Apse Yapan Dişe Ne İyi Gelir?
12 Temmuz 2024

Apse Yapan Dişe Ne İyi Gelir?


Apse Yapan Diş Nedir?

Diş apsesi, dişin ve diş etinin zamanla enfekte olması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Diş çürümeye başladığında önlem alınmazsa zamanla apse oluşması kaçınılmaz olur. Diş apsesi, çürüyen dişlerde diş ağrısı ile kendini gösteren bir durumdur. Ayrıca daha önce dolgu ya da kanal tedavisi yapılan dişlerde de apse gelişme olasılığı vardır.

Diş Apsesinin Nedenleri

Diş apsesi, bakteri ve mikrop nedeniyle ortaya çıkar. Başlangıç aşamasında müdahale edilmediğinde çok daha ciddi rahatsızlıklara yol açarak ilerleyebilir. Diş kayıplarının yanı sıra kalp, damar hastalıklarına ve hatta zamanla tüm vücudu olumsuz etkileyebilecek boyutlara ulaşabilir. Bu nedenle diş apsesi fark edildiğinde hemen tedaviye başlamak gerekir.

Diş Apsesinin Belirtileri

Diş apsesi, ağız ve diş temizliğine özen göstermemek, zararlı yiyecek ve içecekleri sık aralıkla tüketmek, diş çürümesi, dolgu, kanal tedavisi gibi nedenlerle oluşabilir. Çok ciddi bir sağlık problemi olduğu için evde önlem almak yerine hemen doktora başvurulmalıdır. Doktora muayenesine kadar apseyi hafifletmek ve süreci daha konforlu bir hale getirmek için bazı önlemler alınabilir.


Diş apsesini tıbbi müdahale haricinde hafifletecek bazı doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler şunlardır:

  • Karanfil Yağı: Karanfil yağı enfeksiyonlar üzerinde olumlu etkileri olan bitkisel bir yağdır. Diş ağrısı, diş eti problemi ve diş apsesine karşı kullanılabilir. Diş apsesi nedeniyle oluşan ağrı çok şiddetli ise diş fırçasına birkaç damla karanfil yağı damlatılarak diş üzerine sürülebilir. Ağrının şiddeti çok fazla değilse bir parça pamuğa bir iki damla damlatılarak apseli bölgeye uygulanabilir.
  • Hindistan Cevizi Yağı: Diş apsesi ağrısına iyi gelen bir diğer bitkisel yağ da Hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı apseli bölgeye yarım saat kadar tutulur. Yağın yutulmaması gerekir. Yarım saat sonunda ağız çalkalanarak yağ dışarı atılır.
  • Nane Yağı: Diş apsesine karşı nane yağı yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Apseli bölgeye uygulandığında büyük rahatlama sağlar.
  • Sarımsak: Diş apsesine karşı sarımsak iyi gelen bitkiler arasındadır. Sarımsak yağı, çiğ sarımsağın suyu apseye neden olan enfeksiyona karşı oldukça etkilidir. Apse nedeniyle oluşan ağrıyı dindirmek için çiğ sarımsak sıkılarak suyu çıkarılır. İçine bir miktar karanfil eklenerek apseli bölgeye sürülür.
  • Papatya: Papatya çay şeklinde demlenerek gargara suyu olarak kullanılır. Apseye karşı oldukça faydalı bir uygulamadır.
  • Kaygan Karaağaç: Kaygan karaağaç tozu apseli bölgeye uygulandığında rahatlama sağlayabilir.
  • Çay Ağacı Yağı: Bir fincan suyun içine 1-2 damla çay ağacı yağı eklenerek, elde edilen karışım ile gargara yapılır.
  • Ekinezya: Ekinezya çay şeklinde hazırlanarak gargara suyu olarak kullanılabilir.
  • Oregano Yağı: Bir ay bardağı suyun içine 2 çorba kaşığı zeytinyağı ve 2 damla oregano yağı eklenerek ağız çalkalama suyu olarak kullanılabilir. Karışım yutulmamalıdır.

Sonuç

Diş apsesi ciddi bir sağlık sorunu olup, zamanında müdahale edilmediğinde daha büyük sağlık problemlerine yol açabilir. Doğal yöntemler, geçici rahatlama sağlayabilir ancak diş apsesi belirtileri fark edildiğinde derhal bir diş hekimine başvurulmalıdır. Uzman tarafından uygulanacak tedavi, apsenin tamamen iyileşmesini ve olası komplikasyonların önlenmesini sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Katade

12 Temmuz 2024 Cuma

Acaba apse yapan diş için evde hangi doğal yöntemleri kullanabilirim? Sarımsak ya da karanfil yağı gerçekten etkili olur mu? Tecrübesi olan var mı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Katade,

Apse yapan diş için evde bazı doğal yöntemler gerçekten rahatlama sağlayabilir. Sarımsak, güçlü antibakteriyel özelliklere sahip olduğu için apseye neden olan bakterileri azaltabilir. Sarımsağı ezip doğrudan apse üzerine uygulayabilirsin. Karanfil yağı da ağrıyı hafifletebilir; bir pamuğa birkaç damla karanfil yağı damlatıp dişine uygulayabilirsin. Ancak, bu yöntemler geçici rahatlama sağlar ve mutlaka bir diş hekimine başvurmak gereklidir. Apse ciddi bir enfeksiyon belirtisi olabilir ve profesyonel tedavi gerektirir. Geçmiş olsun!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Diş Apsesine Ne İyi Gelir?

Diş Apsesine Ne İyi Gelir?

Güncel

Bebeklerde Makatta Apse Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Makatta Apse Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Apse Çeşitleri Nelerdir?

Apse Çeşitleri Nelerdir?

Diş Eti Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Makat Apsesi Ameliyatı Sonrası

Makat Apsesi Ameliyatı Sonrası

Ağız İçi Apse Belirtileri ve Tedavisi

Ağız İçi Apse Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Diş Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Diş Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Diş Apsesi Tedavisi Nelerdir?

Diş Apsesi Tedavisi Nelerdir?

Apse İçin Antibiyotik Nelerdir?

Apse İçin Antibiyotik Nelerdir?

Diş Apsesi Patlarsa

Diş Apsesi Patlarsa

Beyin Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Makat Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Makat Apsesi Belirtileri ve Tedavisi