisi arttırılabilir. 
Son Güncelleme : 25.04.2021 14:06:48
Perianal Apse ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Perianal Apse Yorumları

şifre Kırmızı sayı

0 Yorum Yapılmış "Perianal Apse"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Diş Apsesi Kaç Günde Geçer
Diş Apsesi Kaç Günde Geçer
Diş apsesi kaç günde geçer; Apse, vücudun herhangi bir yerinde irin birikmesine verilen addır. Bu irin, mikroplu ya da mikropsuz, genellikle sarımtırak renkte koyuca olabilir Diş apsesi denildiğinde ise iltihabın dişte ya da diş yakınlarında oluştu...
Diş Apsesi Patlarsa
Diş Apsesi Patlarsa
Diş apsesi patlarsa, İltihabın dudak içerisinde diş eti üstünde veya yüzün bir kısmında meydana gelen şişliğin en fazla olduğu yerden akmasıdır. Bu vaziyet, iltihabın akışının olduğu bölgeye komşu olan bir dişte veya dişlerde sıkıntı oluşturur bu ne...
Diş Apsesi Antibiyotik
Diş Apsesi Antibiyotik
Diş apsesi antibiyotik, diş apsesi, iltihaplanmış diş yada diş etinin dokusundaki şişmeye denir. 2 çeşit diş apsesi bulunmaktadır.Diş kökündeki diş apsesiDiş ile diş etinin arasındaki diş apsesiDiş etinde oluşan apseler genel olarak ağız içine özen g...
20 Lik Diş Apsesi
20 Lik Diş Apsesi
20 Lik diş apsesi, Diş apsesi dişin bazı yollarla enfeksiyon kapmasından oluşur . Dişin iltihaplanmasında durumuna göre dişte ağrılar meydana gelebilmektedir bazı durumlarda da gelmemektedir. Diş bakımı ve diş doktorunun kontrollerinin düzenli ol...
Apseye Ne İyi Gelir
Apseye Ne İyi Gelir
Apseye ne iyi gelir, Bir takım yöntemlerle vücuda giren mikropların oluşmasına neden olduğu içi cerehat dolu iltihab, şişliklere denir. Bu şişlik ve kızarıklıklar vücudun her yerinde deri altında ve derinin ek olarak aşağı bölümünde kendisini gösteri...
Geçmeyen Diş Apsesi
Geçmeyen Diş Apsesi
Geçmeyen Diş Apsesi, Diş apsesi, iltihaplı bir dişin çevresinde oluşan irine denmektedir. İki türü vardır; Diş ile eti arasında oluşan apse ve diş köküne birikmiş apse. İşte diş kökünde oluşan bu türe Geçmeyen Diş Apsesi denir.Diş kökünde oluşan geçm...
Kanal Tedavisi Sonrası Apse
Kanal Tedavisi Sonrası Apse
Kanal tedavisi sonrası apse, günümüzde bir çok kişide olan bu sorun oldukça sıkıntı yaratmaktadır. Kanal tedavisi olan kişilerin mutlaka dişinde oluşan ağrıları olacaktır. Çünkü yapılan işlemde dişin içerisinden sinirlerin öldürülmesi oldukça acı ver...
Diş Apsesi Nasıl İner
Diş Apsesi Nasıl İner
Diş Apsesi Nasıl İner, diş apsesi özellikle diş kökü iltihabı ve diş eti iltihabı gibi durumlarda ortaya çıkan son derece ağrılı ve rahatsız edici bir durumdur. Diş apsesi sırasında bazen sadece diş etinde şişkinlik oluşurken bazen yüzün ve çenenin d...
Apse Kaç Günde Geçer
Apse Kaç Günde Geçer
Apse kaç günde geçer, Apse, vücudun herhangi bir yerinde irin birikmesine verilen addır. Bu irin, mikroplu ya da mikropsuz, genellikle sarımtırak renkte koyuca olabilir. Doku ya da organlarda da oluşabilen apse kendini ağrı, kızarıklık ya da şişkinli...
Kalçada Apse
Kalçada Apse
Kalçada Apse, Vücudun her bölgesinde görülen apse kalçada da görülebilmektedir. Kalçada apse, beraberinde birçok problemi getirebilmektedir. Bu sorun kişinin günlük hayatının kısıtlanmasına ve sosyal hayattan geri kalmasına neden olur. Buda oldukça r...
Meme Apsesi
Meme Apsesi
Meme apsesi, cilt altındaki yumuşak dokularda yada süt kanallarında irin dolu bir kese (kist) oluşturan ve pek nadir görülebilen bir bakteriyel enfeksiyon olmaktadır. Meme apsesi memede toplanmış bir infeksiyon olmaktadır. Mastit erken tedavi ve yete...
Ağız Apsesi
Ağız Apsesi
Ağız Apsesi, Vücudumuzun herhangi bir bölgesinde, genellikle içinde iltihap barındaran, son derece rahatsızlık veren kızarmış şişliklere apse denilmektedir. Apseler çoğunlukla ağız içinde diş etlerinde meydana gelmektedir. Ağız apseleri, toplumumuzun...

 

Diş Apsesi Kaç Günde Geçer
Diş Apsesi Patlarsa
Diş Apsesi Antibiyotik
20 Lik Diş Apsesi
Apseye Ne İyi Gelir
Geçmeyen Diş Apsesi
Kanal Tedavisi Sonrası Apse
Diş Apsesi Nasıl İner
Apse Kaç Günde Geçer
Kalçada Apse
Meme Apsesi
Ağız Apsesi
Çocuklarda Diş Apsesi
Apse Nasıl Geçer
Hamilelikte Diş Apsesi
Apse İlacı
Diş Eti Apsesi
Perianal Apse Ameliyatı Sonrası
Kronik Diş Apsesi
Diş Eti Apsesi Nasıl Geçer
Diş Kökü Apsesi
Apse Ne Demek
Boğazda Apse
Bebeklerde Makatta Apse
Apse İçin Antibiyotik
Ağız İçi Apse
Ağrısız Diş Apsesi
Diş Apsesi Yüz Şişmesi
Perianal Apse Bitkisel Tedavi
Apse Boşaltma
Popüler İçerik
Çocuklarda Diş Apsesi
Çocuklarda Diş Apsesi
Çocuklarda Diş Apsesi, şişmeler ve ağız kokusu oluşturur. Bu durum çocuklarda iştah kaybına, zayıflamaya ve bir şeyler yiyememeye neden olmaktadır. Öy...
Apse Nasıl Geçer
Apse Nasıl Geçer
Apse nasıl geçer, Genellikle bakteri istilasına ilişkili bir tahriş neticesi dokularda meydana gelen bir olaydır. Apse kısmında, yükselen kan dolaşımı...
Hamilelikte Diş Apsesi
Hamilelikte Diş Apsesi
Hamilelikte Diş Apsesi, Hamilelikte bayanlar ani hormon artışları yaşarlar. Bu durum tüm hamilelerde görülmektedir. Bu yüzden de dişeti rahatsızlıkla...
Apse İlacı
Apse İlacı
Apse İlaçları: Apse iltihabın belli bir yerde birikip, şişlik oluşturmasına verilen genel bir isimdir. Çoğunlukla olduğu yerde bulunan dokuda eriyer...
Diş Eti Apsesi
Diş Eti Apsesi
Diş Eti Apsesi, Diş eti apsesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Genellikle dişlerden kaynaklanan sorunlardan oluşan diş eti apsesi, dişteki problemin ç...
Perianal Apse Ameliyatı Sonrası
Perianal Apse Ameliyatı Sonrası
Perianal apse ameliyatı sonrası, perianal apse makatta içi iltihap dolu bir kesecik oluşmasıdır. Perianal apse makat kanalında dişli çizgiye açılan ya...
Kronik Diş Apsesi
Kronik Diş Apsesi
Kronik Diş Apsesi: Diş sağlığı ya da ağızda meydana gelen diş çürükleri için insanlar bazen buna önem vermezler. Ancak, zamanında önlem alınmayan ve ...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Diş Apsesi Kaç Günde Geçer
Diş Apsesi Patlarsa
Diş Apsesi Antibiyotik
20 Lik Diş Apsesi
Apseye Ne İyi Gelir
Dolgulu Dişte Apse
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Dolgulu Dişte Apse
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022