apse.gen.tr https://www.apse.gen.tr Apse, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, apse.gen.tr Sun, 02 Aug 2015 00:00:00 +0000 Fri, 24 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Kanal Tedavisi Sonrası Apse https://www.apse.gen.tr/kanal-tedavisi-sonrasi-apse.html Thu, 08 Nov 2018 23:28:24 +0000 Kanal tedavisi sonrası apse, günümüzde bir çok kişide olan bu sorun oldukça sıkıntı yaratmaktadır. Kanal tedavisi olan kişilerin mutlaka dişinde oluşan ağrıları olacaktır. Çünkü yapılan işlemde dişin içerisinden sinirl Kanal tedavisi sonrası apse, günümüzde bir çok kişide olan bu sorun oldukça sıkıntı yaratmaktadır. Kanal tedavisi olan kişilerin mutlaka dişinde oluşan ağrıları olacaktır. Çünkü yapılan işlemde dişin içerisinden sinirlerin öldürülmesi oldukça acı verebilir. Ayrıca kişilerde uygulanan kanal tedavisi işlemi kısa sürebilir fakat bir veya iki kez sürecek bir işlem değildir. Bu süreç bazen bir ay yada daha fazla sürebilir. Diş çok hassas ve bakım isteyen bir durumdur, dişlerin iyi bakılmadığı zamanla ortaya çeşitli sorunlarla çıkmaktadır. Bu nedenle her insan ağız ve diş sağlığına önem vermelidir. Diş sorunu olan kişilerde bir çok hekim çekilmemesi yerine kanal tedavi sürecini başlatır. Tabii ki bu süreçte uygulanan kanal tedavi sonrası dişin apse yapmamasıdır. Böyle bir sorun ortaya çıkmaması için diş hekiminin yapacağı işlem sonrası hastanın kullanması gereken bir takım antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlardır. Hastaya uygulanırsa kanal tedavi sonrası diş apse yapmayacaktır.

Bunu bir çok diş hekimi hesaba mutlaka koymuştur. Kanal tedavisi gören kişilerde diş apse yaparsa ve buna rağmen antibiyotik etki göstermiyorsa diş hekiminizin yapacağı tek bir işlem kalır. Bu en son düşünülen bir işlemdir. Diş çekilmesini tabii ki doktorunuz ilk aşamada istemez, fakat mecbur kalınırsa çekecektir. Ayrıca diş apseliyken doktorunuz çekmez. Her yerde bu böyledir çünkü kanal tedavi sürecinde oluşan bir enfeksiyon işinizi zora sokar. Bu nedenle büyük titizlikle diş hekimleri dişi kurtarma yoluna gider. Kurtarılamayan diş sonunda kökten çekilerek hasta rahatlatılır.
 
Kanal tedavisi sonrası apse olmaması için ne yapılmalıdır:  

Bu tamamen diş hekiminin yönlendirmesi sonucu olacak bir durumdur. Kanal tedavisi biten hastalar gerek görülürse ilaç desteği almalıdır. Ayrıca bu tür hastalarda apse nedeniyle ağızda oluşan kötü kokular oluşur. Hasta bu durumda kanal tedavisi sürecinde apse olmaması için ilaç diş çürümeden önlem alınmalıdır. Diş eti şişmesi durumunda iltihaplanmanın başladığı görülmektedir, bunun için tedavi süreci başlanarak ileri gitmesi engellenir. Kanal tedavisi gören hastalarda apse oluşmuşsa yanak oldukça şişmeye başlayacaktır. Sonucu netleştirmek için diş hekiminiz röntgen filim isteyerek sizi takibe alır. Bu durum hekiminiz tarafından engellenerek tedavisi mümkündür. Kanal tedavisi apse durumu geçicidir, hastalar mutlaka tedaviyi uygun şekilde kontrolleri aksatmadan giderek iyileşme sürecini hızlandırmalıdır. Sağlıklı dişlere sahip olmak için 6 ayda çürük oluşmadan doktor muayenesi olunmalıdır. Bu durum oluşacak kanal tedavisini engelleyerek hasta sağlıklı dişlere sahip olabilir.  
]]>
Kronik Diş Apsesi https://www.apse.gen.tr/kronik-dis-apsesi.html Fri, 09 Nov 2018 03:22:52 +0000 Kronik Diş Apsesi: Diş sağlığı ya da ağızda meydana gelen diş çürükleri için insanlar bazen buna önem vermezler. Ancak, zamanında önlem alınmayan ve bakımı yapılmayan dişler, sonradan çok daha büyük problemlere ne Kronik Diş Apsesi: Diş sağlığı ya da ağızda meydana gelen diş çürükleri için insanlar bazen buna önem vermezler. Ancak, zamanında önlem alınmayan ve bakımı yapılmayan dişler, sonradan çok daha büyük problemlere neden olabilmektedir. Özellikle diş çürümesinde diş kök ve diş etine yayılan enfeksiyonlar diş kaybına sebep olur. Bu durum uzmanları tarafından apse olarak nitelendirilir.

Enfeksiyonlara maruz kalan diş ve çevre dokuları şişer ve ağrılara sebep olur. Zamanla bu enfeksiyonlar kronik diş apsesine sebep olur.  Kronik hale dönüşen apse sebebiyle ölen diş kökleri ağrıları dindirir. Ancak bu durum enfeksiyonların sağlam dişlere doğru yayılmasına da sebep olur.

Kronik Diş Apsesi Belirtileri; 

 • Dişlerde ve diş etlerinde zonklama şeklinde devamlı oluşan ağrılar.
 • Sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklerde bölgede aşırı derecede hissedilen hassasiyet
 • Yemek yeme sırasında hissedilen ağrı
 • Boyun bölgesinde şişme oluşması
 • Ateşlenme ve üzerinde yorgunluk duygusu

Apse Türleri: 

İki değişik türde apse vardır. Bu apse türleri;

Diş kökünde oluşup, biriken apse durumu; Diş köklerinde oluşup biriken apseler ağız bakımının yeterince yapılmaması ve oluşan çürüklere müdahale edilmemesi nedeniyle meydana gelir.

Diş ile diş eti arasında meydana gelen apseler; Diş ve diş eti içerisindeki apseler ise bunun gibi günlük şekilde ağız bakımının yapılmaması nedeniyle diş arasında kalan yiyecek artıklarının temizlenmemesi, burada bakteri ve tartarlarla birlikte apselerin oluşmasına sebep olmasıdır.

Kronik Diş Apsesinin Teşhis Edilmesi

Diş hekimi tarafından röntgen ve bir takım diğer usuller ile apseli diş bölgesinin teşhisini yapar. Röntgen çoğunlukla apseli diş ve diş etlerini bölgenin nasıl bir durumda olduğunu çok net bir biçimde göstermektedir. Ayrıca dişe buz ve elektrik akımı verilerek tedavi teşhisi yapılabilir.

Kronik Apseli Dişin Zararları: 

Tedavi edilmeyen kronik diş apsesi; genişleyerek yakınında bulunan dişleri, çene kemiği ile çevre dokularına zarar verir. Ayrıca endokardit, mediastinit ve pnömoni gibi yaşamı tehdit edebilen değişik bir takım hastalıklara neden olabilir. Apse oluşan dişlerin, mümkün olabilecek en kısa sürede tedavisi yahut çekiminin yapılması gerekir. Kronik diş apse'sinde ise; antibiyotik tedavisine gerek duyulmadan diş çekimi yapılmalıdır.

]]>
Diş Apsesi Yüz Şişmesi https://www.apse.gen.tr/dis-apsesi-yuz-sismesi.html Fri, 09 Nov 2018 07:13:54 +0000 Diş apsesi yüz şişmesi; Diş apsesi, diş çürümesi ile başlayan önemli rahatsızlıklardan biridir. Toplum olarak birçok kişi diş çürümesini ciddi bir sağlık sorunu olarak görmez. Fakat zamanında müdahale edilmezse çürü Diş apsesi yüz şişmesi; Diş apsesi, diş çürümesi ile başlayan önemli rahatsızlıklardan biridir. Toplum olarak birçok kişi diş çürümesini ciddi bir sağlık sorunu olarak görmez. Fakat zamanında müdahale edilmezse çürük daha da ilerleyerek daha çok soruna yol açan bir hastalığa dönüşür. Çürüme sonucunda oluşan enfeksiyon diş köküne ve çevre kemiği kadar yayılarak ilerler. Diş köküne ulaşan enfeksiyon ve devamında gelişen şişmiş doku kişiyi rahatsız edecek derecede ağrıların oluşmasına sebep olur. Bu enfeksiyonun sonucunda oluşan irin çene boyunca bir kanaldan ilerleyebilir ve daha sonrasında diş etinde şişme veya çürük dişin bulunduğu yüz kısmında şişkinliği neden olur.

Diş apsesi yüz şişmesi belirtileri nelerdir
 • Dişte zonklama şeklinde ara sıra ya da sürekli ağrı
 • Bir şey çiğnerken dişte oluşan ağrı
 • Soğuk ya da sıcak bir şey tüketirken dişte oluşan hassasiyet
 • Halsizlik ve ateşlenme gibi rahatsızlıklar. Eğer bu gibi rahatsızlıklar yaşıyorsak mutlaka bir uzmana başvurmalı gerekli tedaviyi yaptırmalıyız. Diş apsesi için diş hekimi kontrolünde antibiyotik kullanımı ile bu sorun ortadan kalkacak ve devamında çürüyen diş için dolgu yapılmasına ya da çürümüş dişin çekilmesine doktorunuz karar verecektir. Böylece yaşamış olduğunuz diş apsesi yüz şişmesi rahatsızlığından kurtulmuş olacaksınız. Apseli diş için gerekli tedaviyi yaptırmadığınız takdirde yüz şişmesi gibi sorunlar devamında ağrılar günlük hayatımızı zorlaştıracak ve kişinin beslenmesinide olumsuz yönde etkileyecektir.
]]>
Diş Apsesi Çenede Şişlik https://www.apse.gen.tr/dis-apsesi-cenede-sislik.html Fri, 09 Nov 2018 13:54:37 +0000 Diş apsesi çenede şişlik, hemen hemen hepimizin başına gelmiş rahatsızlıklardan biridir. Aniden yada ara sıra ağrıyan dişin sabah kalktığınızda çenenizde bir şişlik oluşturması kaçınılmaz olabilmektedir. Bir an panik o Diş apsesi çenede şişlik, hemen hemen hepimizin başına gelmiş rahatsızlıklardan biridir. Aniden yada ara sıra ağrıyan dişin sabah kalktığınızda çenenizde bir şişlik oluşturması kaçınılmaz olabilmektedir. Bir an panik olabilirsiniz yada o gün bir toplantınız olabilir. Ancak diş apsesi ve çenede şişlik endişe edecek bir durum değildir. Ancak vakit kaybetmeden diş hekimine gidip hangi dişten kaynaklandığı ve tedavinin şekli belirlenmelidir. Peki diş apsesi nedir

Diş apsesi nasıl olur

Apse bir iltihap birikintisi olmaktadır. İltihabın oluşmasına neden olan enfeksiyon bakteri kaynaklı olmaktadır. Apse türleri iki şekilde olmaktadır. Birincisi diş kökünde diğeri ise diş ile diş eti arasında meydana gelmektedir. Diş kökünde oluşan apse daha önce yanlış tedavi edilmiş yada hiç tedavi edilmemiş dişlerde görülür. Diş etindeki apse ise burada yanlış fırçalama sonucunda oluşan bakteri birikimi yüzünden oluşmaktadır. Diş apsesi ve çenede şişlik de bu aşamada ortaya çıkmaktadır. Ağrılı bir seyir gösterebilen apse, çeneyi açmada güçlük ve ateş de yapabilmektedir. Ağızda koku da oluşabilmektedir. Diş apsesine şekerli yiyecekler ve gazlı içeceklerin çok tüketilmesi yada diş minesindeki çatlaklarda neden olabilmektedir. 

Diş apsesi çenede şişlik tedavisi,

Diş apsesi çenede şişlik inebilmesi için iltihabın kurutulması yada boşaltılması gerekmektedir. Çürük dişe gerekiyorsa kanal tedavisi uygulanacaktır. Eğer kurtarılamayacak duruma gelmişse çekilmesi gerekebilmektedir. Apsenin kurumasını sağlayacak antibiyotik tedavisi uygulanacaktır. Ancak evde kendi başınıza yada eş dost tavsiyesi ile antibiyotik tedavisine başlamanız sakıncalıdır. Antibiyotik şişliğin inmesini sağlasa da altta yatan neden çözülmez ise diş apsesi çenede şişlik tekrar edebilecektir. Genelde antibiyotik tedavi diş çekilme kararı verildiği zaman başlatılmaktadır. Ancak diş çekimi en son çare olabilecektir. Diş apsesi ve dolayısı ile çenede şişliği önlemek için dişlerinizi her gün fırçalamalısınız. Diş fırçanızı ayda bir değiştirmelisiniz. Düzenli diş kontrolleri yaptırmalısınız. Yoksa çene şişliği kaçınılmaz hale gelebilecektir. 

Sağlıkla ve hoşça kalın. 
]]>
Bebeklerde Diş Eti Apsesi https://www.apse.gen.tr/bebeklerde-dis-eti-apsesi.html Fri, 09 Nov 2018 23:32:36 +0000 Bebeklerde Diş Eti Apsesi, Sağlık alanında her rahatsızlıkta olduğu gibi diş eti apsesinde de tedaviden daha önemli olan konu koruyucu önlemler almaktır. Genel olarak anne adayından başlayıp gecelik süresince anne ve bebeğin e Bebeklerde Diş Eti Apsesi, Sağlık alanında her rahatsızlıkta olduğu gibi diş eti apsesinde de tedaviden daha önemli olan konu koruyucu önlemler almaktır. Genel olarak anne adayından başlayıp gecelik süresince anne ve bebeğin ergenliğe kadar olan dönemde diş hekimi kontrolü, bu konuda eğitilmesi, ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirip ve doğru alışkanlıklar edinilmesinin sağlanması ile diş sağlımızı korumuş oluruz. Ağız ve diş sağlığını ilgilendiren durumlarda erken teşhis ve tedavinin başarı şansı çok daha yüksek oranlarda gerçekleşmektedir. Erken yaşlarda başlayan diş fırçalama alışkanlığı, düzenli beslenme ve periyodik aralıklarla doktor kontrolüne gidilmesi sorunları azaltarak daha zor durumlarla karşı karşıya kalmanın önüne geçmektedir.

Bebeklerde ağız ve diş bakımı süt dişlerinin çıkması ile birlikte başlar. Bu nedenle süt dişlerinin ilk görülmeye başlaması ile beraber bebekler diş doktoruna götürülmeye başlanmalıdır. Diş eti apsesi ve diş çürüklerinden kurtulmak için bebeklerin sürekli doktor kontrolünde olması ve ebeveynleri tarafından ağız ve diş sağlığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Diş eti ve dişlerde bebeklik zamanında başlayan sorunlar bir ömür süreceği için alınacak önlemlerde ona göre daha titizlikle takip edilmelidir. Bebeklerin diş eti kenarı anatomik açıdan yetişkinlere göre daha bombeli bir yapı olması ve yedikleri besinlerin genellikle yumuşak olmasından dolayı yiyecekler bu bölümde birikerek diş eti apselerine neden olmaktadır.

Bebeklerde Diş Eti Apsesi Önlenmesi İçin Yapılabilecekler

Şeker içeriği olan besinlerin ve ilaçların dikkat edilmeden kullanılması erken dönemde diş çürümelerine veya apse yapmalarına neden olmaktadır. Biberonla verilen mamalar tadı değişmesi için tatlı gıdalar ile takviye yapılmamalıdır. Özellikle gece beslenmesinde biberonun içine sadece inek sütü bile konması çürüklere neden olabilmektedir. Bunlar ilerledikçe diş eti apselerine neden olur. Bebeklerde bir süt dişleri çıktıktan sonra bir süre anne tarafından yumuşak bir fırça yada tülbent gibi araçlarla gece uyumadan önce  temizlenmelidir.

Bebekler ara öğünlerde şeker ve karbonhidrat olan besinleri sık tüketirse bu dişler ve diş etleri bakımından zarar teşkil etmektedir. Bu durumlardan sonra bebeklerin bol su içmesi sağlanmalıdır. Bebekler süt dişlerini çıkarırken oldukça iştahsız ve huzursuz olurlar. Bu dönemde ağızda kaşıntı olması sebebi ile eline aldıkları her şeyi ağzına götürmeye çalışırlar. Bu dönemde dikkat edilmeli ağzına alabileceği her şeyi dezenfekte etmeli mümkünse temiz bir araçla diş etine masaj yapmak gerekmektedir. Süt dişlerinin her gün günde iki defa macun kullanmadan yumuşak bir fırça veya tülbent yardımı ile temizlenmelidir. Özellikle gece beslenmesinden sonra bebeğin ağzı temizlenmeli, bu mümkün değilse bebeğe bol su içirilerek ağızlarında artık kalmaması sağlanmalıdır.

]]>
Beyin Apsesi https://www.apse.gen.tr/beyin-apsesi.html Sat, 10 Nov 2018 23:03:33 +0000 Beyin apsesi, beyindeki dokusunda oluşan enfeksiyonlar olarak tanımlanmaktadır. Oluşan enfeksiyon beyne yakın organlardan, kan yolu ile veya silah yoluyla yaralanmadan kaynaklı olabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde bu Beyin apsesi, beyindeki dokusunda oluşan enfeksiyonlar olarak tanımlanmaktadır. Oluşan enfeksiyon beyne yakın organlardan, kan yolu ile veya silah yoluyla yaralanmadan kaynaklı olabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde bu rahatsızlık görülebilmektedir. Beyin apsesinin meydana gelmesinde birçok bakteri sebep olabilmektedir. Beyin apsesine sebep olan etkenler arasında sinüzit, orta kulak iltihabı ve diş apseside olabilmektedir. Çok düşük bir ihtimal bakteriyel menenjitte oluşmasına neden olabilir. Yeni doğan bebeklerde oluşan enfeksiyon nedeni, düşük bir nedende olsa menenjit kaynaklı olabilmektedir. Beyin apsesinin %25'lik oranı kan yolu ile rahatsızlık oluşmaktadır. Kanla bulaşan apse birden fazla olmaktadır. Apsenin gelişmesi beynin atardamar sulama kısmında gerçekleşir. Beyindeki apselerin bazıları leğen kemiğinde meydana gelen enfeksiyon, akciğer enfeksiyonu, kalp iç zar iltihabı ve mor bebek hastalığından kaynaklı da olabilmektedir. 

Beyin apsesi belirtileri
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Işığa karşı duyarlılık
 • Kafa tasında oluşan baskı hissi
 • Güçsüzlük
 • Halsizlik
 • Ense ağrısı
 • Baş ağrısı gibi belirtiler görülebilir.
Bu enfeksiyona yakalan kişilerde ℅50 civarında sara nöbeti rahatsızlığı görülme ihtimali bulunmaktadır. Kişide bilinçte yaşanan  farklılıklar uykuya dalma veya komaya kadar uzayabilir.Beyin apsesi erkeklerde daha fazla görülmektedir. Bu rahatsızlıkta nöbet, inme ve ölümle sonuçlanan riski mevcuttur.

Beyin apsesi tanı

Beyin cerrahisi ve nörolojik muayeneler sonucunda bazı tespit ve tetkikler yapılır. Alınacak olan kan tetkikleri, lökosit sayım, CRP, sedimantasyon yeterli olamamaktadır. Yalnızca hastalığın tedaviye karşılık verdiği cevabı öğrenmek için uygulanabilir. Beyin apsesini anlamak için beyin tomografi si  ve manyetik rezonans görüntülemesi lonber fonksiyon tarzı görüntüleme yöntemleri de uygulanabilir. Kültürlerde tanı için uygulanabilir.

Beyin apsesi 4 evreden oluşmaktadır. Bunlar;
 • 1 ile 3 günün arasında ise erken serebrit evresi 
 • 4 ile 10 günün arasında ise geç serebrit evresi 
 • 11 ile 14 gün arasında ise erken kapsül formasyonu evresidir
 • 15 gün ve üzeri ise geç kapsül formasyonu evresidir olarak adlandırılmaktadır.
Beyin apsesi tedavisi

Tedavi şekli hastanın şikayetlerin yoğunluğuna,apsenin boyutuna ve enfeksiyonun zamanına göre değişmektedir. Hastanın şikayetleri çoksa, enfeksiyon biyopsi yardımıyla örnek parça alınır. Sonrasında antibiyotik tedavisi uygulanır. Eğer apse erken dönemde ise antibiyotiğe olumlu cevap vermektedir. Ama apse geç dönemde ise ve kalın kapsül formasyonu meydana gelmiş olursa hastaya kraniotomi ve apsenin çıkarılması için ameliyat yapılır. Beyin apsesi kişinin yaşamını tehdit ediyorsa enfeksiyon boşaltılır. Acil olarak cerrahi müdahale yapılır.

Beyin apsesi olan kişilere sonradan etkileri var mıdır

Kişide herhangi bir etkisi olmayabilir. Ama enfeksiyonun lokalizasyonu ve şiddeti bu durumu etkileyebilir. Kişi tedavi esnasında inme tarzı benzeri durumlar göstermiş ise toparlamada zorlu çekebilir. Genellikle bu inme vakaları tedavi sonrasında toplarlar. En büyük sorun genellikle epilepsi olmaktadır. Hasta tedavi edilse bile enfeksiyon yerinde  nedbe dokusu epilepsi sebebi olabilir. Bu gibi sorunlarda ilaçla tedavi edilmektedir. Beyin apsesi tamamen geçse bile tekrarlama ihtimali olduğu için hasta düzenli olarak kontrol kere gitmesi gereklidir.]]>
Perianal Apse Ameliyatı Sonrası https://www.apse.gen.tr/perianal-apse-ameliyati-sonrasi.html Sun, 11 Nov 2018 21:49:30 +0000 Perianal apse ameliyatı sonrası, perianal apse makatta içi iltihap dolu bir kesecik oluşmasıdır. Perianal apse makat kanalında dişli çizgiye açılan yaklaşık 10 adet salgı bezinin tıkanması ve iltihaplanması net Perianal apse ameliyatı sonrası, perianal apse makatta içi iltihap dolu bir kesecik oluşmasıdır. Perianal apse makat kanalında dişli çizgiye açılan yaklaşık 10 adet salgı bezinin tıkanması ve iltihaplanması neticesinde oluşur. Perianal apse erkeklerde kadınlara oranla çok daha fazla görülmektedir. Perianal apseler zamanında tedavi edilmediklerinde sık sık tekrarlar. Makat bölgesinde şiddetli ağrı, şişlik ve üşüme belirtileri ile kendini belli eder. Bazı durumlarda ateşlenme de gözlenir. Makat çevresinde şiddetli kaşıntı, akıntı ve halsizlik gibi şikayetleri mevcuttur. Apse ya kendiliğinden patlar, kendiliğinden patlamadığı ve şikayetlerin arttığı durumlarda ise cerrahi yöntem ile ameliyatla alınır. Perinal apse ameliyatı makatın yanındaki cilde kesi yapılması sureti ile iltihabın dışarı boşaltılması şeklinde yapılmaktadır. Büyük ve derinde olan apseler ise ameliyathane koşullarında genel anestezi altında yapılır. Perinal apse ameliyatı sonrasında bazı sıkıntılar yaşanabilmektedir.

Perianal apse ameliyatı sonrası yaşanan sıkıntılar nelerdir

 • Makat ağrısı oluşabilir. Doktorunuz ağrı kesici ilaçlar verecektir. Fakat bu grup ilaçların fazla kullanımı dışkılamada zorluk ve kabızlığa neden olabilmektedir. İlacın alınmaması durumunda da yaralı bölgede ödem oluşabilmektedir. Gıda takviyeleri ve lifli besinler ile dışkının yumuşatılmasına yardımcı olunabilir. Ilık oturma banyoları da işe yarayabilir.
 • Ameliyattan sonra ilk 10 gün içinde makat bölgesinde şişlik oluşabilir.
 • Makatta sarkma olması durumu makat bölgesinden yeterli doku çıkarılmadığı durumlarda gelişir.
 • Perinal apse ameliyatını takip eden 3-6 hafta süresince yani yaralar tam olarak kapanıp iyileşinceye kadar damlama şeklinde kanamalar olabilmektedir. Kanama eğer aşırı derece de gerçekleşiyorsa mutlaka ameliyatı yapan cerraha bilgi verilmelidir.
 • Perinal apse ameliyatı sonrasın da kabızlık için dışkı yumuşatıcı ilaçlar verilmektedir. Hastalar kabız olmaktan korktukları için bu ilaçları gereğinden fazla alarak ishal durumu yaşayabilirler. İshal durumunda da makatta şiddetli ağrı ve yanma oluşmaktadır. Bu yüzden bol sıvı alınarak günde 2 litreye yakın su tüketilmelidir.
 • Ameliyat sonrası makat bölgesinde sabun ve deterjan kalıntıları nedeni ile makat etrafındaki deri tahriş olmaktadır ve sonucunda da kaşıntı oluşmaktadır. Bazı merhemler kaşıntıya çare olmaktadır.
 • Perinal apse ameliyatı sonrası yaklaşık 6 haftalık süre boyunca yaralar tam olarak kapanmadığı için makattan sarı renge sahip sümüksü bir sıvı gelir. Sürekli olarak devam eden makat akıntısı rahatsızlık verici bir durumdur ve makat bölgesinin sürekli ıslak kalması anal dermatite yani makat bölgesinde tahriş ve mantar enfeksiyonu oluşturur. 
 • Perinal apse ameliyatı sonrası idrar yapma güçlüğü gelişebilir. Ve iyileşme gerçekleşene kadar belli bir süre devam edebilir. Ve ameliyat sırasında sonda takılan hastalarda idrar yolları enfeksiyonu oluşmaktadır.
 • Perinal apse ameliyatı sonrası makat fistülü de oluşabilmektedir. Şişlik, akıntı, kaşıntı ve kanama ile kendini belli eder. 

      

       

]]>
Anüste Apse https://www.apse.gen.tr/anuste-apse.html Mon, 12 Nov 2018 05:02:54 +0000 Anüste apse, makatta iltihaplanma sonunda irin toplanması ile oluşmaktadır. Genellikle anüs salgı bezlerinin iltihaplanmasından dolayı köken alır ve yayılmaktadır. Bu bezlerin asıl görevi mukus salgılayarak dışkısını kolayl Anüste apse, makatta iltihaplanma sonunda irin toplanması ile oluşmaktadır. Genellikle anüs salgı bezlerinin iltihaplanmasından dolayı köken alır ve yayılmaktadır. Bu bezlerin asıl görevi mukus salgılayarak dışkısını kolaylaştırmaktır. Acil cerrahi müdahale gerektiren iltihabı bir hastalıktır. Her yaş grubunda görülmekle beraber 30-40 yaş arasında daha çok görülmektedir. Erkeklerde kadınlara nazaran görülme sıklığı daha fazladır. Sıklıkla dışkı yumuşaklığını arttığı ilkbahar ve yaz aylarında görülmektedir. Sulu dışkı bezlerinin algı çıkış noktalarını tıkanması sonucu hastalığı tetikler.

Anal apse neden oluşur Anal bölgeye uygulanmış olan cerrahi girişimler, anal fissür-fistül varlığı, anal bölge travması, daha önce geçirilmiş anal apse öyküsü, anal apse oluşumunda risk nedenleri olarak adlandırılabilir. Bazen uzun süreli ishal sonrasında oluştuğu gözlenmektedir. Aşırı alkol tüketimi ve aşırı kilo risk faktörleri arasındadır. Bu tip hastalarda tesbit edilen en sık anal apsenin sebebi, kronik anal fissürün olmasıdır.

Anüs apse nasıl yayılır Artan irin miktarı uyguladığı basınç sebebiyle intersfinkterik apse, kendini saran komşu dokulara yayılım göstermekte, cilt altına doğru ilerler, perianal boşluğa büyüyerek ulaşır ve perianal apse oluşturur. Kaslar arasından yukarıya doğru ilerleyip ve supralevator boşlukta supralevator apseyi oluşturmaktadır. Veya sfinkter kasını yanlamasına geçip ve iskiorektal apse halini alır. Anal apsenin tanısı ve tedavisi geciktikçe, apse hızlı şekilde yayılır ve komplek bir vaziyet alır.

Anüs apsede tanı nasıl konulur Çoğu hastada tanı için muayene yeterli olur. Bazen MR ve ultrason istenebilir. 

Anüs apsesinin tedavi yöntemleri nelerdir

Anüs apse tedavisinin maksadı, anuüs bölgesine ait semptomları ve genel enfeksiyon durumunu düzeltip, ayrıca apsenin komplike bir hal almasını veya anal fistül gibi bazı başka patolojileri tetiklemesini engel olmaktır. Anal apsenin tedavisi cerrahi şeklindedir. Anestezi altında apse drenajı yani boşaltımı yapılır ve insizyon için anüse en yakın yer seçilmesi lazımdır. Apse boşaltıldıktan sonra, ateş, ağrı ve diğer iltihabi bulgulakro hızla şekilde iyileşmë gösterecektir. Bu iyileşme sürecinde ağrı kesici, antibiyotik ve sıcak su oturma banyosu kullanılmalıdır. Cerrahi operasyon sonrası antibiyotik tedavisi verilen hasta düzenli şekilde takip edilir. Nüks oranı %10 civarındadır. Apsesi olan hastanın yetersiz tedavisi, doktora geç başvurması ve apsenin yerleşim yeri fistül olma riski açısından önem taşır. Anal apsesi olan hastaların %30'unda fistül oluşumu görülür
]]>
Apse İlacı https://www.apse.gen.tr/apse-ilaci.html Mon, 12 Nov 2018 14:12:59 +0000 Apse İlaçları: Apse iltihabın belli bir yerde birikip, şişlik oluşturmasına verilen genel bir isimdir. Çoğunlukla olduğu yerde bulunan dokuda eriyerek cerahate karışır. Bu hal vücudun mikroorganizm Apse İlaçları: Apse iltihabın belli bir yerde birikip, şişlik oluşturmasına verilen genel bir isimdir. Çoğunlukla olduğu yerde bulunan dokuda eriyerek cerahate karışır. Bu hal vücudun mikroorganizma enfeksiyonlarına karşı verdiği doğal bir tepkinin sonucu olarak oluşur. Apseler soğuk ve sıcak apse olmak üzere ikiye ayrılır. Sıcak apseler bir ya da birden fazla mikroorganizma cinsinin dokulara yerleşerek oluşturduğu bir rahatsızlıktır.

Mikroorganizmalardan dolayı apse oluştuğundan, apsenin tedavisi için kullanılan apse ilaçları genellikle apse antibiyotiğidir. Ancak her zaman için antibiyotik tedavisi tek başına yeterli olmayabilir. Çünkü apse içinde bulunan irinin drene edilmesi gerekir. Şayet apse kendi kendine açılmış ve drene olmuşsa antibiyotik tedavisi yeterli olabilir. Apse tedavisinde uygun ilaç kullanımı için ilk önce doktora başvurulması gerekir. 

Apse Ve Diş Ağrısı İlaçları:

Apranax; diş ağrısı ilacı. Diş ağrıları için sık tercih edilen tablet ilaçtır. Diş ağrılarını geçici olarak geçmesine yardımcı olur.

Amoklavin Antibiyotik; amoklavin diş ağrısı antibiyotik Amoklavin solunum yolu enfeksiyonları, ameliyat sonrası ile çeşitli sebeplerle kullanılan çok güçlü bir antibiyotiktir.

Rovamycine; augmentin gibi genel olarak diş apsesi ağrı ve apsenin kendisini geçirmek için kullanılan antibiyotik apse ilacıdır. kesici özelliği de bulunmaktadır.

Novalgin; Diş ağrısı için antibiyotik almak vücutta ciddi ve kalıcı tahribata yol açabilir. Bu sebeple antibiyotik yerine novalgin öneriyoruz

Majezik Tablet + Gargara + Sprey; farklı birçok formda bulunan bu ilaç, başta diş ağrısı olmak üzere vücutta görülen birçok ağrının geçmesini sağlamaktadır.

Arveles Ağrı Kesici;  Diş ağrısının geçmesi için tercih edilen güçlü bir ilaç olarak ön plana çıkıyor.

Flurend Gargara ve Sprey;  ağız içinde görülen yaraların iyileşmesini de sağlayan bu ilaç, aynı zamanda diş minesinde zedelenme veya dişlerde çürümeden dolayı görülen ağrıları da giderir.

Parol 500 mg; gribe karşı etkili, ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliğe sahip olan bu ilaca özellikle kış aylarında sık rastlarız.

Bebeklerde Diş Ağrısı İçin Ağrı Kesici;  Şu yukarıda sayılan ilaçların hiç biri bebeklerde görülen diş ağrıları için uygun değildir. Genellikle bebekler için 120 mg/5 ml olarak gripin şurup kullanabilirsiniz.

Vermidon Şurup Diş Ağrısı İçin; 160mg/5ml boyutunda olan bu şurubun ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği vardır.

Aspirin; Novalgin kadar etkili olmasa da diş ağrılarında güçlü yan etkileri vardır.

Minoset Plus Ağrı Kesici; Ateş düşürücü özelliği de bulunun bu ilacın, genellikle hafif ve orta şiddetli diş ağrılarının geçmesinde etkilidir.

Dolphin 500 mg Tablet; ağrı kesici ilaç grubunda yer alan ve diş doktorları tarafından diş ağrısı için sıklıkla reçete edilmektedir.

Augmentin Diş Ağrısında Kullanımı:  

Diş apsesine bağlı ortaya çıkan diş ağrılarında, güçlü bir ağrı kesici antibiyotik ilaçtır. Dişindeki şişmeden dolayı doktora gidenlere ilk olarak bu ilaç verilir.

]]>
Ağız İçi Apse https://www.apse.gen.tr/agiz-ici-apse.html Mon, 12 Nov 2018 21:18:54 +0000 Ağız içi apse; genellikle içinde iltihap barındıran, kızarmış şişliklere apse denir. Apseler çoğunlukla ağız içinde diş etlerinde oluşmaktadır. Yapılan araştırmalarda ağız içi apselerin nedeni tam olarak bilinmemektedi Ağız içi apse; genellikle içinde iltihap barındıran, kızarmış şişliklere apse denir. Apseler çoğunlukla ağız içinde diş etlerinde oluşmaktadır. Yapılan araştırmalarda ağız içi apselerin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak ağız içi apseyi oluşturan bazı faktörler belirlenmiştir.

Ağız içi apsesinin belirtileri:
 • İlk önce apsenin olduğu bölgede şiddetli ağrı duyulur.
 • Ağız içerisinde etrafı kırmızımsı ve ortası sarımsı ya da beyaz şişlik oluşur.
 • Yeme-içme sırasında özellikle sıcak ve soğuk içecek, yiyeceklerin art arda kullanılmasında hissedilen şiddetli ağrılar.
 • Rahatsızlık verecek kadar bir ağız kokusu ve apsenin olduğu bölgede iltihaplanma.
Ağız içi apsenin oluşmasını tetikleyen faktörler:
 • Demir ve vitamin eksikliği ve özellikle B12 vitamin eksikliği apsenin oluşmasına sebep olmaktadır.
 • Fiziksel travmalar dudağımızı, yanağımızı veya dilimizi istem dışı ısırmak.
 • Günümüzün en büyük sorunlarından olan stres apse oluşumuna  neden olmaktadır. Özellikle kadınların adet öncesi oluşan gerginlik de buna sebebiyet vermektedir.
 • Dişlerimizi  düzgün bir şekilde ve bilinçli olarak fırçalamamak. Ayrıca kullanılan fırçanın sertliği de ağız içini tahriş etmektedir.
 • Ülser, hemoraid gibi bağırsak ve mide hastalıkları apsenin oluşmasını tetiklemektedir.
 • Sigara kullanılması veya sigarayı birden bırakmakta apseye neden olabilir.
 • Hormonal düzensizlikler. Özellikle ergenlik döneminde görülmektedir.
Ağız içi apse tedavisi:
 • Ağız içinde oluşan apse, gazlı bez ya da pamukla dezenfekte edilmelidir.
 • Günde 3 defa tuzlu su ile gargara yapmak.
 • Doktorun verdiği kremleri kullanmak.
 • Apse içindeki iltihaplanma çok ilerlemiş ise, doktorun yazacağı antibiyotiği kullanmak.
Apse tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Tedavi edilmediği zaman apsenin olduğu bölgede iltihabın vücuda dağılması ve o bölgenin çürümesine yol açabilmektedir. Ağız içi apsesini önlemek için çok sıcak ve soğuk içeceklerden kaçınılmalıdır. Yılda en az bir defa ağız ve diş temizliği yaptırmak faydalı olacaktır.
]]>
Apse Boşaltma https://www.apse.gen.tr/apse-bosaltma.html Mon, 12 Nov 2018 22:24:38 +0000 Apse boşaltma, apse vücutta herhangi bir dokuda veya organda mikro organizmalar nedeniyle oluşan iltihabi durumun aynı şekilde vücut tarafından sınırlandırılması neticesinde meydana gelen enfeksiyonlardır. Apsenin yerleşim ve Apse boşaltma, apse vücutta herhangi bir dokuda veya organda mikro organizmalar nedeniyle oluşan iltihabi durumun aynı şekilde vücut tarafından sınırlandırılması neticesinde meydana gelen enfeksiyonlardır. Apsenin yerleşim ve büyüklüğüne yerine göre farklı ağrı, ateş, kızarıklık ve şişlik gibi etkenlerde eşlik etmektedir. Apsenin yerleşim yerine göre apseler değişik adlarla adlandırılmaktadır. Apsede yoğun şekilde antibiyotik tedavisi ilk başvurulan tedavi yöntemlerden biridir. Ancak apse tedavisinde tek başına antibiyotik kullanılması yetersiz kalabilme ihtimali vardır. Bilhassa ciltte derin dokuları etkileyen apselerde, iltihabın girişimsel etkisi olarak buradan uzaklaştırılması gerekmektedir. Bu işlemler ise şöyledir;
 • Cerrahi olarak apsenin boşaltılması   
 • Perkülan olarak yani ameliyatsız apse boşaltmanın yapılması şeklinde sıralanmaktadır.

Cerrahi olarak apse boşaltma yapılması

Bu uygulama da ameliyat yapılarak, apse şeklinde gelişme gösteren odağın bulunduğu yerden uzaklaştırılmasını kapsamaktadır. Apsenin nerede olduğu ve büyüklüğüne göre genel veya spinal anestezi kullanılarak, ağrı duyusu yok etmesinin ardından, steril koşullarda ameliyat yapılarak, iltihaplı alan buradan uzaklaştırılmaktadır. Gerekli görülürse bölgeye bir ucu vücudun dışına, bir ucu da ameliyat yapıldığı yerde olan bir katater yani plastik tüpler yerleştirilmekte ve kalan iltihabın ameliyattın ardından dışarı akmasına yardımcı almaktadır. Hastada ameliyat öncesinde olduğu gibi, sonra da antibiyotik kullanımına devam etmektedir. 

Perkütan olarak apse boşaltma yapılması

Bu boşaltma yolu girişimsel radyologlar tarafından sıkça uygulanmaktadır. En çok karın içindeki apselerde ve akciğer apselerinde kullanılan bir yöntem şeklidir. Karın içindeki apseler karın boşluğunda veya böbrek, karaciğer ve dalak gibi organlarda da oluşma ihtimali vardır. Bu yöntemlerle yapılan apse boşaltma oldukça başarılı şekilde sonuçlanmaktadır. Bu uygulama bilgisayarlı tomografi veya ultrasonografi yardımıyla yapılmaktadır. Bu apseli odağın görüntüsünün altında boşaltılması işlemidir. Bundan dolayı daha başarılı sonuçlar alınır. Apse boşaltma anında yerleştirilen tüp, hastanın verdiği yanıta göre, bir süre daha içeride kalmaktadır. Günlük olarak kataterden akan iltihap takip edilmekte ve belirli iltihap akıncaya kadar tüp yerinde bırakılmaktadır. İltihabın bitişi ultrason, MR, bilgisayarlı tomografi gibi tetkiklerle kontrol edilmektedir. Tüp yerinden çekildiği zaman bölgeye bir süre pansuman yapılmaktadır. Fakat dikiş atılmasın gerek yoktur. Sadece apsenin büyüklüğüne göre kalın bir tüp yerleştirildiği zaman, 1-2 cm arası kadar açıklık kaldığında dikiş yapılabilmektedir.

Apse boşaltmanın perkütan olarak yapılmasının avantajları

 • Hastanın ayağa kalkması uzun sürmez. Hastanede uzun yatmasına gerek olmayacaktır.
 • Bu yöntemlerle de genel anesteziye gerek duymadan, sadece lokal anestezi yapılmaktadır.
 • Cerrahi müdahale olmadığından dikiş gerektirmez. 
 • İşlem yapıldığı zaman ve sonrasında ağrı oldukça az olur veya olmaz.
 • Uygulama anında görüntüleme yapıldığından, hata olasılığı düşük olmaktadır.
 • Ameliyathane ortamında yapılmadığı gibi, tedavi maliyetide düşük olmaktadır.

]]>
Bebeklerde Makatta Apse https://www.apse.gen.tr/bebeklerde-makatta-apse.html Tue, 13 Nov 2018 05:14:17 +0000 Bebeklerde makatta apse, perinal apse adı verilen makat apsesi, kızarık şiş içi irinle dolu olan değişik büyüklükleri olabilen lezyonlardır. Bazı durumlarda makat bölgesinin dışında bazı durumlarda ise makatın i Bebeklerde makatta apse, perinal apse adı verilen makat apsesi, kızarık şiş içi irinle dolu olan değişik büyüklükleri olabilen lezyonlardır. Bazı durumlarda makat bölgesinin dışında bazı durumlarda ise makatın içinde gelişebilir. Makatta apseye kalın bağırsak florasını oluşturan mikroplar sebebiyet vermektedir. Kızarıklık, şişlik, ateş yükselmesi ve halsizlik başlıca belirtiler olarak kendini gösterir. Anal kanal olarak bilinen kalın bağırsağın son birkaç cm lik kısmı salgı bezlerinden oluşmaktadır. Bu salgı bezleri anal kanala ince kanalcıklar şeklinde açılmaktadır. Farklı sebeplerle bu kanalcıklar tıkandığında geride birikim olarak iltihaplanma durumları başlar. Bu iltihaplar ya kendiliğinden patlayarak iyileşir yada kronikleşip içi irinle dolarak makat apsesini oluşturur. 

Bebeklerde makatta apse nasıl oluşur, neler yapılabilir

Makatta apse, anüs etrafındaki cilt altında enfekte sıvı birikmesidir. Makatta apse genellikle 1 yaş altındaki erkek bebekler de görülmektedir. Bebekte anüs etrafında kızarıklık ve şişlik olarak kendini gösterir. Bebeklerde perinal bölgeye açılarak bakılır ve muayene edilir. 2 yaş üzeri perinal apse durumlarında otoimmun, nötropeni, aıds, diyabet, lösemi, rahatsızlıkları gibi altta yatan başka nedenler olabilmektedir.  

1 yaş altındaki bebeklerde perinal apse durumlarında medikal tedavi yapılabilmektedir. Bu tedavi ile perinal apse yani makatta oluşan apsenin fistüle dönüşmesi engellenmektedir. Ve tamamen engellenebilmektedir. 1 yaş altındaki bebeklerde çok daha büyük, kırmızı renkte ve yumuşak apseler var ise, duruma daha ciddi yaklaşmak gereklidir. Bu durumda apse tamamen poliklinik ortamlarda ve ameliyathanelerde boşaltılmalı ve sonrasında geniş spektrumlu antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Bebeklerdeki makat apsesi düzenli ve periyodik bir tedaviyle 24 aya kadar kendiliğinden düzelmektedir. Eğer bir bebek hasta kendiliğinden yada cerrahi yöntem ile boşaltılmış olan makat apsesi durumu yaşamış ve apse fistüle dönüşmüşse 18 ayına kadar çok dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Bebeğin 18 ayı tamamlandıktan sonra fistül cerrahi yöntem ile alınmaktadır. Fistül alındıktan sonra %20 oranında tekrarlamaktadır.      

   

]]>
Kasıkta Apse https://www.apse.gen.tr/kasikta-apse.html Wed, 14 Nov 2018 00:24:41 +0000 Kasıkta Apse, Birtakım mikropların özellikle de bakterilerin vücut dokusuna yerleşerek burada içi irin dolu şişlikler ile ortaya çıkan apseler, vücuda deride bulunan çatlaklardan veya kan dolaşımı ile taşınarak yerleşirler Kasıkta Apse, Birtakım mikropların özellikle de bakterilerin vücut dokusuna yerleşerek burada içi irin dolu şişlikler ile ortaya çıkan apseler, vücuda deride bulunan çatlaklardan veya kan dolaşımı ile taşınarak yerleşirler ve bulundukları yerden ve etrafında bulunan dokulardan beslenerek hızla çoğalırlar. Vücudun herhangi bir yerinde, doku aralarında ve organlarda ortaya çıkabilen apseler mikroplu veya mikropsuz olabilir. Birçok kişinin şikayet ettiği çoğunlukla erkeklerde olan kasık apsesi de sık karşılaşılan bir sağlık problemidir. Kasık apsesi birçok nedenden dolayı ortaya çıkmış olabilir ve aniden gelişebilir. Vücut için oldukça önemli olan lenf düğümlerinin kasıkta bulunması nedeni ile kasıkta oluşacak olan apselerde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kasıkta apse belirtileri, kasık apseleri genellikle kasık etrafında şişlik ve ateş, dokunulduğunda oldukça acı veren kızarıklıklar, zonklama ve sızlama, yorgunluk ve halsizlik hissi gibi belirtiler verir. 

Kasıkta apse nedenleri, kasıkta oluşan apseler pott hastalığı gibi başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabileceği gibi bazı ilaçlarının yan etkisi olarak, alerjik reaksiyon, kasık fıtığı, yaralanma, kas çekmesi, kist, testis kanseri ve testis enfeksiyonu gibi durumlardan da kaynaklanıyor olabilir. 

Kasıkta apse tedavisi, vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan apseler gibi kasık apselerinde de mutlaka doktora başvurulmalı ve apseye sebep olan sorun bulunarak kontrol altına alınmalıdır. Kasık apselerine kesinlikle evde kesici aletlerle ya da iğneyle müdahale edilmemelidir. Bu durum daha kötü sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Birçok kişi kasıkta oluşan apselerin günlük hayatını çok fazla etkilemediğini düşünüp ihmale alabilir. Ancak kasık apsesinin başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabileceği bilinmelidir. Kasık apsesi tedavisinde apsenin içerisinde bulunan iltihabın yayılmasını önlemek için içerisinde bulunan irinin temizlenmesi gerekir. Bu nedenle kasık apselerinde cerrahi operasyon yapılır. Cerrahi operasyonda apsenin içerisinde bulunan irin boşaltılır ve tedavi antibiyotik içeren merhemler ve haplarla devam ettirilir.

]]>
Bartolin Apsesi https://www.apse.gen.tr/bartolin-apsesi.html Wed, 14 Nov 2018 02:53:02 +0000 Bartolin Apsesi, Kadınların yaklaşık %2 sinde görülen bir rahatsızlıktır ve aktif cinsel yaşamı olan bayanlarda, bakirelere göre daha çok görülür. Bartolin apsesi, bartolin bezinin enfeksiyon ve mikroplar sebebiyle tık Bartolin Apsesi, Kadınların yaklaşık %2 sinde görülen bir rahatsızlıktır ve aktif cinsel yaşamı olan bayanlarda, bakirelere göre daha çok görülür. Bartolin apsesi, bartolin bezinin enfeksiyon ve mikroplar sebebiyle tıkanması sonucu oluşur. Bartolin bezi vajina girişinde her iki tarafta bulunur ve 2 cm uzunluğundaki ince kanal sayesinde kızlık zarının önünde açılır. Bartolin apsesinin oluşmasına enfeksiyon ve mikroplar sebep olur. Bu mikroplar cinsel yolla bulaşan klamidia, gonore ve anüs bölgesinde rastlanan E. Coli vardır. Bazen de birden fazla mikrop Bartolin Apsesine neden olur. Ayrıca vajina bölgesin de yapılan ameliyatlarda bu duruma neden olabilir.

Bartolin Apsesi Belirtileri
 • Ateş ve halsizlik durumu,
 • Yürürken ve otururken hissedilen ağrı,
 • Apsenin bulunduğu yerde kızarma ve ödem görülmesi,
 • Alt bölgelerde ağrı,
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilmesi.
Bartolin Apsesi Tanı

Bartolin apsesi muayene sırasında kolayca anlaşılabilir ve tanı konabilir. Bunu anlamak için patolojiye ihtiyaç yoktur, ancak kanser şüphesi olan yaşlı hastalarda biyopsi istenebilir. Menopoz döneminde görülen apsenin kanser riski oldukça yüksektir. Bartolin apsesi hissedildiği anda doktora başvurmak gerekmektedir.

Bartolin Apsesi Tedavi;

Her hastalıkta olduğu gibi bartolin apsesinde de erken tedavi çok önemlidir. Enfeksiyon ve vajinal akıntılar erken dönemde tedavi edilmelidir.Geç kalınması durumunda tedavi için cerrahi yöntem ve antibiyotik kullanılabilir. Apsenin içi boşaltılmaz ise şikayetin geçmesi olanaksızdır. Eğer apse küçükse cerrahi tedaviye gerek yoktur ve günde 3-4 kez 10 dakikalık ılık bir banyo ile rahatlama sağlanabilir. Cerrahi müdahale ile alınan apsenin tekrarlama ihtimali de vardır. İlk 6 ay içinde tekrarlama ihtimali %20-35'ken, günümüzde gelişen tıbbi yöntemler sayesinde bu ihtimal %5 e kadar düşmüştür. Hastalara kist alındıktan sonra oluşan boşluğa kimyasal madde ve ilaç yerleştirilerek risk en aza indirilir.

Bartolin Apsesi İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

Özellikle genital bölge temizliğine çok dikkat edilmeli ve aktif cinsel hayatı olan bayanların cinsel yolla bulaşabilecek mikroplara karşı korunmak için kondom gibi bazı tedbirler almalıdır. Bunlarla birlikte düzenli olarak jinekolojik muayeneye gitmeleri de oldukça önemlidir. Son olarak tedaviden sonra bir süre cinsel yaşama ara verilmelidir.
]]>
Diş Apsesi Patlaması https://www.apse.gen.tr/dis-apsesi-patlamasi.html Wed, 14 Nov 2018 05:17:06 +0000 Diş apsesi patlaması, dudak içerisinde diş eti üzerinde yada yüzün bir bölümünde oluşan şişliğin yoğun olduğu yerden akmasıdır. Bu durum apsenin akışının bulunduğu kısımda diğer yakın bölümlerde de dişte Diş apsesi patlaması, dudak içerisinde diş eti üzerinde yada yüzün bir bölümünde oluşan şişliğin yoğun olduğu yerden akmasıdır. Bu durum apsenin akışının bulunduğu kısımda diğer yakın bölümlerde de dişte yada dişlerde sorunlar oluşturur.  Bu sebepten dolayı diş hekimine gidilip muayene olunması gereklidir. Ne kadar erken müdahale yapılır ise dişin kurtarılması o kadar artacaktır. 

Diş apsesi oluşumu ve yapılması gerekenler 

Hastalarda maalesef her diş soru inflamasyon sanmaktadır. Diş ağrımasın da diş eti kanama inflamasyon, dişlerde oluşan sararmalar da inflamasyon, diş minesi çürüğünde inflamasyonu yani ağızda oluşan her bir sorun için iltihap sanılmaktadır. Fakat iltihap dişin özüne kadar olan erimenin yani çürüğün iç kısmında bulunan mikropların sinirlere ve damarlara kayıp vermesiyle gerçekleşmektedir. Kapalı alanda bakteriler daha çok çoğalır. Dişte biriken sıvılar dışarı çıkmaya çalışır. Sonrasında kök ucundan dışarı çıkarak çene kemiğine otlamaktadır. Daha ileri aşamalarda ise çenenizin ve yüzünüzün şişmesine sebep olmaktadır. Hastanın diş kökünde birikmiş olan iltihaplı olan sıvı uyku esnasında damarların genişlemesiyle kuvvetli ağrılar meydana gelir. Bu aşamaya kadar gelmiş ise kanal tedavisi uygulaması yapmak zorundadır. Bu şekilde oluşan iltihaplanmaya ilaçlar iyileştiremez. Tek çare uzman diş hekimi tarafından özel kanal malzemeleriyle diş özü çıkarılır. Devamında mikroplardan temizlenerek özel dolgu maddesi ile diş doldurulur. Hastanın dişi mikroplardan temizlendiği için ağrı ve iltihaplar geçer. 

Kişide diş eti hastalıkları ileri aşamada ise inflamasyon oluşur. Dişte oluşan plak ve taştan dolayı diş etinde rahatsızlıklar oluşur. Ayrıca dişi çevreleyen kemikte de erime gerçekleşir. Bu kısmı da zaman içerisinde tıkanma ve iltihaplanma olur. İltihaplı sıvı dışarı çıkamaz ve çevresini şişirir. Burada olan dokular kemik gibi katı olmadığından dolayı belli bir zaman sonra patlar. Bu patlama yüz şişmesine sebep olmaz. Oluşan şişlik dişi çevresinde sınırlı kalır. Bu durumda olan hastaya antibiyotik verildiğinde iltihabın dağılmasını engeller ama iyileşmesini sağlamaz. İyileşmesi için diş apsesi patlamasını uzman hekim tarafından yapılarak iltihap akıtılır. Eğer akıtılmaz ise ileride sıkıntılara yol açar. 

Diş apsesi patlamasının tedavisi

İltihabın tedavisi yalnızca diş hekimleri tarafından sağlanmaktadır. Apsenin dağılmasını engellemek için ilk önce diş hekiminin hastasına reçete edeceği antibiyotikler ile akut inflamasyon sağlanır. Diş apsesi patlamasından uzak ise doktor tarafından apse açılarak irinin akıtılması gerekebilir. iltihap kaynağı olan dişin, çekilmesi ve ya kanal tedavisi uygulanarak inflamasyon sebebinden tamamen kurutulur. Hasta gerekli kontroller için tekrar çağrılır. 

]]>
Makat Apsesi Ameliyatı https://www.apse.gen.tr/makat-apsesi-ameliyati.html Wed, 14 Nov 2018 19:05:22 +0000 Makat apsesi ameliyatı, Anüs çevresinde ağrılı şişlik ile kendini gösteren kimi zaman akıntı ve ateş belirtileri ile kendini gösterir. Makat apsesi anüs bölgesinde bulunan salgı bezlerinin tıkanması sonucunda ortaya çıkmakt Makat apsesi ameliyatı, Anüs çevresinde ağrılı şişlik ile kendini gösteren kimi zaman akıntı ve ateş belirtileri ile kendini gösterir. Makat apsesi anüs bölgesinde bulunan salgı bezlerinin tıkanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu ise kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Diğer hastalıkların tam tersine sinsi ilerlemez. 2-3 gün içerisinde şişlik ve ağrı ile ortaya çıkar. Bir an evvel doktora gidip muayene olmak gerekir. Makat apsesi zaman geçtikçe doku kaybına neden olacağı için ihmal edilmemesi gerekir. Makat apsesi kendiliğinden patlaması söz konusudur. Ancak kendiliğinden patlaması durumunda anal fistül problemine yol açar. Bu daha ciddi bir problemdir. Makat apsesi tanısı konulduktan sonra tek tedavisi makat apsesi ameliyatı dır. Bu rahatsızlık için genel cerrahi uzmanına muayene olmak gerekir. Makat apsesi ameliyatı olurken alanında başarılı proktoloji uzmanının tercih ediniz. 

Makat apsesi ameliyatı nasıl yapılır, Makat apsesi bilimsel olarak geçici çözümlerle tedavi edilemeyen bir rahatsızlıktır. Enjektör ile irini çekmekte geçici bir çözümdür. Bu operasyon basit ve kısa süreli bir ameliyattır. Hastaya lokal anestezi yani bölgesel uyuşturma yapılır. Uyuşan bölgeye neşter yardımıyla 2 cm bir kesik açılır. Bu kesi ile birlikte makat bölgesinde oluşan apse dışarı akmaya başlar. Doktorun müdahalesi ile apsenin içi tamamen boşaltılır. Cilt altında biriken irin boşaltıldıktan sonra yeniden apse oluşumunu önlemek, irin birikmesinin önüne geçmek için bu noktaya drenaj takılır. Bölgede oluşan kesi kapatılır. 

Makat apsesi ameliyatı sonrası, Apse boşalması sonucu oluşan doku hasarı tedavisi için doktorunuz antibiyotik tedavisi için ilaç reçetelendirecektir. Doktorun yazdığı antibiyotik ve diğer ilaçları önerilen dozda ve sürede kullanmak gerekmektedir. Makat apsesi ameliyatı sonrasında hasta bir kaç saat içerisinde taburcu edilir. Makat apsesi ameliyatı sonrasında iyileşme süreci kısadır. Aynı bölgede tekrar etme olasılığı düşüktür. Yapılması ve dikkat edilmesi gereken konular ile ilgili ameliyatı yapan doktorunuz size bilgi verecektir. Makat apsesi problemi ile yaşamak ve geçici çözümlerle yaşamak zorunda değilsiniz. Sizde biran evvel makat apsesi ameliyatını tercih ederek kalıcı bir çözümle kaliteli bir şekilde yaşamınıza devam edebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. 
]]>
Gebelikte Diş Apsesi https://www.apse.gen.tr/gebelikte-dis-apsesi.html Wed, 14 Nov 2018 19:27:59 +0000 Gebelikte diş apsesi, gebe bayanlar ani hormon artışları yaşamaktadırlar. Bu durum tüm gebe kişilerde görülür. Bu yüzden de diş eti rahatsızlıkları ortaya çıkar. Hamilelik döneminde diş etlerinde bulunan besin artıkları Gebelikte diş apsesi, gebe bayanlar ani hormon artışları yaşamaktadırlar. Bu durum tüm gebe kişilerde görülür. Bu yüzden de diş eti rahatsızlıkları ortaya çıkar. Hamilelik döneminde diş etlerinde bulunan besin artıkları tam olarak temizlenmezse, kolayca diş eti iltihabı meydan gelir. Diş eti iltihabı genel anlamda diş apsesi olarak söylenmektedir. Ciddi diş apsesi rahatsızlığı olan gebe bayanlarda erken doğum riski olabilir. Bu nedenle gebe bayanların daha fazla kendilerine dikkat etmesi gerekir.

Genelde hamilelik sırasında sürekli bulantı yaşayan gebelerde ağız içindeki asidik ortam dişlerde aşınmaya neden olur. Bu durumu engellemek amacıyla yapılması gereken en güzel yöntem ağız gargaraları yapmaktır. Ağız içinin sürekli su ile yıkanması tavsiye edilir. Fakat kusmanın akabinde ağızdaki asit az miktarda olduğu için diş fırçalanması diş yüzeyinde aşınmalara neden olmaktadır. Bu durum için en faydalı yöntem diş fırçalamak için en az 30 dakika kadar beklemektir. Bu durumda ağızda oluşan diş apsesi için önemlidir. Sağlıklı diş eti portakal gibi yüzeyi pürüzlü, diş ile sınırları belirgin şekilde düzgün hatlı pembe rengine sahiptir. Sağlıklı diş eti kanamaz. Kanama varsa doktora gidilmesinde yarar olacaktır. Diş eti kırmızıdır. Hassas olduğundan kanama oranı yüksektir. Gebelikte aylık dönemlerde farklı şiddette etkilenmeler olmaktadır. Gebelikten önce de varsa gebelik sırasında şiddeti artma ihtimali var ve tedavi edilmezse de ilerleme kaydedebilir. Gebelik sırasında östrojen ve progesteron hormon düzeylerindeki artıştan ötürü dişler üzerinde biriken plaklarla diş apsesi doğru orantılıdır. Şayet bu plaklar temizlenmezse diş iltihabına sebep olur. Gebelikte diş apsesinin acil durumunda bebeğin gelişimini etkileyebilecek enfeksiyon durumunu göz önünde bulundurup jinekoloğun tavsiyeleri doğrultusunda tedavi yapılması gerekir. Gebelikte diş apsesi için ilaç kullanımı doğru değildir. Çocuğun bu ilaçlardan etkilenmemesi adına tedbir maksadıyla doktorlar fazla ilaç tedavisi uygulamaktan kaçınabilir. 

Gebelikte diş apsesi tedavisi

Gebelikte diş apsesi oluşmasını engellemek için en doğru tedavi şekli, dişleri fırçalamak ve diş ipi kullanımıyla mümkündür. Doğru ve etkin bir şekilde fırçalamakla mümkündür. Gebenin sürekli ağız içini suyla yıkaması, ağız içinde oluşan asidi de engelleyerek dişin iltihap kapmasına engelleyecektir. Diş apsesi veya diş eti iltihabını etkin bir bakımla engellemek mümkündür. Rutin şekilde dişlerde temizlik yapılması çok önem arzeder. Gebelikte diş apsesi yani diş iltihabı bu yollarla engellenebilmektedir. Anne adaylarının da yine durum ne olursa olsun öncelikli olarak doktora gitmeleri ve doktor tavsiyesi ile uygulama yapmaları gerekir.  

]]>
Diş Apsesi Nasıl İner https://www.apse.gen.tr/dis-apsesi-nasil-iner.html Thu, 15 Nov 2018 11:41:41 +0000 Diş Apsesi Nasıl İner, diş apsesi özellikle diş kökü iltihabı ve diş eti iltihabı gibi durumlarda ortaya çıkan son derece ağrılı ve rahatsız edici bir durumdur. Diş apsesi sırasında bazen sadece diş etinde şişkinlik olu Diş Apsesi Nasıl İner, diş apsesi özellikle diş kökü iltihabı ve diş eti iltihabı gibi durumlarda ortaya çıkan son derece ağrılı ve rahatsız edici bir durumdur. Diş apsesi sırasında bazen sadece diş etinde şişkinlik oluşurken bazen yüzün ve çenenin dişe bağlı olan bölümü tamamen şişerek ve korkunç bir görüntü oluşturabilir. Bu durum hem hasta için rahatsız edici hem de günlük hayatını zorlayıcı olabilmektedir. Diş apsesi başladığı anda bir diş hekimine başvurmak en iyi seçenektir evde veya kendi imkanları ile hasta apseyi dağıtmaya çalışırsa kendine daha çok zarar verebilir hatta dişini kaybedebilir ya da kana enfeksiyon karışması gibi ciddi sorunlara sebep olabilir.

Diş Apsesi Nasıl İner

Diş apsesi diş kökü ya da diş etinde oluşan iltihaplı enfeksiyonlara denir. Özellikle çürük diş kökü, bakımsız ağız içi ve sigara kullanımına bağlı olarak sık gelişebilir. Yıllık diş bakımının ihmal edildiği ve diş hekimi kontrollerinin ihmal edilip atlandığı durumlarda daha sık rastlanabilir. Diş apsesi bazen sadece diş etinde ufak bir şişkinlik şeklinde olabilir iken bazen de tüm çene kemiğine ve yüzün bir bölümün tamamına yayılarak şiş ve kötü bir görüntü oluşturabilir. Bu ikinci durum hem ağrılı hem de sosyal hayatı zorlayan bir durumdur ve hastanın günlük hayatını olumsuz yönde etkiler.

Diş apsesi aslında bir tür enfeksiyon olduğu için zonklama şeklinde ağrı şeklinde başlar ve ağızda hastalıklı acımtırak bir koku bırakır. Bu durum hissedildiği anda bir diş hekimine başvurmak ve hemen tedaviye başlamak gerekir. Genellikle diş apsesi için uygulanacak tedavi antibiyotik tedavisi şeklinde olmalıdır ve enfeksiyonun ortadan kalkmasına yönelik tedavi uygulamak şarttır. Apseye sebep olan diş henüz apse durumu devam ederken anestezi alamayacağı için çekilemez ya da herhangi bir kanal tedavisine müsaade edilmez. Bu durumda öncelikle antibiyotik tedavisi ile apse ortadan kaldırılır ve diş için uygulanacak tedavi daha sonra yapılır. 

Diş apsesi için genellikle evde veya hijyenik olmayan bazı berber ve buna benzer ortamlarda yapılacak apse dağıtma gibi işlemler son derece tehlikelidir. Diş apsesi beyne yakın bir bölgede oluşacağı için enfeksiyonun etrafa yayılması son derece tehlikelidir. Bu durumda apseyi kendi kendine dağıtmaya çalışmak hem şiddetli bir ağrıya hem de istenmeyen sonuçlara sebep olacaktır. Ayrıca geçmiş dönemlerde yapılan hekim olmayan kişiler tarafından uygulanan tedaviler hem dişinizi hem de sağlığınızı kaybetmenize sebep olabilir.

Diş apsesi tedavisi devam ederken ağız içini temiz tutmak için tuzlu su ile bol bol gargara yapmak hem rahatlamaya hem de diş etleriniz de bulunan enfeksiyonun azalmasına yardım eder. Bir su bardağı su içine bir tatlı kaşığı tuz atıp tuzu iyice eriterek tuzlu suyu ağzınıza alarak özellikle apseli bölge üzerine gargara yaparsanız bu yöntem biraz canınızı yaksa da daha kısa sürede apseden kurtulmanıza yardım eder.
Unutulmamalıdır ki diş apsesi oluşur oluşmaz hemen bir diş hekimine başvurulmalıdır.


]]>
Diş Kökü Apsesi https://www.apse.gen.tr/dis-koku-apsesi.html Fri, 16 Nov 2018 11:40:50 +0000 Diş kökü apsesi, ağız içinde bakterilerin diş köküne kadar ulaşıp, çoğalması sonucu diş kökünde apse meydana gelir. Diş kökünde apse kişide ciddi anlamda şiddetli ağrılara yol açar ve apse yapan diş kök Diş kökü apsesi, ağız içinde bakterilerin diş köküne kadar ulaşıp, çoğalması sonucu diş kökünde apse meydana gelir. Diş kökünde apse kişide ciddi anlamda şiddetli ağrılara yol açar ve apse yapan diş kökünün bazen çekilmesi gerekebilir. Dişlerde çürüme başladığında eğer zamanında müdahale edilmezse bu çürük diş eti ve kana karışarak ilgili diş kökünde apseye sebep olur. Diş apsesi çürüyen dişlerde diş ağrısıyla kendini belli eder. Ancak kanal tedavisi yapılmış dişlerde dolgunun düşmesi sonucu da diş kökünde apse oluşabilir. Bu durumda oluşan apse ağrılı olmayabilir. Ağız tadında değişiklik, dille problemli dişe dokunulduğunda değişik bir tat ortaya çıkmışsa dişte apse oluşmuş olabilir. Bazen diş kökü apsesi yanak ya da dişetinde şişmeyle de kendini belli edebilir. Bölgede çoğalan bakterilerin yol açtığı diş apsesi eğer başlangıç aşamasındayken tedavide gecikilirse çok daha ciddi hastalıklara sebep olabilir. Diş kaybının yanı sıra kalp-damar hastalıkları gibi çok daha ciddi hastalıklara da yol açabilir. Bu nedenle diş kökünde gelişen apse ihmal edilmeden tedavi edilmelidir.

Diş kökü apsesi neden ve belirtileri

Diş kökü apsesi birden fazla nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca yaşanan belirtiler dişte oluşan sağlık durumlarına bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Daha önce kanal tedavisi uygulanmış dişlerde oluşan apse kişide herhangi bir ağrıya yol açmayabilir. Fakat yeni çürüyen diş kökünde apse geliştiğinde kişi çok ciddi ağrılar yaşayabilir. Diş kökü apsesi nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

Diş temizliğine özen göstermemek: Diş temizliğine yeteri kadar özen göstermemek diş apsesine yol açabilir. Diş temizliği ihmal edildiğinde zararlı bakteriler diş sağlığını olumsuz etkileyerek diş apsesine zemin hazırlar.

Zararlı yiyecek ve içecekler: Şekerli gıda ve içeceklerin çok fazla tüketilmesi yine diş sağlığını olumsuz yönde etkiler. Sağlığı bozulan dişte apse oluşabilir. Aşırı asit ve şeker içeren besinler diş minelerinin savunma duvarlarını yok eder ve diş içine geçerek diş kökünde apseye yol açabilir.

Çürük diş: Başlı başına diş kökü apsesi için bir neden olan çürük diş mutlaka ihmal edilmeden tedavi edilmelidir. Aksi halde çürük kaldığı sürece diş kökü ve diş enfeksiyon yayılımına devam eder.

Yanlış kanal tedavisi: Kanal tedavisi yanlış yapılmışsa bu durum bazen diş kökü apsesine yol açabilir. Beraberinde kanal tedavisinde kullanılan dolgu kalitesizse yine diş kökünde apse oluşabilir. Dolguda açıklık kalması, bölgeye yiyecek ve içecek artıklarının ulaşmasını kolaylaştırır ve yine apse oluşabilir.

Diş kökü apsesi tedavisi

Diş kökü apsesi kendiliğinden geçebilecek bir sorun değildir. Bu nedenle bir diş doktoruna başvurulmalıdır. Apse fark edilen hastaya önce oral yolla kullanılan antibiyotik tedavisi uygulanır. Antibiyotik bölgeyi bakterilerden arındırarak, oluşan iltihabı kurutur. Apse kuruduktan sonra uygulanacak tedavi dişin görmüş olduğu hasara bağlı olarak değişir.

Kanal tedavisi: Eğer erken tedaviye başlanmışsa diş içinde bulunan kanallar diş özünden temizlenir. İşlem bölgesel anestezi yardımıyla yapılır. Temizleme işlemi bittikten sonra bölge özel bir dolgu maddesiyle doldurulur. Bu sayede diş kökünün içe doğru çökmesi önlenir. Son olarak dişin uç kısımları kaplanarak diş koruma altına alınır. Kanal tedavisi bazen tek seansta tamamlanırken bazen iki üç seans sürebilir.

Diş çekimi: Diş kökü apsesi ilerlemişse kanal tedavisi uygulayarak dişi kurtarmak mümkün olamayabilir. Hastaya reçete edilen antibiyotik sonrası bölgede iltihap kurumuşsa diş çekilebilir. Eğer çekilmezse apse çene kemikleri ve tüm vücuda yayılım gösterebilir.

]]>
Dental Apse https://www.apse.gen.tr/dental-apse.html Fri, 16 Nov 2018 14:14:01 +0000 Dental Apse; ağızda görülen irinli bir iltihap birikmesidir. İltihap akyuvar, ölü doku ve bakterilerden oluşur, yoğun ve kötü kokulu bir sıvıdır. Nedeni genellikle bakterilerin sebep olduğu enfeksiyondur.Dental A Dental Apse; ağızda görülen irinli bir iltihap birikmesidir. İltihap akyuvar, ölü doku ve bakterilerden oluşur, yoğun ve kötü kokulu bir sıvıdır. Nedeni genellikle bakterilerin sebep olduğu enfeksiyondur.

Dental Apsede iltihap dişte ya da diş yakınında birikmiş ve dokunun şişmesine neden olmuştur. İki çeşit Dental Apse vardır. Biri diş kökünde diğeri ise dişle diş eti arasında oluşur. Diş kökü apseleri genelde daha önceki bir diş tedavisi nedeniyle, yaralanma ya da tedavi edilmemiş diş çürüklerinden kaynaklanır. Diş etini etkileyen apse ise daha çok ağız bakımına özen gösterilmemesi, yiyecek artıkları gibi nedenlerle oluşur.

Dental Apsenin ana belirtisi, ani ve şiddetli ağrıdır. Ağrı şiddeti birkaç saat içinde artabilir. Bazen ağrı kulağa, çene kemiğine ve boyuna  vurabilir. Yüz şişebilir. Apseli bölge dokunmaya karşı hassaslaşır. Ağızda kötü tat ve koku oluşur. Diğer belirtiler sıcak ve soğuk içeceklere hassasiyet, yüksek ateş, genel halsizlik, ağzı açmakta zorlanma, yutkunmada zorluk ve uykusuzluktur.

Dental Apse Nedenleri

Dental Apse çoğunlukla diş enfeksiyonu sonucu gelişir. Plaklardaki bakteriler enfekte olarak dişte ya da diş etinde ilerler. Dental Apsenin genel nedenleri şunlardır;

 • Diş temizliğine özen göstermemek
 • Şekerli ve karbonhidratlı yiyecekleri, içecekleri sık tüketmek
 • Çürük dişleri ihmal etmek
 • Diş minesindeki kırık ve çatlaklar
 • Dişlerde biriken yiyecek artıkları
 • Diş gıcırdatma veya dişleri sıkma yüzünden dişin hasar görmesi
 • Zayıf düşmüş bağışıklık sistemi
 • Diş tedavisi sırasında oluşan aksaklıklar
 • Zayıflayan dolgular
Dental Apse Tedavisi

Dental Apsenin tedavisi için bir diş hekimine gitmek şarttır. Bazı enfeksiyonların aksine apse kendi kendine iyileşemez. Diş hekimi apseyi boşalttıktan sonra apseye neden olan sorunu da tedavi eder. Apse diş etindeyse diş eti temizlenir ve gerekli durumlarda cerrahi tedavi yapılır.  Diş çürüğünden kaynaklanan apsenin tedavisi için kanal tedavisi önerilir. İlerlemiş durumlarda dişin çekilmesi gerekebilir. Çeneyi etkilemiş apseler için çene cerrahiye başvurulmalıdır. Antibiyotik kullanımı apseyi indirir ancak eğer altta yatan sorun bulunup tedavi edilmezse apse tekrarlayacaktır. Hastaya antibiyotik belirtileri azaltmak ve tedaviyi kolaylaştırmak için verilir. 

Apseli Diş Çekilir Mi

Dişin çekilmesi konusunda en doğru kararı duruma göre diş hekimi belirler. Dişin çekilmesi gerekiyorsa antibiyotik kullanmanımı önerilebilir. Önerilen süre kadar antibiyotik kullanıldıktan sonra apseli diş çekilebilir. Diş çekimi en son başvurulması gereken tedavi yöntemidir, mümkün olduğu hallerde kanal tedavisini önerilir.

Dental Apse İçin Evde Yapılabilecekler

Diş hekimi tarafından uygulanan tedavi sonrası; ağzın ılık, tuzlu su ile çalkalanması ve ağrı kesici alınması tavsiye edilir. Dişe ve apseye müdahale edilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve apseye karşı ev reçeteleri önerilmez.

Dental Apseyi Önlemek İçin Gerekenler
 • Dişleri günde iki kez fırçalamak.
 • Yemek artıklarını en iyi şekilde temizlemek için diş ipi kullanımı.
 • Her 3-4 ayda bir diş fırçasını değiştirmek.
 • Şekerli yiyeceklerden ve atıştırmalıklardan uzak durmak.
 • Düzenli diş kontrolüne gitmek.
 • Diş çürümelerine karşı bir ağız gargarası kullanmak.
]]>
Geçmeyen Diş Apsesi https://www.apse.gen.tr/gecmeyen-dis-apsesi.html Sat, 17 Nov 2018 03:02:47 +0000 Geçmeyen Diş Apsesi, Diş apsesi, iltihaplı bir dişin çevresinde oluşan irine denmektedir. İki türü vardır; Diş ile eti arasında oluşan apse ve diş köküne birikmiş apse. İşte diş kökünde oluşan bu türe Geçmeyen Di Geçmeyen Diş Apsesi, Diş apsesi, iltihaplı bir dişin çevresinde oluşan irine denmektedir. İki türü vardır; Diş ile eti arasında oluşan apse ve diş köküne birikmiş apse. İşte diş kökünde oluşan bu türe Geçmeyen Diş Apsesi denir.
Diş kökünde oluşan geçmeyen diş apsesi, genellikle ciddi bir diş çürümesi veya yara ile ortaya çıkar. Çürük dişin iç kısmında ya da sinir ve kan damarlarının bulunduğu pulpaya ulaşırsa pulpa ölür. Pulpadan iltihap kökün ucundan yandaki kemiğe doğru ilerler.
Diş kökünde oluşan Geçmeyen diş apsesi, diş yada çeneye gelen ağır bir darbe sonucu dişte oluşan ciddi bir yara nedeniyle de oluşabilir.

Geçmeyen Diş Apsesi Belirtileri,
 • Sıcağa ve soğuğa karşı aşırı hassasiyet,
 • Uzun süren ve geçmeyen diş ağrıları,
 • Yemek yerken, ısırma veya çiğneme hareketleri yapılmadan oluşan ağrı veya zonklama,
 • Dişetlerinde şişme ve kızarma,
 • Soluk renkli dişler,
 • Boyunda yumuşak bezelerin oluşması,
 • Yüzün şişmesi,
 • Ağza kötü tat gelmesi,
 • Açık, hassas dişeti yarası,
 • Sadece soğuk su ile sağlanabilen rahatlama.

Geçmeyen Diş Apsesi Nasıl Teşhis Edilir,

Diş hekimi dişleri muayene eder ve röntgen yardımı ile hastalık olup olmadığını kontrol eder. Diş hekimi buz veya elektirikli test cihazı kullanarak dişin durumunu kontrol eder. Bu alet sayesinde düşük miktarda elektrik akımı vererek sinirleri uyarır. Normal bir dişte akım verilirken acı hissedilse de, doktor aleti çektiğinde acı geçecektir. Ancak ölü bir dişiniz varsa acı hissetmezsiniz.

Geçmeyen Diş Apsesisinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar,

 • Dişleri günlük 3-4 defa ılık tuzlu su ile çalkalamak,
 • Yemekleri çiğnerken ağzın etkilenmemiş sağlıklı tarafını kullanmak,
 • Günde en az 2 kere dişleri fırçalayıp, diş ipi ile temizlemek,
 • Bol sıvı tüketmek,
 • Doktor tavsiyesi ile ilaç kullanmak,
 • Diş hekimine düzenli olarak muayene olmak ve uyarılara dikkat etmek gerekir.

Geçmeyen Diş Apsesine Karşı Alınması Gereken Önlemler,

Apseden korunmanın en iyi yolu; günde 2 kere dişleri fırçalayıp, yılda 2 kere diş hekimine görünmek gerekmektedir.

Dişi ve ağzı kontrol ettirmek, Dişte oluşan plak ve tartarları temizlemek ve yılda bir kez röntgen çektirip diş çürüklerini ve dişetinizi kontrol ettirmek gerekir. Diş hekimi problemli bölgeleri bulup sizi uyarır. Tedavi eder ve tavsiyeler verir.

]]>
Bebeklerde Diş Apsesi https://www.apse.gen.tr/bebeklerde-dis-apsesi.html Sat, 17 Nov 2018 08:54:03 +0000 Bebeklerde diş apsesi, Diş apsesi, diş kökü ya da diş etlerinde meydana gelen sarı veya beyaz renkli iltihaplı durumdur. Diş apsesi bölgesel ağrıya sebep olurken aynı zamanda ateş ve ağrıya da neden olmaktadır. Diş apsesi ye Bebeklerde diş apsesi, Diş apsesi, diş kökü ya da diş etlerinde meydana gelen sarı veya beyaz renkli iltihaplı durumdur. Diş apsesi bölgesel ağrıya sebep olurken aynı zamanda ateş ve ağrıya da neden olmaktadır. Diş apsesi yetişkinlerde görüldüğü gibi bebeklerde de çoğunlukla karşılaşılan bir problemdir. Diş apsesi aslında genel olarak dişin çürümesi ile meydana gelmektedir. Bununla  birlikte diş apsesi irinli iltihaptan oluşmaktadır. Bundan dolayı da kötü bir kokusu vardır ve ağız içinde istenmeyen bir kokuya sebep olmaktadır. Genellikle apse oluşmasına ağız içindeki ve diş etlerindeki bakteriler sebep olmaktadır. 

Bebeklerde Diş Apsesi Neden Olur

Bebeklere biberonla verilmekte olan gıdaların içine şeker, bal, reçel gibi tatlı ürünler eklenmemeli, biberon içindeki gıda ile karıştırılmamalıdır. Bebeğin gece beslenmesinde biberonun içindeki gıdaya tatlandırıcı ilave edilmese dahi yalnızca inek sütü de diş çürüklerine neden olabilirken, bu durumun ilerleyen bir süreç izlemesi ile de diş apseleri oluşabilir. Bununla birlikte yalnızca anne sütü ile beslenen bebekler de anne sütünün içeriğindeki şekerin etkisinde kalabilir. Bundan dolayı bebeklerde ilk zamanlar çıkan süt dişleri anne tarafından yumuşak başlı bir fırça veya hafif ıslak, nemli olan bir tülbent yardımı ile bebek gece uyumadan önce, gece uyuduktan sonra hiçbir şekilde macun kullanılmadan temizlenmelidir. Bebeğe bakan bireyler anne de dahil diş çürüklerinin ve diş apselerinin bulaşıcı etkisi olduğunu bilmeli, kendi ağzındaki mikropları bebeğe bulaştırmamak için bebeğin kaşığını asla kullanmamalı, kendi kaşığı ile de bebeğe bir şey vermemelidir. Bu duruma çok özen göstermelidir. 

Bebekler gün içindeki ara öğünlerinde içinde şeker ve karbonhidrat olan gıdaları çok sık tüketirlerse bu durum hem diş hem de diş eti açısından problem olacaktır. Bundan dolayı bebeklere beslendikten sonra özellikle su verilmelidir. Bebekler süt dişlerini çıkarırken fazlasıyla iştahsız, ateşli ve huzursuz olurlar. Bu zamanlarda diş eti kaşıntıları fazlasıyla olduğu için gerek ellerini gerekse buldukları her şeyi ağızlarına götürme gereksinimi duyarlar. Bu dönemde bebeklerin ağızlarına götürdükleri her şeyin temizlik açısından uygun olmasına dikkat edilmelidir. Eğer imkan var ise temiz ve yumuşak bir şey ile diş etine masaj yapılmalıdır. Özellikle bebeğe gece besin veriliyor ise mutlaka bebeğin  ağız içi ve dişleri temizlenmelidir. Eğer bu mümkün değil ise beslenmeden sonra bebeğe mutlaka su içirilmesine dikkat edilmelidir. Diş apseleri müdahale edilmediği zaman oluşan apseler ağız içinde yayılmalar meydana getirebilmektedir. Bu da bebeklerde iştah kaybına, bir şeyler yiyememeye ve kilo kaybına sebep olmaktadır. 
]]>
Makat Apsesi https://www.apse.gen.tr/makat-apsesi.html Sun, 18 Nov 2018 08:25:15 +0000 Makat apsesi, makatta meydana gelen ağrı, şişlik, akıntı, acıyla kendi belli eden ve mutlaka uzman bir doktor tarafından müdahale edilmesi gereken bir rahatsızlık türüdür. Perianal apse olarak da bilinir. Anüste dışkılam Makat apsesi, makatta meydana gelen ağrı, şişlik, akıntı, acıyla kendi belli eden ve mutlaka uzman bir doktor tarafından müdahale edilmesi gereken bir rahatsızlık türüdür. Perianal apse olarak da bilinir. Anüste dışkılamayı kolaylaştırma için bölgede nemlenmeyi sağlayan salgı bezlerinde meydana gelen tıkanıklık sebebiyle oluşur. En önemli neden salgı bezleri olsa da bağırsak ve anüsle alakalı problemlerden dolayı da oluşum gösterebilir.

Makat Apsesi Belirtileri

Makat apsesi sebebiyle ciddi boyutlarda ağrı yaşanabilir. Ağrı her geçen gün şiddetini arttırarak devam eder. Beraberinde kızarıklık, şişlik, akıntı görülebilir. Bu tür şikayetlere titreme, üşüme, yanma gibi belirtiler de eklenebilir. Kişi hastalığın oluştuğu bölgeden dolayı açığa vurmaya çekinse de yaşanan şikayetlerden dolayı saklanması pek mümkün değildir. Ciddi boyutlarda yaşanan şikayetlerde genel cerrahi uzmanına başvurulması gerekir. Çünkü yaşanan şikayetler bir an önce kontrol altına alınmazsa beraberinde başka hastalıklar açığa çıkabilir.

Makat Apsesi Nasıl Geçer

Makat apsesi bazen kendi kendine boşalarak ortadan kalkabilir. Ancak kendi kendine boşalmasını beklemek oldukça risklidir. Eğer apse müdahalesiz boşalırsa anal fistül hastalığının ortaya çıkma riskini arttırır. Anal fistül makat apsesinden daha ciddi problemlere yol açabilecek bir rahatsızlıktır. Bölgede meydana gelen iltihap zamanla dokulara zarar vererek dokuların çürümesine yol açar. Her geçen gün dokulardaki hasar artar. Apse fark edildiği anda kendiliğinden boşalması beklenmeden uzmana başvurulması ve boşaltılması gerekir. 

Makat Apsesi Teşhisi

Makat apsesi için doktora başvurulduğunda doktorun uygulayacağı muayene ile teşhis koyulabilir. Doktor parmakla makat muayenesi yapabilir. Bu muayene türü hasta için oldukça ağrılıdır. İlerlemiş apselerde teşhis için MR, tomografi ve endoskopi uygulanabilir.

Makat Apsesi Ameliyatı

Makat apsesi teşhis edilmişse zaman kaybedilmeden tedaviye başlanmalıdır. Makat apsesini boşaltmak için bazı uzmanlar iğne kullansa da asıl yapılması gereken işlem ameliyat ile apseli cildin açılarak apsenin boşaltılmasıdır. Çünkü iğne her zaman iltihabın boşaltılması için yeterli olmaz. Yüzeysel olarak gelişen apselerde lokal anestezi yeterli olurken ileri derecedeki apselerde genel anesteziye ihtiyaç duyulabilir. Bölgeye 2 santim kadar kesi açılır. Kesinin açıldığı anda içinde biriken cerahat dışarı akmaya başlar. İçeride kalan cerahati hekim parmağıyla dokulara zarar vermeden temizler. Cerahat tamamen boşaltıldığında hastanın yaşadığı şikayetler neredeyse tamamen ortadan kalkar. Ameliyat sonrası hasta yavaş yavaş günlük aktivitelerine devam edebilir. İşe dönme süresi 1-2 gün olurken bazı vakalarda bu süre birkaç gün daha uzayabilir. Bölgede bulunan dokuların daha az hasar görmesi ve çabuk iyileşmesi için antibiyotik tedavisine devam edilir. Cilt altında yeni bir apse oluşumunu engellemek için bölgeye drenaj takılır. Hastanın şikayetleri tamamen ortadan kalksa da yaranın iyileşmesi birkaç haftayı bulabilir. 

Makat Apsesi Boşaltıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makat apsesi boşaltıldıktan sonra hastanın bölge hijyenine ve beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Kabızlık, idrar yaparken zorlanma, ishal, kanama, titreme, ısı artışı, geçmeyen ağrı ve akıntı görülürse zaman kaybetmeden hekime tekrar başvurulması gerekir. Makat apsesi boşaltmak için geç kalınmışsa boşaltma işleminden kısa bir süre sonra anal fistür problemiyle karşılaşılabilir. 

Makat Apsesi Bitkisel Tedavi

Makat apsesi cerrahi müdahale gerektiren bir rahatsızlıktır. Ancak cerrahinin yanı sıra rahatlamak amacıyla bazı bitkilerden yardım alınabilir. Bitkiler hem rahatlamayı sağlarken hem]]> Diş Apsesi Antibiyotik https://www.apse.gen.tr/dis-apsesi-antibiyotik.html Mon, 19 Nov 2018 01:06:13 +0000 Diş apsesi antibiyotik, diş apsesi, iltihaplanmış diş yada diş etinin dokusundaki şişmeye denir. 2 çeşit diş apsesi bulunmaktadır.Diş kökündeki diş apsesiDiş ile diş etinin arasındaki diş apsesi Diş apsesi antibiyotik, diş apsesi, iltihaplanmış diş yada diş etinin dokusundaki şişmeye denir. 2 çeşit diş apsesi bulunmaktadır.
 • Diş kökündeki diş apsesi
 • Diş ile diş etinin arasındaki diş apsesi
Diş etinde oluşan apseler genel olarak ağız içine özen göstermemekten olabilir. Diş fırçalamamak diş eti apsesine neden olur.
Çünkü diş ile diş eti arasında kalan yediğimiz besinler mikrop oluşturarak diş eti apsesi yapar. Dişlerin düzenli fırçalanması ve diş ipinin kullanılması, apsenin oluşmamasında önemli rol oynar. Diş kökündeki apsenin oluşmasında ise, daha önceden tedavi altına alınan dişin tekrar çürümesiyle görülür.

Diş apsesi antibiyotik, diş apseleri birden, hiç ummadığınız bir anda, dişin ağrımasıyla meydana gelen zorlu bir durumdur. Bu ağrılar çok şiddetlidir ve önlem alınmazsa ağrı bir kaç saat sürebilir. Apseli olan dişin ağrıması, çeneye, yanaklara, kulaklara ve boyuna inebilir. Boyunda bezeler oluşabilir ve çenede şişlik görülebilir. Apseli olan bölgeye dokunulmaması gerekir. Çünkü, çok ağrılı bir durum yaratabilir. Ağız kokusuna ve ağzın içinde kötü bir tat oluşmasına sebep olur. Apseli bir diş çok hassastır. Soğuk ve sıcak yenilip içildiğinde ağrı dayanılmaz olabilir. Apseli diş boğazlarda bezelerin olmasına sebep olduğundan, bir şeyler yenilip içilirken ağrı yapabilir. Yutkunma zorlaşabilir. Böyle bir durumda uyumakta zor olabilir. Apseli diş tedavi altına alınmazsa ateş yükselebilir ve kişi sıtmalanabilir.

Diş apsesi antibiyotik kullanımıyla, dişteki apseli durumu ortadan kaldırıp, altında yatan sebebi öğrenmek için, ağrıyı en aza indirgeyen çözümdür. Öncelikle diş doktoruna başvurulmalıdır. Doktor tarafından önerilen antibiyotikler ve ağrı kesiciler kullanılarak tedaviye başlanır. Dişteki apse geçmeden müdahale edilemez. Diş çekilmemelidir veya kanal, dolgu vb. gibi benzeri tedavi şekli uygulanmamalıdır. Uygulandığı taktirde ölümle bile sonuçlanmış vakalar vardır. Apse çeneye inmişse cerrahi müdahale de gerekebilir.

Diş apsesi antibiyotik denildiğinde doktor tarafından uygulanması doğru antibiyotikler şunlar olabilir:
 • Amoxicillin
 • Metronidazole
 • Clindamycin
 • Amoklavin
 • Augmentin
 • Rovamycine
Bu antibiyotiklerin her biri dişteki apseli olan bölgenin rahatlamasını sağlar. Unutmamak gerekir, apseli olan bölgeyi, tedavi edip tamamen iyileştirmez. antibiyotikler tedaviyi en kısa sürede başlatmaya yardımcı ilaçlardır. Antibiyotik verildikten 10 gün veya 15 gün sonra, apsenin iyice kalmadığına ultrasonla bakılarak tedaviye başlanabilir. Muhtemel tedavi, diş çürüğü varsa dolgu yapılması, kanal tedavisine başlanması veya en son hiç bir şey yapılamıyorsa dişin çekilmesi olabilir.
]]>
Apse Çeşitleri https://www.apse.gen.tr/apse-cesitleri.html Mon, 19 Nov 2018 06:32:54 +0000 Apse Çeşitleri, Bedenin herhangi bir yerinde mikrop faaliyeti sonucunda cerahat toplanmasina abse denir. Cerahati, pnömokok, stafilokok, streptokok, verem mikrobu gibi bunu tüm mikroplar yapabilir. Vücutta apse ortaya çıkmayac Apse Çeşitleri, Bedenin herhangi bir yerinde mikrop faaliyeti sonucunda cerahat toplanmasina abse denir. Cerahati, pnömokok, stafilokok, streptokok, verem mikrobu gibi bunu tüm mikroplar yapabilir. Vücutta apse ortaya çıkmayacağı yer yoktur. Cilt altında olabileceği gibi beyinde, akciğerlerde, böbreklerde, karaciğerde, yani vücudun her yerinde apse teşekkül edebilir.

Apse çeşitleri: Apseler durumlarına göre sıcak ve soğuk apse olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Verem mikrobunun yaptığı apselere soğuk apse, diğer mikropların yaptıklarına da sıcak apse denilmektedir. Sıcak apsenin, ağrı, kızartı, şişlik, sıcaklık gibi dört belirtisi vardır. Bu belirtilerden sıcaklık, soğuk apseler de yoktur. Şişlik vardır; ağrı ve kızartı da azdır.

Sıcak Apse: Vücudun herhangi bir bölümünde mikrobun oturmasıyla ortaya çıkar. Önce yanma ve şişlik, hemen ardından da ağrı başlar. Apse cilde yakınsa kızartı da görülür. Şişlik önce çok serttir ve dokunulunca ağrıdığı gibi, hareketle ya da durup dururken de ağrır. Şişlik önce geniş bir haldeyken sonra bir noktada toplanır ve sınırları belli olur. Bir süre sonra şişlik yumuşamaya başlar ki, halk dilinde "çıban olgunlaştı ya da oldu" denir.

Apseler bulundukları bölgede ağrımakla kalmaz. Vücutta genel ağrılar, ateş, kırıklık, ürperme de yapar; iştah kesilir. Zayıflama, terleme görülür. Hasta dermansız bir hale gelir. Apseler bir noktada toplanınca bir hekim tarafından zamanında açılıp içindeki cerahat boşaltılmazsa, vücuda yayılmak suretiyle sonucu daha vahim durumlara neden olabilir.

Soğuk Apse:
Verem mikrobunun vücudun bir yerinde yaptığı tahribatın neticesidir. Çoğunlukla vücuttaki bezelerin ya da kemiklerin verem mikrobu tarafından tahrip edilmesi sonucu oluşurlar. Soğuk apselerden en çok rastlananı çene kemiğinin, bel kemiğinin ve boyundaki bezelerin verem mikrobu ile tahribinden meydana gelenlerdir. Bunlar boyunda, çene altında bir şişlik biçiminde görülür. Bel kemiği apseleriyse aşağı doğru kayarak dolaşa dolaşa gelip kasık altında kendini gösterir.

Apse Çeşitleri Tedavi Yöntemleri

İç uzuvlarımızdaki apseleri, esasen ancak uzman hekimler, birçok araştırmalar neticesinde ortaya çıkarabilirler. Diş apseleri içinde keza bir diş hekiminin müdahalesi lazımdır. Cilde yakın olan apseler, henüz ufacık bir sivilce veya kan çıbanı halindeyken bol tentürdiyot sürülmelidir. Biraz  büyümüş, fındık kadar olmuşsa alkol ile çıbanı pansuman yapmak lazımdır. Bu önlemlerle çok defa apse iyi olabilir. Ancak kızartı, şişlik artar ve ateş yükselirse uzmana baş vurmak gereklidir. Soğuk apseler kesinlikle hekim tarafından tedavi edilmelidir. Soğuk apselerde, vücudun genel olarak kuvvetlenmesi için gerekli gıdalar vermek, başka ilaçlarla da hastalığa karşı mücadele gereklidir.

]]>
Peritonsiller Apse https://www.apse.gen.tr/peritonsiller-apse.html Tue, 20 Nov 2018 04:24:42 +0000 Peritonsiller apse; boyun ve baş kısmında oluşan iltihaplanmalar yetişkinlerde sıklıkla karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Peritonsiller apsesi üst konstriktör kas ve tonsiller kapsül arasında başlayarak ilerler. Badem Peritonsiller apse; boyun ve baş kısmında oluşan iltihaplanmalar yetişkinlerde sıklıkla karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Peritonsiller apsesi üst konstriktör kas ve tonsiller kapsül arasında başlayarak ilerler. Bademciğin yanında oluşur. Anaerobik ve aerobik bakterilerin birleşmesiyle meydana gelir. Oluşan apse iltihaplı deri veya yumuşak doku bölgesinde yakın tarafta oluşur. Peritonsiller apse, iltihaplı deri yada yumuşak doku çevresinde oluşan irin birikimidir.  Şişme, ağrı veya boğazda tıkanıklığa sebep olabilir. Boğazda meydana gelen tıkanma gerçekleşir ise konuşmak, nefes almak ve yutkunmada zorluklar çekilebilir. 

Peritonsiller apse oluşturabilecek olan dış faktörler
 • Kronik tonsilit
 • Periodontit ve jenjivit gibi diş eti enfeksiyonları
 • Sigara içmek
 • Enfeksiyöz mononükleozis
 • Kronik lenfosit lösemi
 • Bademciklerde taş
 • Bademciklerde tonsillolit (kalsiyum tortular)
Peritonsiller apse belirtisi
 • Genellikle ilk oluşan belirti boğaz ağrısıdır. 
 • Sonrasında ateşlenme veya diğer belirtilerin olmadığı bir süre takip eder. 
 • Ağız veya boğaz apsesinde tek taraflı şişme gerçekleşir.
 • Boğazın ortasın kısmında yer alan doku çıkıntısı, küçük dil ağzın şişmiş olan tarafını diğer yana doğru iter.
 • Boyundaki lenf bezleri hassaslaşır ve genişler.
 • Ağrılı yutkunma sorun başlar.
 • Çene  kaslarında spazm meydana gelir.
 • Tireme ve ateşleme olur.
 • Boyun kaslarında spazm oluşur.
 • İltihabın olduğu bölgede kulak ağrısına sebep olur.
 • Zayıf ve boğuk ses tonu çıkmaya başlar.
 • Konuşmada zorluklar belirir.
 • Tükürüğü yutmakta sıkıntı yaşanır.
 • Salyada artış olur.
 • Yüzde şişlik
 • Hasta ağzını tam açamaz.
 • Ağız kokusu oluşur.
Bu belirtiler yaşandığında çok geç kalınmadan uzman bir doktora  gidilmelidir.

Peritonsiller apse teşhisi

Çoğunlukla hastanın fiziksel muayene ve sağlık geçmişine bakılarak teşhis edilir. Gözle görülebilecek kadar büyük ise teşhisi konulabilir. Doktor  ışık ve dil pensi kullanarak hastanın ağzının içine bakar. Hastanın bademcik ve ağzının yanında şişlik ve kızarıklık mevcutsa apsenin bulunduğuna işarettir. Doktor hastanın ağzının içerisinde irinin birikip birikmediğini anlamak için eldivenli parmağın ile kontrol eder. Bu durumlarda röntgen ve laboratuvar testleri uygulanmamaktadır. Hastada başka bir üst solunum yolu hastalığı olup olmadığını anlamak için röntgen ve ultrason çekilebilir. 

Peritonsiller apsesini önleme

Peritonsiller apsesinin önlenebilmesi için acil olarak tedavisine başlanmalıdır. Ne kadar erken davranılırsa apse oluşma ihtimali azalmaktadır.

Peritonsiller apse tedavi

Genellikle apse tedavisinde antibiyotik kullanımı en sık rastlanan bir durumdur. Antibiyotikler ile beraber püy drenajıda uygulanmaktadır. Doktorun ilk olarak yapacağı hastadaki apseyi drene edecektir. Bu işlem sıvıları serbest bırakmak için iltihabın kesilmesi ile yapılmaktadır. Drenaj işlemi içinde iğne kullanılabilmektedir. Peritonsiller apsesinde kronikleşen streptokoksik boğaz iltihabı ve tonsiliti olduğu durumlarda apseler tekrarlamasından dolayı ve gelecekte daha şiddetli iltihap ile karşı karşıya kalmamak için doktorunuz tonsilleri çıkarmayı tavsiye eder.
]]>
Ağrısız Diş Apsesi https://www.apse.gen.tr/agrisiz-dis-apsesi.html Wed, 21 Nov 2018 04:04:40 +0000 Ağrısız diş apsesi, Diş apsesi bir anda değil zamanla oluşabilecek bir durumdur. Yani diş etlerinin zamanla deforme olmasından kaynaklanmaktadır. Dişlerdeki apse ağrılı ve ağrısız apse olmak üzere 2 şekilde inc Ağrısız diş apsesi, Diş apsesi bir anda değil zamanla oluşabilecek bir durumdur. Yani diş etlerinin zamanla deforme olmasından kaynaklanmaktadır. Dişlerdeki apse ağrılı ve ağrısız apse olmak üzere 2 şekilde incelenir. Dişlerdeki apsenin nedeni tamamen bakterilerdir. Bakteriler diş ve diş eti arasında kendilerine yaşam alanı oluştururlar. Bu bölgede kimyasal maddeler salgılayarak ağızda ve dişte iltihaplanmaya ve apseye neden olurlar. Diş apsesi özellikle ağrısız olduğu dönemlerde önemsenmeyerek tedavi ettirilmez ise çok ciddi sağlık problemlerine neden olmaktadır. Dişten gelen apse kan yolu ile kemiklere kadar işleyerek, çok ağır rahatsızlıklar meydana getirmektedir. Diş apseleri özellikle beyin bölgesinde iltihaplanma oluşturarak, ölümcül rahatsızlıklara kadar neden olabilmektedir. Enfeksiyonlar özellikle kan yolu ile vücuda yayılmaktadır. Dolayısı ile önemsenmeyen diş apsesi sadece dişe değil tüm vücuda zarar verecektir.

Ağrısız diş apsesi nasıl olur ve zararları nelerdir

Diş apsesi genelde ağrı ile belirti vermektedir, dişetlerinde kızarıklıklar ve şişlikler oluşur, baş ağrıları ve iltihaplanmaya neden olarak ağızda ağır bir koku oluşmasına neden olur. Diş apsesi çürüğün yeni başladığı dönemlerde ağrılı olsa da dişe daha önce kanal tedavisi yada dolgu uygulanmışsa dolgunun düşmesi sureti ile dişte apse oluşur ve bu apse ağrısız gelişir. Dişlerde fistül apse kronik olarak dişeti üzerinde oluşan bir açıklık durumudur. Dişte bir fistül oluştuğu zaman ağrı olmaz ve diş eti üzerinde kırmızı beyaz bir birikinti oluşur. Bu fistülden dolayı da diş eti apsesi ağrısız bir şekilde ilerler. Ağrısız  diş eti apsesi durumun da ağız tadı değişerek dilinizle apse olan dişe dokunduğunuzda ağzınıza sıra dışı değişik bir tat gelir. Bu apse oluştuğunun bir kanıtıdır. Bazı durumlarda da diş eti apsesi ağrısız olsa bile yanak şişmesi durumu ile kendini belli eder. Bu durumda çok fazla kemik yıkımı oluşmuş ise apse kemiğe kadar bulaşarak diş kayıplarına neden olmaktadır. Ve ilerleyen durumlarda da beyin apsesine kadar neden olarak, kişiyi komaya kadar sokabilir. Ağrısız diş apsesinin ürettiği iltihaptan dolayı bakteriler kan aracılığı ile kalbe ulaştığında yaşamı tehdit eden sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Diş apsesi tedavisi, antibiyotik yada drenaj ve küretaj ve detaylı bir diş temizliği ile yapılmaktadır. Dişlerde ağrılı yada ağrısız apse oluşmasını engellemek için kişisel hijyen ve diş bakımın günlük olarak düzenli yapılması çok büyük önem arz etmektedir. Düzenli diş fırçalama alışkanlığı bakterilerin dişlere saldırmasına engel olur. Yüksek oranda asit ve şeker içeren zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durularak yada tükettikten sonra hemen gerekli diş temizliğini yaparak dişlerinizi koruyabilirsiniz. Eğer ağzınızda çürük bir diş yada çürük oluşumu yeni başlamış olan bir dişiniz varsa acil olarak tedavi ettirmelisiniz çünkü çürükler zamanla diş apsesine sebebiyet verir. Yanlış yapılan kanal tedavileri ve kalitesiz malzemeler ile yapılan dolgular konusunda da dikkatli olmalısınız.

]]>
Akciğer Apsesi https://www.apse.gen.tr/akciger-apsesi.html Wed, 21 Nov 2018 18:13:04 +0000 Akciğer apsesi, akciğerlerin içinde meydana gelen içi irinle dolu boşluktur. Bu akciğer parankim içindeki harabiyetle ve içerideki hava sıvı seviyesi ile karakterize olmuş süpüratif bir enfeksiyondur. Ağızda ve boğ Akciğer apsesi, akciğerlerin içinde meydana gelen içi irinle dolu boşluktur. Bu akciğer parankim içindeki harabiyetle ve içerideki hava sıvı seviyesi ile karakterize olmuş süpüratif bir enfeksiyondur. Ağızda ve boğazdaki mikropların solunumla alınması sonucunda akciğerlerde enfeksiyon oluşması sonucunda ortaya çıkar. Enfeksiyonun kaynağı genellikle bir rahatsızlık olur. Ağızdan enfeksiyona sebep olabilen aşırı alkol tüketimi, fazla miktarda müsekkin kullanımı, genel anestezi alınması, merkezi sinir sistemi hastalıkları sonucunda bilincin kaybedildiği zamanda solunumla alınır. 55 yaş üzerindeki erkeklerde sigara içme alışkanlığı bulunuyorsa ve akciğer kanseri oluşumu nedeniyle bronş tüpü tıkanırsa, akciğer apsesi ortaya çıkabilir. Nadir olarak tüberküloz mantar, parazit gibi mikroorganizmalardan kaynaklanan enfeksiyonlarında akciğer apsesine neden olma olasılığı vardır. Akciğerlerdeki apse bir ya da daha fazla sayıda olabilir.

Akciğer apsesi nedenleri nelerdir

Akciğerlerdeki apsenin oluşma nedenleri genellikle akciğerde enfeksiyona neden olan bakteriler ile apsenin oluşmasına uygun ortam hazırlayan etkenlerdir. Akciğerde enfeksiyona neden olabilen bakteri türleri ise;

 • İrin yapan bakteriler (pnömokoklar, streptokoklar gibi bakteri türleri)
 • Kangren yapan bakteriler (bacillus fragilis, bacillus gibi feotidus bakteri türleri)
 • Sarmal bakteriler (spirochaeta buccalis, spiroketler gibi bakteriler)

Akciğerlerde apse gelişimine sebep olan bakteriler arasında en etkili olanlar sarmal bakterilerdir. Apsenin ilk lezyonları bu bakteriler tarafından oluşturulur. Daha sonra irin yapan bakteriler devreye girer ve irinleşme oluşur. Havasız ortamda bakteriler dokularla üreyerek, apsenin kangrenli hale gelmesine neden olur. Kişide vücut direncinin azalması, akciğerde apse oluşumuna uygun ortam hazırlar. Özellikle diyabet, kronik zehirlenme, kronik bronş, vitamin eksikliği nedeniyle görülen rahatsızlıklar kişinin vücut direncini düşürür.

Akciğer apsesi nasıl gelişir

Akciğer apsesi her biri farklı belirtiler gösteren 3 aşama halinde gelişir.

 • Apsenin oluşması yüzünden bölgedeki akciğer dokusunda yoğunlaşma ve hava kaybı
 • Akciğer dokusundaki irinleşme ve yumuşama
 • İrinli dokunun bronşlar aracılığıyla atılması

Akciğer apsesi belirtileri

Akciğerlerinde apse gelişen hastalarda devamlılık gösteren yüksek ateş, plevraya yakın alanlardaki apselerde yan ağrısı, öksürük gibi belirtiler izlenir. Genel sağlık durumunda bozulma meydana gelir. Apsenin bronşlarla atılması halinde, irinli, kötü kokan, nadir olarak kanlı balgam şeklide belirtiler ortaya çıkar. Kişi hızla kilo verir, ileri aşamada çomak parmak denilen durum gelişebilir. Fiziki muayene yapılan hastalarda taşikardi, dispna, yüksek ateş, apse bölgesinde solunum sesinin azalması, üfürüm gibi belirtiler görülebilir.

Akciğer Apsesi

Akciğer apsesi tanısı nasıl konur

Akciğer apsesi oluştuktan sonra birkaç günde hızla ilerler. Başlangıçta iştahsızlık, yükse ateş, titreme nedeniyle kişilerde hızlı bir kilo kaybı dikkat çeker. Kötü kokulu balgam ile apsenin belirtileri ortaya çıktığında, akciğer apsesine kolayca tanı konulabilir. Bu tanı akciğer röntgeni sayesinde kesinleştirilir. Gerekirse kompüterize tomografi, kan kültürü, balgam incelemesi, aerop kültürü gibi tetkiklerde yapılır. Bu sayede en fazla akciğer kanseri ile karıştırılan apse oluşumuna kesin tanı konularak, etkin bir tedavi uygulanabilir.

Akciğer apsesi tedavisi nasıl olur

Akciğer apsesi çok önemli bir rahatsızlık olduğundan, hastalar hastane ortamında tedaviye alınır. Burada hastanın daha iyi kontrolü sağlanır.Tedavide öncelikle antibiyotikli penisilin ilaç kullanımı söz konusudur. Ancak apsenin oluşmasına neden olan bakteri türüne göre bir antibiyotik kullanılması gerekir. Akciğerdeki apsenin boş]]> Kıl Dönmesi Apsesi https://www.apse.gen.tr/kil-donmesi-apsesi.html Thu, 22 Nov 2018 14:00:29 +0000 Kıl dönmesi apsesi, tıp dilinde pilonidal sinüs denilen bu rahatsızlık daha çok kuyruk sokumu bölgesinde cilt altına saç kılı, tüy gibi yabancı maddelerin girmesiyle meydana gelir. İlk aşamada herhangi bir rahatsı Kıl dönmesi apsesi, tıp dilinde pilonidal sinüs denilen bu rahatsızlık daha çok kuyruk sokumu bölgesinde cilt altına saç kılı, tüy gibi yabancı maddelerin girmesiyle meydana gelir. İlk aşamada herhangi bir rahatsızlığa neden olmadan ilerleyen kıl dönmesi, cilt altındaki birikimin artmasıyla belirti vermeye başlar. Yakınmaların başında kıl dönmesi olan yerde apse oluşumu, şişlik ve akıntının olması gelir. Kıl dönmesinde cilt altındaki yabancı cisimleri vücut yabancı olarak algıladığından, etrafını zarla kaplar ve dokuyla bir sınır oluşturur. Yabancı cisimlerin sınırlanmasıyla yakınmalar engellenir ve kıl dönmesi fark edilmez. Ancak düşme nedeniyle, uzun seyahatlerde ya da sertçe oturma gibi eylemler sonucunda kıl etrafındaki kapsülün zedelenmesi sonucunda, kıllar dışarı çıkar. Bu durumda vücut bu maddeleri ortadan kaldırmak için bir madde salgılar. Bu şekilde kılların eritilmesi mümkün olmadığında, akıntı ortay çıkar. Akıntının önü tıkalı olduğunda ise, bu salgı dokunun içinde birikir ve iltihaplanma ortaya çıkar. Bu durumda 2-4 günde iltihap aratacağından şişlik oluşur ve dayanılmaz ağrılar ortaya çıkar. Kıl dönmesi normalde yakınmaya neden olan bir sorun olmasa da, apsenin oluşmasıyla yakınmalar çok fazla olur.

Kıl Dönmesi Apsesi

Kıl dönmesine apsesine acil müdahale gerekir

Makat bölgesinde ortaya çıkan apseler kıl dönmesi dışında, fistül denilen sorundan da kaynaklanabilir. Bunun nedeni hangisi olursa olsun, apsenin içinin mutlaka boşaltılması gerekmektedir. Eğer kıl dönmesi apsesine müdahale edilerek boşaltılmazsa, 5-6 gün içinde kendi kendine patlar ve çevrede doku hasarının oluşmasına neden olur.

Kıl dönmesi apsesi nasıl boşaltılmaktadır

Apsenin boşaltılması 5 dakika gibi bir sürede gerçekleştirilir. Bölgede küçük bir kesi açılarak, cilt altında birikmiş olan irinli sıvı boşaltılarak bölge temizlenir. Bu sağlık merkezlerinin genel cerrahi bölümlerinde yapılmaktadır. Kıl dönmesi apsesi boşaltılınca, doktorun önerisiyle antibiyotik tedavisine başlanır. Bu uygulama bölgenin mikrop kapmasına engel olmak için yapılır. Apse oluşumuna neden olan kıl dönmesi tedavi edilmediği takdirde yeniden apse oluşur. Bu nedenle apse boşaltıldıktan bir süre sonra apseli olan dokunun onarımının beklenmesi ve 1-2 ay sonra kıl dönmesi tedavisinin yapılması gerekir. Yani kıl dönmesinde apsenin boşaltılması kıl dönmesi tedavisi değildir.

Kıl dönmesi tedavisi nasıl yapılır

Kıl dönmesi sonucunda oluşan apse boşaltıldıktan 1-2 ay sonra kıl dönmesi tedavisi yapılmalıdır. Bu cerrahi girişimle yapılmaktadır. Baskom, mikro sinüsektomi, karidakis ameliyatları kıl dönmesi tedavisinde kullanılabilir. Bu tedaviler 10 dakika gibi kısa sürede tamamlanır. Hastaların hastanede kalmasını gerektirmeyen, işlerinden uzak kalmasını gerektirmeyen uygulamalardır.

]]>
Diş Apsesi İçin Şifalı Bitkiler https://www.apse.gen.tr/dis-apsesi-icin-sifali-bitkiler.html Fri, 23 Nov 2018 09:55:24 +0000 Diş Apsesi İçin Şifalı Bitkiler, oldukça ağrılı ve acı verici bir hastalık olan diş apsesi kişilerde yüzün şişmesine neden olduğu gibi bazı durumlarda da yüksek ateşe sebep olabilen sıkıntılı bir rahatsız Diş Apsesi İçin Şifalı Bitkiler, oldukça ağrılı ve acı verici bir hastalık olan diş apsesi kişilerde yüzün şişmesine neden olduğu gibi bazı durumlarda da yüksek ateşe sebep olabilen sıkıntılı bir rahatsızlıktır. Diş apsesinin sıklıkla rastlandığı sebepleri günlük ağız bakımının düzenli olarak yapılmaması ve diş çürükleri olarak belirtilir. Dişler veya diş eti üzerine toplanan bakteriler ilerleyen zamanla enfeksiyona sonrasında ise içi iltihapla dolmuş şişliğe yani diş apsesi adı verilen rahatsızlığa sebep olabilirler. Diş apsesi için önerilen şifalı bitkiler çoğunlukla şişliği ve ağrıyı hafifletmek amacı için kullanılır. Bu nedenle şifalı bitkilerle apseyi geçirmek bir hayli zaman kaybettirebilir. Bu nedenle diş apsesi bir diş hekimi tarafından incelenerek tedavi edilmelidir. Tedavi esnasında bakteriler nedeni ile meydana gelen iltihabın dışarıya atılmasının ardından kanal ve antibiyotik tedavisi gibi benzeri tedavi şekilleriyle diş apsesinin iyileştirilerek kökten halledilmesi oldukça önemlidir. Şifalı bitkiler diş apsesini kökten çözmek amaçlı değil, ancak apsenin neden olduğu, şikayetleri en aza indirmek için kullanılabilir.  

Diş Apsesi İçin Şifalı Bitkiler

Diş Apsesi İçin Şifalı Bitkiler

 • Sarımsak: Evde kendi olanaklarınızla sarımsağın yağını çıkarttıktan sonra apsenin üzerine 1-2 damla damlatılarak sürülür.
 • Papatya: Papatya çayı demlendikten sonra düzenli olarak her gün birkaç kez ağız gargarası yapabilirsiniz.
 • Karanfil Yağı: Bir parça tampon şekline getirilmiş pamuk üzerine 1-2 damla kadar karanfil yağı damlatılarak oluşan apse üzerine sürülerek bekletilir. Ayrıca 1 çay bardağı suyun içine birkaç damla karanfil yağı ilave edilerek gargara şeklinde de kullanılabilir. Bu karışım uzun süre veya fazla miktarda kullanılmamalıdır. Aksi halde tahrişe neden olabilir. Karanfil yağının dışında toz karanfil ile zeytinyağı karıştırılarak elde edilen karışım da apse üzerine sürülebilir.
 • Ekinezya: Ekinazya bitkisi çay şeklinde demlendikten sonra apseli diş tedavisinde gargara şeklinde kullanılabilir.
 • Zeytin Yaprağı: Zeytin yaprağı da tıpkı diğer bitkiler gibi çay şeklinde demlenerek gargara olarak kullanılabilir.
 • Çay Ağacı Yağı: Bir çay bardağı suyun içine 1-2 damla kadar çay ağacı yağı ilave edilerek gargara şeklinde kullanılabilir. Ayrıca bir parça pamuğun üzerine 1 damla damlatılarak apsenin üzerine sürülebilir. Çay ağacı yağının tadı oldukça kötüdür. Bu nedenle 1-2 damladan fazla kullanılırsa baş dönmesi, mide bulantısı gibi istenmeyen yan etkileri ile karşılaşılabilir.
 • Toz Zerdeçal: Bir kahve kaşığı toz zerdeçal, yarım kahve kaşığı su yardımıyla karıştırıldıktan sonra elde edilen karışım apse üzerine hafif hareketlerle sürülebilir.
 • Karahindiba: Bitkisi ile demlenen çay ile apseli diş için gargara yapılarak uygulanabilir.
 • Cayenne Biberi: Çok acı bir tada sahip olan cayenne biberi suyla karıştırıldıktan sonra apse üzerine sürülebilir. Ancak bu biber oldukça acıdır bu nedenle çok dikkatli kullanılmalıdır.
 • Oregano Yağı: İki çay kaşığı zeytinyağına veya yarım çay bardağı suyun içine birkaç damla oregano yağı ilave edilip karıştırılarak gargara şeklinde kullanılabilir. Bu karışımı kesinlikle yutmayıp tükürülmesi gereklidir.
 • Dulavratotu: Diğer bitkilerde de olduğu gibi bu bitkiyi de çay şeklinde demledikten sonra gargara yapılarak kullanılabilir.

Yukarıda verdiğimiz şifalı bitkileri diş apsesi için kullanabilirsiniz. Bu bitkilerin haricinde herhangi bir şifalı bitkiyi veya bitki yağını doğrudan doğruya apse üzerine uygulamadan önce uyguladığınız bitkinin ağız içerisinde kullanımının uygun olup olmadığının bilinmesi gereklidir. Ayrıca nasıl uygulanacağını bilmediğiniz bit]]> Diş Apsesi Belirtileri https://www.apse.gen.tr/dis-apsesi-belirtileri.html Fri, 23 Nov 2018 16:37:39 +0000 Diş Apsesi Belirtileri; Diş apsesi genellikle aniden başlar ve şiddetli bir ağrı yapar. Ağrının şiddeti saatler içinde artar ve bu ağrı genelde kulağa,çene kemiğine, boyuna vurabilir. Diş apsesi yüzünüzde şişlik yapa Diş Apsesi Belirtileri; Diş apsesi genellikle aniden başlar ve şiddetli bir ağrı yapar. Ağrının şiddeti saatler içinde artar ve bu ağrı genelde kulağa,çene kemiğine, boyuna vurabilir. Diş apsesi yüzünüzde şişlik yapabilir. Apseli olan bölgeye dokunulduğunda ağrı artabilir. Ağızda kötü bir koku ve tatsızlık hissedebilirsiniz. Bunun yanında,  ateş yükselmesi, halsizlik, ağzı açmakta zorlanma, soğuk ve sıcak yiyeceklere karşı hassasiyet yaşayabilirsiniz. Eğer bu belirtiler görüyorsanız, zaman kaybetmeden bir diş hekimine başvurmalısınız.


Diş Apsesi Neden Olur

 Diş apsesi genellikle bir enfeksiyon sonucu oluşur. Enfeksiyon nedenleri arasında, diş temizliğine özen göstermemek, çürük dişler, karbonhidratlı yiyecekleri çok sık tüketmek, dişlerde biriken yiyecek ve içecek artıkları, zayıf dolgular, bağışıklık sisteminde zayıflık, diş minesinde oluşan kırık ve çatlaklar neden olur. Evde diş bakımımızı düzenli yaparak, düzenli aralıklarla diş muayenesi olarak bu tür diş hastalıklarından korunabiliriz.
Diş Apsesi Belirtileri
Diş Apsesini Nasıl Önleyebiliriz

Diş apsesini önlemenin basit bir kaç yolu vardır, evde uygulayacağımız basit yöntemlerle diş apsesinden korunabiliriz. Dişlerimizi günde iki kez fırçalamalıyız. 3-4 ayda bir diş fırçamızı değiştirmeliyiz. Dişlerimizde ki yemek artıklarından kurtulabilmek için diş ipi kullanmalıyız. Düzenli olarak diş kontrolüne gitmeliyiz ve ağız gargarası kullanmalıyız.
]]>
Diş Eti Apsesi Nasıl Geçer https://www.apse.gen.tr/dis-eti-apsesi-nasil-gecer.html Fri, 23 Nov 2018 22:57:31 +0000 Diş Eti Apsesi Nasıl Geçer; Diş sağlığı ve ağızda oluşan çürükler apseye neden olur. Peki diş eti apsesi nasıl geçer. Diş eti apsesi oluşan bölge öncelikle temizlenir. Daha sonra iltahabın içi boşaltılır. Daha so Diş Eti Apsesi Nasıl Geçer; Diş sağlığı ve ağızda oluşan çürükler apseye neden olur. Peki diş eti apsesi nasıl geçer. Diş eti apsesi oluşan bölge öncelikle temizlenir. Daha sonra iltahabın içi boşaltılır. Daha sonra apsenin bir daha nüksetmemesi için diş etleri ve diş kökleri temizlenir.

Diş eti apsesi tedavi edilirken bölge uyuşturulur ve hasta hiç bir şey hissetmez. Bu tedaviden sonra diş hekimi hastayı 6 ay takip ederek apseli bölgenin tamamen iyileştiğinden emin olmalıdır. Diş apsesinin tekrar olmaması için evde bir kaç önlem alabilirsiniz. Fazla şekerli yiyeceklerden uzak durmalısınız aksi takdirde diş apsesi tekrar nüksedebilir. Günde üç defa dişlerinizi fırçalamalısınız. Çürük dişlerde apseye neden olan en önemli etkenlerden biridir. Bu nedenle çürük dişlerin bir an önce tedavi edilmesi gerekir.
Diş Eti Apsesi Nasıl Geçer 
Diş Eti Apsesine Iyi Gelen Bitkiler

 Dis eti apsesine yapılan ilaçlı tedavilerin yanı sıra bitkisel tedavilerde iyi gelir bu bitkilerin en başında soğan ve incir gelir. Soğan, bir tane soğanı külde pişirip apseli bölgeye koyarsanız, ağrınız hafifler. Fakat bu kalıcı çözüm değildir. Diş apsesine iyi gelen diğer bitki ise incirdir. Incir, taze bir incirin ortadan ikiye kesilerek apseli bölgeye konmasıda diş eti apsesine iyi gelir. Bunun yanında karanfil yağı nane yağı hindistan cevizi yağıda diş apsesine iyi gelir.  Fakat apse tedavisi için kesinlikle bir diş hekimine gitmelisiniz çünkü diş apsesine uygulanan bitkisel tedaviler kalıcı çözüm değildir. 

]]>
Bartholin Apsesi https://www.apse.gen.tr/bartholin-apsesi.html Sat, 24 Nov 2018 14:30:23 +0000 Bartholin apsesi, kadınların yaklaşık olarak % 2 sinde görülen bir rahatsızlıktır.  Aktif cinsel yaşamı olan bayanlarda görülebildiği gibi bakirelerde de görülebilir. Bartholin apsesi bartholin bezinin enfeksiyon ve mikrop yü Bartholin apsesi, kadınların yaklaşık olarak % 2 sinde görülen bir rahatsızlıktır.  Aktif cinsel yaşamı olan bayanlarda görülebildiği gibi bakirelerde de görülebilir. Bartholin apsesi bartholin bezinin enfeksiyon ve mikrop yüzünden tıkanmasıyla oluşur. Bartholin bezi vajina girişinin her iki tarafında bulunur. 2 cm uzunluğundaki ince bir kanal sayesinde kızlık zarının önüne açılır. 
Bartholin absesinin nedenleri: bartholin absesinin oluşumuna  enfeksiyonlar ve mikroplar neden olur. Bu mikroplar arasında cinsel yolla bulaşan Gonore, Klamidia ve makat bölgesinde sıkça rastlanan E.Coli yer alır. Bazen birden fazla mikropta bartholin absesine neden olabilir. Ayrıca vajina bölgesinde geçirilen operasyonların da sebep olduğu bilinmektedir. 

Bartholin Apsesi
Bartholin apsesinin belirtileri
 • Apsenin küçük olduğu durumlarda genellikle belirti olmaz ama abse büyükse eğer aşağıda zikredilen belirti ve şikayetler olur.
 • Ateş, halsizlik 
 • Apsenin olduğu yerde kızarma ve ödem
 • Yürürken ve otururken ağrı hissi
 • Alt bölgede ağrı
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı 
Bartholin apsesinin tanı: Bartholin apsesi muayene sırasında kolayca tanı konabilir. Bunun için patolojiye gerek yoktur. Fakat kanser şüphesi olan yaşlı hastalarda biyopsi alınmaktadır. (menapoz döneminde görülen bartholin apsesi için kanser riski vardır)

Bartholin apsesinin tedavisi: Bartholin apsesinde tedavi mümkündür. Tedavisi ise cerrahi yöntem ve antibiyotikle olur.  Absenin içi boşaltılmazsa hastanın şikayetlerinin geçmesi mümkün değildir. Eğer kist küçükse cerrahi tedaviye gerek yoktur ve günde 4-5 kez 10-15 dakika ılık banyo ile rahatlamak mümkündür.  Cerrahi müdahele ile tedavi sonrasında bartholin apsesinin tekrarlama ihtimali de vardır. İlk 6 ay içerisinde tekrarlama ihtimali yaklaşık olarak % 20-35 civarındadır. Fakat  son yıllarda gelişen tıp sayesinde bu ihtimal % 5' lere inniştir. Hastalara ameliyat sonrasında kist boşluğuna kimyasal madde ve ilaç yerleştirilerek risk en aza indirilir. 

Barholin apsesi için bayanların dikkat etmeleri gereken hususlar şunlardır: Özellikle genital bölge temizliğine özen gösterilmelidir, aktif cinsel hayatı olan bayanların cinsel yolla bulaşan mikroplardan korunmak adına kondom gibi bazı tedbirleri almaları gerekir ve bunlara ilaveten düzenli olarak jinekolojik muayeneye gitmelidirler. Ayrıca tedaviden sonra bir süre cinsel yaşama ara verilmelidir. 
]]>
Makatta Apse https://www.apse.gen.tr/makatta-apse.html Sun, 25 Nov 2018 05:27:04 +0000 Makatta apse, makat bölgesinde içerisinde irin ya da iltihap olan kesecik oluşumudur. Makat apsesi perianal apse, anorektal apse ya da anal apse olarak tanımlanabilir. Bu apsenin % 90 oranında makat bölgesindeki anal kanald Makatta apse, makat bölgesinde içerisinde irin ya da iltihap olan kesecik oluşumudur. Makat apsesi perianal apse, anorektal apse ya da anal apse olarak tanımlanabilir. Bu apsenin % 90 oranında makat bölgesindeki anal kanalda olan dişli çizgiye açılan, 4-10 adet salgı bezlerindeki tıkanmadan ya da iltihaplanmadan gelişir. Bunun dışında kalanlarda kalın bağırsak iltihabı, şiddetli ishal gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Uzmanlar makat apsesinde iltihabın kana karışması halinde anal sepsis denilen ölümcül bir tablonun gelişmesinde etkili olabileceğini belirtiler. Toplumda erkekler kadınlara göre bu sorundan 2-5 kat daha fazla etkilenir. Makatta apse sorunu olan kişilerde genellikle daha önceden de apse öyküsü olur. Çünkü tam olarak tedavi edilmediklerinde sıkça tekrarlayabilirler.

Makatta apse neden olur

 • Makatta bulunan kıl ve ter bezlerindeki tıkanmadan
 • Makat çatlağındaki iltihaplanmadan
 • Şeker hastalığından
 • İltihabi bağırsak hastalığından
 • Cinsel yolla bulaşan makat hastalıklarından
 • Bağırsakta diverkülit
 • Kortizon içeren krem, fitil ve merhem kullanımından
 • Pelvik inflamatuar hastalığı nedeniyle makatta apse oluşabilir.

Makatta apse belirtileri nelerdir

Öncelikle makat bölgesinde şiddetli bir ağrı, şişlik hissedilir. Bunun yanı sıra makattan iltihaplı ve kötü kokulu bir akıntının gelmesi, bu bölgede kaşıntı olması, dışkılama zorluğu çekilmesi sıkça görülür. Hastalarda kabızlık gelişebilir, üşüme, titreme yanında halsizlik ve bitkinlik görülür. Makatta oluşan apse kendiliğinden boşalabileceği gibi, cerrahi olarak ta boşaltılması gerekebilir. Bunun sonucunda makat bölgesinde ağrı ve basınç hissi azalır.

Makatta apsenin neticesinde % 40-50 oranında makat fistülü gelişir. Bunun oluşmasına alınacak önlemler, beslenme şeklinin yeniden düzenlenmesi gibi uygulamalar yararlı olmaz. Yine apsenin fistüle dönüşeceği de tahmin edilemez. Makatta apsenin yanında 2-3 ay kadar akıntı olursa, makat fistülü teşhisi yapılabilir.

Makatta Apse

Makatta apse türleri nelerdir

Alçak apseler

 • Perianal apse % 40
 • İntersfinkterik apse % 40
 • İskiorektal apse % 20

Yüksek apseler

 • Subralevator apse % 6
 • Submukozal apse % 3 oranında görülür.

Bunların arasında İntersfinkterik ve İskiorektal apselerde yeniden tekrarın önlenmesi için, deri katmanından alınarak apsenin boşaltılması gerekir. Subralevator apselerde İntersfinkterik apselerin ve iskoanal apselerin üste doğru ilerlemesiyle leğen kemiğinde gelişmesi , apandisit, bağırsak divertiküli, crohn hastalığı ortaya çıkabilir.

Atnalı apse: Bu tür makat apsesi en komplike olan türdür.

Bartholin apsesi: Vajinanın iki tarafında bulunan Bartholin bezlerindeki tıkanma nedeniyle oluşan iltihaplanma Bartholin apsesine neden olabilir. Genellikle 20-30 yaşlarındaki kadınlarda etkili olur. Bu apsenin sıkça tekrarlanması halinde makatta apse oluşumundan şüphelenilmesi gerekir.

Makatta apse tedavisi nasıl yapılır

Bu oluşumların tedavi edilmesi için, genel cerrahi alanına başvurulmalıdır. Öncelikle makat bölgesinde cilde bir kesi açılarak, içerdeki irinin boşaltılması gerekir. Bazen daha rahat işlem yapmak için, ciltten bir parçada çıkarılır. Yüzeysel apseler lokal anestezi yapılarak, derin olan apselerde genel anestezi uygulanarak boşaltılır. Apsenin içi boşaltılınca, ortaya çıkan boşluğa silikon, kauçuk ya da penroz denilen dren yerleştirilir. Eğer ağrılar geçmiyorsa, ateş, titreme, bulantı ve kusma etkileri devam ederse, yeniden doktora gidilmelidir.

Makatta apse oluşumlarına tek başına antibiyotik tedavisi yeterli gelmez. Cerrahi olarak apsenin boşaltılmasından sonra da, hemen antibiyotik tedavisi uygulanmaz. Ancak makat derisinde ödem oluşursa, antibiyotik kullanılı]]> Apse Kaç Günde Geçer https://www.apse.gen.tr/apse-kac-gunde-gecer.html Sun, 25 Nov 2018 12:36:25 +0000 Apse kaç günde geçer, Apse, vücudun herhangi bir yerinde irin birikmesine verilen addır. Bu irin, mikroplu ya da mikropsuz, genellikle sarımtırak renkte koyuca olabilir. Doku ya da organlarda da oluşabilen apse kendini ağrı, kıza Apse kaç günde geçer, Apse, vücudun herhangi bir yerinde irin birikmesine verilen addır. Bu irin, mikroplu ya da mikropsuz, genellikle sarımtırak renkte koyuca olabilir. Doku ya da organlarda da oluşabilen apse kendini ağrı, kızarıklık ya da şişkinlikle belli eder. İrinin oluşmasındaki en önemli sebep piyojen adı verilen irin yapıcı mikro organizmalardır. İlaçla tedavi apsenin kendisine karşı değil de daha çok apseyi meydana getiren bu mikroorganizmaların önüne geçmeye yöneliktir. Apseler derinin üst kısmına yakın olabildiği gibi derilerden dokulara dek uzanan derin iltihaplar şeklinde kendini gösterebilir. Bazın bir gün içinde kendini vücudun dışına atan apseler bazen uzun süreler boyunca rahatsızlık verebilmektedir.

Bu açıdan apseler 2 türde olabilir; Sıcak apseler ve Soğuk apseler

Sıcak apseler; irin toplanan bölge kızarır, kızarıklığa ağrı ve şişkinlik eşlik eder.. İrinin topladığı yerin etrafı sertleşirken baş verdiği yer yumuşak ve oynaktır. Bazı durumlarda apse ile birlikte yüksek ateş görülebilir. 

Apse Kaç Günde Geçer
Soğuk apseler;  Deri altında renk değişimi gözlenmez. Ağrı ya da ateş görülmez.. Sadece şişlik meydana gelir. Bu şişlik ise zamanla morlaşır ve apse kendiliğinden dışarı atar. Kemik eklem ya da lenf bezlerinde tüberküloz basilinin etkisiyle ortaya çıkabilir. 
Bazı durumlarda vücut apseyi 1 hafta ya da 1 ay içinde kendisi dışarı atarken bazı durumlar içinse cerrahi operasyonlar gerekebilir. Apsenin türüne göre 6 ay 1 seneye yakın ilaç tedavisinin sürdüğü vakalar da vardır. 

Apsenin kaç günde geçeceği apsenin türüne, ilaç tedavisi ya da alternatif tedavi yöntemlerinin uygulanıp uygulanmadığına bağlı olarak değişebilir. 

Erken iyileşmesini sağlamak amacıyla apseli bölgeye iğne ya da başka cisimlerle müdahale etmek, elle sıkarak iltihabı boşaltmaya çalışmak sakıncalıdır. İltihap yayılabilir. uzman olmadan kişiler tarafından yapılan müdahaleler sonucu derin yaralar açılarak iyileşme süreci uzayabilir. İltihap kesinlikle bir doktor tarafından boşaltılmalı ve gerekli antibiyotik tedaviler ile iyileşme süreci takip edilmelidir. 

Deri üstü apselerin rahatlatılması için bazı bitkisel çözüm önerileri vardır. Örneğin, hafif ısıtılmış zeytinyağının irinli bölgeye sürülerek sıkı olmayan bir şekilde bağlanması yaklaşık 8 saat süreyle bekletilmesi irini dışarı atmaya yardımcı olabilir.  Yine kuru incirin irinli bölgeye sarılarak bekletilmesi de halk arasında apseyi söktürmek için kullanılan alternatif tedavi yöntemleridir.
]]>
Çocuklarda Diş Apsesi https://www.apse.gen.tr/cocuklarda-dis-apsesi.html Sun, 25 Nov 2018 23:51:21 +0000 Çocuklarda Diş Apsesi, şişmeler ve ağız kokusu oluşturur. Bu durum çocuklarda iştah kaybına, zayıflamaya ve bir şeyler yiyememeye neden olmaktadır. Öyle ki apseye müdahale edilmediği zaman apseler ağız içerisinde yayı Çocuklarda Diş Apsesi, şişmeler ve ağız kokusu oluşturur. Bu durum çocuklarda iştah kaybına, zayıflamaya ve bir şeyler yiyememeye neden olmaktadır. Öyle ki apseye müdahale edilmediği zaman apseler ağız içerisinde yayılmalar gösterebilmektedir.

Çocuğun ağzında görülen apse, müdahale edilmediği zaman kemiklere etki ederek şiddetli ağrılara neden olabilir. Kemiklere etki eden apseler aşınmalara da neden olarak kemik yapısına zarar verir. Apsenin asıl olarak nedeni diş ve dişlerdeki iltihaptır. Genellikle sarı ve beyaz renklerde olabilir. Bu durumlarda çocuğunuzun apse ile oynamasını ya da el değdirmesini engellemek sizin üzerinize düşmektedir.

Çocuklarda Diş Apsesi
Çocuklarda diş apsesi tedavileri
 • Eski zamanlarda diş apselerinin tek tedavi yöntemi dişi çekmekti. Öyle ki çürük olmayan ya da sağlıklı bir dişte oluşan apse için bile dişin çekilmesi gerekirdi. Günümüzde gelişen tıp yöntemleri ile artık böyle bir durum ortadan kalmış ve birçok tıbbi ilaçlarla bu duruma müdahale edilmiştir. Böylelikle sağlam diş  çekilmemiş olur.  Apse ağrıları genellikle günümüzde ağrı kesiciler kullanılarak azaltılır ve bunun yanında antibiyotik ilaçlar kullanılarak apsenin iyileşmesi sağlanır. Fakat uzun süreler iyileşme göstermeyen apsenin tedavisinin mümkün olmadığı anlaşıldığında bu apsenin oluşmasına neden olan diş uygun zamanlarda çekilir.
 • Diğer bir tedavi yöntemi olarak diş hekimi, çocuklarda diş apsesinin  içerisindeki iltihabı uygun yöntemlerle bir delik açarak çıkarır ve hastanın ağrı, sızılarının azalmasını sağlar. Böylelikle diğer ilaç tedavileri süresince hasta daha rahat bir şekilde yaşamaya devam eder.  Açılan delik içerisi temizlendikten sonra dezenfekten ilaçlar ile dezenfekte edilir. Böylelikle tekrar iltihap oluşması önlenir. 
 • Diğer yöntem olarak apsenin oluşma nedeni olan diş eğer çürükse, diş temizlenir ve gerekirse kanal ya da dolgu yapılarak hastanın iyileşmesi sağlanır.
Çocuklarda oluşan diş apsesi genellikle bir dişin çürümesiyle oluşan enfeksiyonlar nedeni ile oluşmaktadır. Eğer çocuğun yaşı dişin yenilenmesine uygunsa uzman doktorlar tarafında diş alınır ve apse bu nedenle hızlı bir iyileşme gösterir. Fakat yetişkinlerde böyle bir durum söz konusu değildir. Yani yetişkinlerde diş yenilenmez. Çocuklardaki diş apsesinin giderilmesi için kullanılan tıbbi ilaçların dozu daha düşüktür. Bunun en büyük nedeni çocukların vücudunun çok daha hassas olmasıdır.  Çocuklarda diş apsesi, bazen kendisini yüksek ateş ve  boyundaki şişmelerle kendisini gösterebilmektedir. Bunun yanında soğuğa ve sıcağa hassasiyet tamamen artar.  Diş apsesi tedavilerinde doktorlar genellikle o bölgeyi uyuşturarak tedavi ettiğinden dolayı çocuğunuz çok fazla bir ağrı hissetmeyecektir.
]]>
Apse Nasıl Geçer https://www.apse.gen.tr/apse-nasil-gecer.html Mon, 26 Nov 2018 14:04:29 +0000 Apse nasıl geçer, Genellikle bakteri istilasına ilişkili bir tahriş neticesi dokularda meydana gelen bir olaydır. Apse kısmında, yükselen kan dolaşımından dolayı, doku aralarında, bol kadar sıvı/akışkan ve akyuvarlar top Apse nasıl geçer, Genellikle bakteri istilasına ilişkili bir tahriş neticesi dokularda meydana gelen bir olaydır. Apse kısmında, yükselen kan dolaşımından dolayı, doku aralarında, bol kadar sıvı/akışkan ve akyuvarlar toplanır. Hastada her geçen gün ölü akyuvarlar, bakteriler ve doku arasına sızmış olan sıvı/akışkan, iltihap ismi verilen birikintiyi oluşturur. Apse oluşumunun beden yüzeyinde ilk gösterdiği belirti, dokunulduğunda ağrıyan, katı, kırmızı bir bölge oluşumudur. Apse yerelleşmeye ve iltihap oluşmaya başlayınca, bu kırmızı bölge çok fazla belirgin şekil alır ve merkezi yumuşamaya başlar. Çoğunlukla, iltihap, direnci en az meydana gelen bölgeye ilerleme gösterir, bir çıkıntılı puan oluşturur. Yüzeydeki bir apse için direnci en az meydana gelen bölgeler deridir. Her geçen gün, apse patlar ve iltihap dışarı akar. Apse yerleşip iltihap oluşur oluşmaz o bölge yarılırsa ağrı ve vakanın ilerlemesi önlenmiş olur. İrin oluşmadan ve apse yerelleşmeden yarmak ya da iğneyle delmek gereksizdir, zira apse ilerleme gösterir. İki formülle apse gelişimi önlenebilir:

Antibiyotik kullanmak ya da o alanda kan akımını artırmak için apse sahasını dinlendirmek ve sıcaklığı fazla tutmak gerekir. Isı sağlamak için  önceden lapa kullanılırdı, fakat bunun tesiri çok fazla kısadır ve bölgeyi çok fazla ıslak olarak kalmasına neden olur. En iyisi, minik bir apsede bile, hekimin fikrini almaktır. Patlayıp akan apse, akıntının meydana geldiği bölgenin kuru tutulabildiği hallerde, çok fazla hızlı iyileşir. Akan apsenin üstünü temiz, kuru gazlı bezle kapatmak ve bu gazlı bezi sıkça değişmek gerektir.

Bazı apse çeşitleri

Perianal apse türü:. Anorektal abseler, sık görülürler. Sebep çoğunlukla anal bezlerdeki enfeksiyondur. İntersfinkterik tasarıda otlar. En sık perianal bölgeye yerleşir. Bununla Birlikte kimi zaman bartolin bezi absesi, enfekte sebase kist, pilonidal abse, prostatit… vb. enfeksiyonlar da anorektal boşluklara ilerleyip apse oluşumuna ne sebeple olabilir. Anorektal abselerde nedensiz ateş olur. İskiorektal ve perianal abselerde haricen kırmızılık görülür. Kitle palpe edilebilir (rektal tuşede). Bununla Birlikte hapşırma, öksürme ve oturma ile yükselen ağrı vardır.

Apse Nasıl Geçer
At nalı şeklinde apse: Enfeksiyon posterior orta hattaki bir anal bezden dolayı oluşur. Iskiorektal fossaya geçer ve her 2 tarafta, bilateral perianal yakıntılara  sebep olur.

Supralevatör Abse: Tanısı kolay değil olduğundan, önem arzeder. Hastadaki  bir belirgi, nedeni meçhul ateştir. Vajinal ve rektal tuşede hassaslık ve fluktuasyon verici bir kitle tesbit edilebilir.

İntersfinkterik Abse: Rektum etrafında künt bir ağrı vardır. Şiş ve endürasyon tesbit edilemez. Rektal tuşede narin ve hassas bir kitle tesbit edilebilir.

Apse Tedavi Yöntemleri

Vücudun iç organlarındaki apseleri, yalnızca profesyonel hekimler ve birçok araştırmalar neticesinde meydana çıkarabilirler ve tedavi için hasta kişi birey bu konuyla alakalı profesyonel meydana gelen bir hekimin eline teslim olmaktır. Diş apselerine bir diş doktorunun müdahalesi lazımdır. Cilde yakın durumda meydana gelen apselere gelince:

Bunlar şu an için küçücük bir sivilce ya da kan çıbanı biçimde iken bol tentürdiyot sürmek lazımdır. Eğer belirli bir zaman nihayetinde büyümüş ve söz gelişi fındık benzeri filan olmuş ise kaynar su içine batırılmış bir bezin suyunu sıkıp üst bölümüne belirli bir zaman alkol serperek çıban üst bölümüne pansuman yapılmalıdır. Bu tedbirlerle çok fazla defa apse iyi olabilir. Mühim durumlarda yabancı bir deyişle beyinde meydana gelen ya da böbreklerde çıkan apselerde kesinlikle doktorunuza müracaat edilmelidir .
]]>
20 Lik Diş Apsesi https://www.apse.gen.tr/20-lik-dis-apsesi.html Mon, 26 Nov 2018 15:21:32 +0000 20 Lik diş apsesi, Diş apsesi dişin bazı yollarla enfeksiyon kapmasından oluşur . Dişin iltihaplanmasında durumuna göre dişte ağrılar meydana gelebilmektedir bazı durumlarda da gelmemektedir.  Diş bakımı ve di 20 Lik diş apsesi, Diş apsesi dişin bazı yollarla enfeksiyon kapmasından oluşur . Dişin iltihaplanmasında durumuna göre dişte ağrılar meydana gelebilmektedir bazı durumlarda da gelmemektedir.  Diş bakımı ve diş doktorunun kontrollerinin düzenli olarak yapılmadığı zamanlarda meydana gelir. Bu durum diş eti ve diş arasında oluşabilecek bakterilerin kimyasal madeleri salgılaması sonucu dişin çürümesine diş çevresini iltihaplanmasına sebeb olur.Diş apsesinin tedavi ettirlmemesi önemli derecede sağlık sorunlarına sebeb olmaktadır.

Enfeksiyon dişe nufüz ederek önemli rahatsızlıklara sebeb olamaktadır. Hızlı ilerleyen bir durumda ölüme kadar sebeb olmaktadır. Bu durumlara gelmeden diş dokturuna gidilmesi ve 20 lik diş çevresinde oluşan iltihabın kurutulması ve tedavi edilmesi gerekmektedir. 20 li diş apsesinin belirtileri şunlardır ;

 • Çok şiddetli ağrılar meydana gelir
 • Yemek yerken ağrı sızı oluşur
 • Soğuğa ve sıcağa karşı aşırı derece hassasiyet başlar
 • Baş ağrıları hiç eksik olmaz
 • Koku ve tat değişlikleri oluşur
20 Lik Diş Apsesi

Diş doktorları için oldukça zor bir iş olan 20lik diş apsesi tedavisi hastayı doktoru zor da bırakan bir tedavidir. Özellikle de 20lik yaş dişlerinde diş apsesine oldukça sık raslanmaktadır  ve bu durumun 20lik diş apsesinde de çok sık görülme sebep ide dişlerin çok kolay çürüyor olmasıdır. 20lik yaş dişleri çene kemiği üzerinde gömülü çökük vaziyette yer bulurlar .dişin gömülü yerde kalmasından dolayı yemek artıkları o bölgede fazla kaldığı için ve diş fırçasının bu kısmı temizleyemediği için bu durum hemen hızlı bir şekilde çürümesine ve apse yapmasına sebep olamaktadır.  Önlemlerini de şöyle sıralayabiliriz. 20lik diş apsesine en güvenilir  önlem ise düzenli bir şekilde diş bakımı periyodik şekilde diş doktoruna gidip göstermekten geçmektedir.  Alınanan önlemler sonrası da gerekli diş bakımı da ve kontrolü yapılmasına rağmen dişinizde çürük varsa hiç zaman kaybetmeden en kısa sürede doktora gitmeli ve gereken tedaviyi yaptırmanız gerekmektedir. 20 lik diş apsesi çok şiddetli ağrılar yapmaktadır. Bu diş ilk önce ilk müdahale yapılarak kurtarılmaya çalışır ancak diş doktorunun kararına görede çekmede yapılabilir. Ama günümüz diş doktorları teknolojiden dolayıda ilk olarak dişin tedavisini yapmaya çalışmakta ve daha sonra çekme işlemi yapmaktadır.20 lik diş apsesi de zor bir diş olduğu için çekilmesi de zordur ama doktorlarımız ilk önce tedavi yapmaktadırlar. 20lik diş apsesinde de doktorlarımız ilk önce röntgen ile durumu anlamakta ve daha sonrasında antibiyotik ile tedavi etmeye çalışmaktadır. Apseli dişin çekilmesinde bir zarar yoktur ama tedavisinde kanal yolu kullanılmas ıda gerekiyorsa kanal yolu tedavisi ile de diş kurtarılmaya çalışılmaktadır.

]]>
Diş Apsesi Kaç Günde Geçer https://www.apse.gen.tr/dis-apsesi-kac-gunde-gecer.html Tue, 27 Nov 2018 09:46:11 +0000 Diş apsesi kaç günde geçer; Apse, vücudun herhangi bir yerinde irin birikmesine verilen addır. Bu irin, mikroplu ya da mikropsuz, genellikle sarımtırak renkte koyuca olabilir Diş apsesi denildiğinde ise iltihabın dişte ya da di Diş apsesi kaç günde geçer; Apse, vücudun herhangi bir yerinde irin birikmesine verilen addır. Bu irin, mikroplu ya da mikropsuz, genellikle sarımtırak renkte koyuca olabilir Diş apsesi denildiğinde ise iltihabın dişte ya da diş yakınlarında oluştuğu kast edilir. Oluştuğu yere göre İki tür diş apsesi vardır; 
Diş kökünde ve dişle diş eti arasındaki bölgedeki apse.

Diş kökündeki apseler; Genellikle daha önceki bir diş tedavisi sırasında olan yaraların zaman içinde iltihaplanması ya da çürümüş köklerin tedavi edilmemiş olmasından kaynaklanır. Eskimiş dolgular bakterilerin kolay geçişine izin vererek diş köklerinde iltihaplanmaya neden olabilir. 

Diş etlerini etkileyen apseler ise; Ağız bakımı yapılmadığında ya da düzgün yapılmadığında, diş etlerine zarar veren içeriği belirsiz ağız bakım ürünleri kullanıldığında,  diş etine zarar veren aşırı şekerli ve asitli gıdaları sık  tüketildiğinde oluşabilir. Aynı zamanda diş etlerini etkileyen apseler bağışıklık sistemi zayıfladığında da ortaya çıkabilir. 

Diş apsenin iyileşme süreci apsenin farkına ne zaman varıldığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Antibiyotik tedavilerle geçebileceği gibi cerrahi müdahale gerekebilir. Çoğu zaman kendi kendini dışarı atmaz bu yüzden apsenin doktor tarafından uygun görülen yöntemle tedavi edilmesi şarttır. Diş apsesinin teşhisi için röntgen gerekebilir.  
Apsenin iyileşme süresi kişinin bağışıklık sistemine göre, tedavinin türüne göre, apsenin büyüklüğü ya da yerine göre farklı sürelerde iyileşir. 

Diş Apsesi Kaç Günde Geçer
Diş apsesinin belirtileri;

Dişte ya da dişlerde zonklama, ağzı ya da sızılar, boyun bölgesinde ya da diş üzerinde şişlik, ateş ve yorgunluk hissi, bazı durumlarda kulakta duyma hissinin kaybedilmesi, sıcak ya da soğuk gıdalara karşı aşırı hassasiyet 

Diş kökünde oluşan apselerde kanal tedavisi uygulanır. Dişin durumuna göre bir gün ya da birkaç seferde tedavi sürebilir. Bazı durumlarda kanal tedavisi yeterli olmayacağından cerrahi tedavi ya da en son çözüm olarak diş çekimi yapılabilir. 

Diş apsesi temizlendikten sonra en az 6 ay boyunca doktor kontrolü devam eder. Böylelikle kemiğin iyileşmesi, enfeksiyonun yeniden oluşup oluşmadığı, irinli bölgenin kapanıp kapanmadığı izlenir. 

Diş apseler tedavi edilmedikçe etkisi geçmez, ağrılar ve zonklamalar devam eder. Eğer apse önemsenmez ve kendi kendine iyileşmesi beklenirse diş ve kemiklerin erimesine yol açar ve diş kaybedilir. O yüzden diş apsesi tedavi edilmedikçe geçmez.. 

Dişte apse oluştuğu durumlar tedavinin yanında; dişlerin günlük bakımını yapmaya özen göstermek, günde 3-4 kere tuzlu su ile gargara yapmak, bol sıvı tüketmek, doktorun tavsiye ettiği ilaçların dışına çıkmadan ve ilaçları düzenli kullanmak, kontrolleri ihmal etmemek, şekerli ve asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durmak tedavinin en kısa sürede bitmesine yardımcı olacaktır. 
]]>
Meme Apsesi https://www.apse.gen.tr/meme-apsesi.html Tue, 27 Nov 2018 22:21:59 +0000 Meme apsesi, cilt altındaki yumuşak dokularda yada süt kanallarında irin dolu bir kese (kist) oluşturan ve pek nadir görülebilen bir bakteriyel enfeksiyon olmaktadır. Meme apsesi memede toplanmış bir infeksiyon olmaktad
Meme apsesi, cilt altındaki yumuşak dokularda yada süt kanallarında irin dolu bir kese (kist) oluşturan ve pek nadir görülebilen bir bakteriyel enfeksiyon olmaktadır. Meme apsesi memede toplanmış bir infeksiyon olmaktadır. Mastit erken tedavi ve yeterli tedavi yapılmadığı takdirde meme apsesine dönüşmektedir. Meme apsesinde mastit deki bulgulara dayanarak ağrılı kitle görülmektedir.  Ağrılı kitle üzerine parmakla dokunulduğu takdirde sıcaklık artışı ve içe doğru bastırdığınızda alttaki doku içerisinde yumuşak, hareket eden irin hissedilmektedir. Bu nedenden dolayı çoğu zaman annelerde ateş artışı görülmektedir. Ayrıca emzikli annelerin çoğunda mastit görülmektedir. Meme apsesi mutlaka cerrah tarafından boşaltılması gerekmektedir. Apseler büyüklüğüne göre farklı şekillerde boşaltılır birincisi apse küçük ise şırınga ile büyük ise küçük bir kesik ile boşaltılır. Bu boşaltmalardan önce bölge uzman tarafından uyuşturulur. Ayrıca memede apse var ise o memeden sağılan süt bebeğe kesinlikle verilmez. Apse olmayan memeden bebek emzirilir. Ayrıca doktor müdahalesi sonrasında düzelmesi bir haftayı bulmaktadır. Bu iltihaplı hastalık genelde 18-50 yaş arası görünmektedir. Klinik olarak bazen meme kanserinden ayırt etmek zor olabilmektedir. Genelde emziren annelerin ilk bir ayında meme başında yara, çatlaklar, kabuklanma ve kötü hijyen meme başında mikrop oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle antibiyotik tedavisi uygulanmaz ise genelde mastit oluşturur fakat antibiyotikle bu rahatsızlığın tedavisi yüzde üçe düşebilmektedir. Memede süt birikmesi memedeki iltihabi hadiseyi alevlendiriyor ve apse durumunu artırıyor. Fakat emzirme yapılmıyorsa elle yada pompa ile boşaltılması gerekmektedir.

Meme apsesi belirtileri ise şöyledir:
 • Memede ağrı.
 • Kızarıklık, sancı.
 • Hassasiyet, ele kitle gelmesi.
 • Ateş.
 • koltuk altında şişmeler.
Meme apsesi çoğunlukla görülen annelere ise tavsiye olarak şunu söylemek istedim:
 • Günde en az 8 bardak su içilmelidir. 
 • Doktor kontrolü dışında kafasına göre kesinlikle antibiyotik kullanılmamalıdır.
 • Sancıyı rahatlatmak için memeye nemli sıcak kompres uygulanmalıdır. 
Meme ApsesiMeme apsesi genellikle tekrarlamayan ve kronikleşmeyen bir rahatsızlıktır. Emzikli anneler emzirme döneminde oldukça memeyi temiz tutmalı ve gerekirse meme ucu pedi kullanılmalıdır. Birde meme apsesine kısaca memenin enfeksiyon kapması da denilmektedir. Bu tür enfeksiyonların kontrol altına alınmayıp ilerlemesi ve meme dokusunun erimesi sonucu meme apsesi oluşur. Apse iltihap içeren kapalı bir bölge ve mastitli hastaların %15 inde görülür. Meme apsesinden kaçınmak için emzikli anneler emzirmeden önce ellerini temiz bir şekilde yıkamalıdır, emzirdikten sonra anne memesinde süt kalmış ise pompa yardımıyla boşaltılmalıdır, emzirdikten sonra meme ucuna krem sürülebilir ayrıca emzirmeden önce veya sonra karbonatlı suyla, ılık sabunlu suyla meme başının temizlenmesi de oldukça önemlidir. Meme apsesi genelde annelerin sık emzirme döneminde oluşur nedeni ise kişinin sık emzirme sonucu gözle görülmeyecek şekilde tahrişler meydana gelerek mikropların içeri girmesine ve bu şekilde dışarı atılmasının nedeni olmaktadır. Emzirme dönemi dışında görülen meme apseleri nonpuerperal apseler olarak tanımlanırlar.  Apse de bayanlar genel olarak pek kulak ardı etmektedir fakat apse oluşur oluşmaz kişi uzmana görünerek kontrol olunur ve antibiyotik yardımı ile bebeğini emzirebilir. Apseler genel olarak emzikli anneler dışında sigara fazla tüketen bayanların %15'inde görünmektedir. Fakat annelere bir tavsiyem emzirdikten sonra mutlaka memeyi yıkayarak bir krem yardımıyla tahrişi ve kızarıklığı, çatlağı önleyebilirsiniz bu tür uygulamaları yaparak hem apseden hemde mikroplardan korunmuş olursunuz.
]]>
Apse https://www.apse.gen.tr/apse.html Wed, 28 Nov 2018 07:06:11 +0000 Apse, vücuda giren yabancı organizmaların meydana getirdiği iltihap şeklinde hücrelerin dolması ile oluşur. Apse oluşumunda ilk belirti oluşan bölgeye dokunulduğunda ağrı hissedilmesidir zaten zamanla iltihaplanma ve kızarıklı Apse, vücuda giren yabancı organizmaların meydana getirdiği iltihap şeklinde hücrelerin dolması ile oluşur. Apse oluşumunda ilk belirti oluşan bölgeye dokunulduğunda ağrı hissedilmesidir zaten zamanla iltihaplanma ve kızarıklık oluşumu gözle görülür derecede fark edilir. O bölgede sertleşme şişlik ve ağrı olur. İrin oluşmaya başladıkça apsenin sınırları da belirginleşir. Belli bir süre sonra apse kendiliğinden patlayabilir ve içerisindeki irin dışarı akar apse oluştuğu zaman içerisindeki iltihabın çıkması için apse patlatılırsa çok daha kısa süre de apse iyileşir fakat iltihap oluşmadan patlatılması gereksizdir bu durumda apse daha da yayılır.

Apse gelişimini önlemek için antibiyotik kullanılabilir ya da o bölgedeki kan akımını hızlandırmak gerekir. Bunun için o bölgeyi sıcak tutmak gerekir. Apse patlayınca o bölgeyi kuru tutmak da çok önemlidir. Bu durumda daha çabuk iyileşecektir. Apseler iki türlü olarak bilinir. Sıcak apse ve soğuk apse. Sıcak apse, daha çok ağrı ve ateşin olduğu ve zonklamaların eşlik ettiği bu apse vücuda giren mikroorganizmaların etkisi ile oluşur sıcak apseler kırmızı ve serttir ağrı oluştururlar. Soğuk apse ise daha çok verem hastalığı ile görülen bir apse türüdür. Bu apse de şişlik vardır fakat ağrı oluşmaz. İçerisinde irin yoktur içerisi harap olmuş bir doku şeklindedir. 

Apse
Apse, apseler tedavi edilmez ise burada üreyen mikroorganizmalar vücudun diğer bölgelerine yayılır. Damarlara yayılarak kanamalara sebep olabilir. Bu nedenle muhakkak küçük büyük demeden vücutta oluşan her apse de bir doktora başvurup tedavi olmak gerekir. Tedavi aşamasında öncelikle apsenin içerisi boşaltılır ve doktor tavsiyesine uygun antibiyotik kullanılmaya başlanır. Apsenin dağılması için lahana kürü soğan kürü de uygulanır. Bu yöntemleri uygulamadan yine doktora başvurmak gerekebilir.
]]>
Kalçada Apse https://www.apse.gen.tr/kalcada-apse.html Thu, 29 Nov 2018 05:53:32 +0000 Kalçada Apse, Vücudun her bölgesinde görülen apse kalçada da görülebilmektedir. Kalçada apse, beraberinde birçok problemi getirebilmektedir. Bu sorun kişinin günlük hayatının kısıtlanmasına ve sosyal hayattan geri kalma Kalçada Apse, Vücudun her bölgesinde görülen apse kalçada da görülebilmektedir. Kalçada apse, beraberinde birçok problemi getirebilmektedir. Bu sorun kişinin günlük hayatının kısıtlanmasına ve sosyal hayattan geri kalmasına neden olur. Buda oldukça rahatsızlık verici bir durumdur.  Kalça apseleri genellikle enfeksiyonlara bağlı olarak oluşmaktadır. Tabi bu durumların oluşmasına sadece enfeksiyonlar değil daha birçok neden yol açmaktadır. Bu nedenle kalçada apse, genellikle ilaçlar ile tedavi edilerek bu tür sorunların üstesinden gelinir. Fakat kişi kesinlikle kendi bildiği ilaçları kullanmamalıdır. Bu ilaçların doktor tavsiyeli olması sizler için çok daha sağlıklı olacaktır. Sizler sadece bitkisel tedavi yöntemleri ile evlerinizde yardımcı tedaviler uygulayabilirsiniz. Bazı bitkisel tedaviler kişilerde tıbbi ilaçlardan çok daha fazla etki gösterebilir. 

Kalçada görülen apseler, genellikle şiddetli kızarmalar ve şişlikler görülmektedir. Bu apseler kesinlikle iğne ve benzeri şeylerle delinmemeli ya da el ile oynanmamalıdır. Bazı insanların yaptığı sıkma olayı durumun iyice kötüleşmesine ve enfeksiyonların iyice artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle apselere bir bebek gibi davranılmalıdır ve gerekli tedaviler doktora bırakılmalıdır. Kalçada görülen apse aslında iltihabın bir çeşididir. Kalçada oluşan damar tıkanıklıkları, kıl dönmeleri gibi durumlarda apsenin oluşmasına büyük bir yok açmaktadır. Yani apsenin oluşması için birçok neden vardır. Bu nedenlerin önüne geçmek neredeyse mümkün değildir. Kimi apseler kişinin vücudundan kaynaklanmaktadır. Kalçada apse, genellikle şişer ve içi irin dolar. İrin ilerledikçe dışarıya akar. Tabi ki bu irin aktıkça kişide rahatlamalar görülür. Kalçada apre eğer ilaçlar ile giderilemediyse cerrahi müdahaleler gerektirebilir. Genel olarak cerrahi müdahalelerde kalçaya lokal anestezi yapılarak bölge uyuşturulur ve apseye açılan delik ile apse içi temizlenir. Kişide hızlı bir rahatlama görülmektedir. Bu müdahale aslında ilaç tedavisinden çok daha hızlı bir sonuç vermektedir. 

Kalçada Apse
Kalçada görülen apse eğer büyükse ve nedeni farklı ise kişide yüksek ateşe yorgunluğa ve uyuşukluğa neden olmaktadır. Bu bölgede büyük şiddette zonklamalar görülerek sizlerde rahatsızlıklar oluşmasına neden olabilmektedir. Bu tür kalça apseleri bazen farklı mikropların bir araya gelmesiyle de oluşabilmektedir. Kalçada apse, bazen yürümeniz de iş yapmanızda ve oturuşlarınızda birçok problem oluşturarak sizleri kısıtlayabilir. Bu durumlardan hızlı bir şekilde kurtulmak için doktorunuzun tavsiyelerine uyun ve onların gösterdiği yolu iyi izleyin. Bunun yanında kendinizde doktorunuza danışarak bitkisel ilaçlardan yardım alın. Bu bilgilerin uygulanması sizlerin hızlı bir şekilde apseden kurtulmanıza ve sağlığınıza kavuşmanıza neden olacaktır. Enfeksiyon nedeni ile oluşan apsenin en büyük nedeni olarak hijyeni verebiliriz. Bunun yanında kişinin vücut yapısıda oldukça önemlidir. Örneğin hassas vücut yapısında ya da yağlı vücut yapısında yağın birikmesi ve enfeksiyona neden olması apsenin meydana gelmesinde oldukça etkilidir.
]]>
Anal Apse https://www.apse.gen.tr/anal-apse.html Thu, 29 Nov 2018 07:14:31 +0000 Anal apse, makatta iltihaplanma sonucu irin toplanması ile oluşan apse çeşididir. Genel olarak makat salgı bezlerinin iltihaplanması kaynaklı oluşur ve yayılır. Makattaki salgı bezlerinin görevi mukus salgılayarak dışkı çıkı Anal apse, makatta iltihaplanma sonucu irin toplanması ile oluşan apse çeşididir. Genel olarak makat salgı bezlerinin iltihaplanması kaynaklı oluşur ve yayılır. Makattaki salgı bezlerinin görevi mukus salgılayarak dışkı çıkışını kolaylaştırmaktır fakat iltihaplanmaya da sebep olabilir.

Anal apse oluşumu acil cerrahi müdahale gerektiren iltihaplı bir hastalıktır. Her yaş gurubunda görülebilecek bir hastalıktır fakat otuz kırklı yaşlarda görülme olasılığı daha fazladır. Dışkılama sırasında makatta meydana gelen ağrılar ile başlar ve daha sonra kızarıklık şişlik belirtileri ortaya çıkar. Ayrıca anal apse bulunan kişilerde halsizlik terleme ateş ve iltihaplı akıntı görülebilir. Anal apse şiddetli ishaller sonrası oluşabilir ya da aşırı alkol tüketimi aşırı kilo alımı bu hastalığın oluşumuna sebep olabilir ya da varsa şiddetlendirir. Bu apse irin miktarının uyguladığı baskı sonucu  yayılabilir. Özellikle tedavisi gecikince veya tedavi edilmeyince apse hızla yayılır ve kompleks hale gelir. Bu apsenin tanısı için muayene yeterli olur fakat bazen MR istenebilir. 

Anal Apse
Anal apse, bu apse tedavisinde amaç makat bölgesine ait semptomları ve enfeksiyon durumunu düzenlemek ve ayrıca apsenin büyüyerek başka sıkıntılara yol açmasını önlemektir. Tedavi şekli cerrahi müdahaledir. Anestezi verilerek apse drenajı yapılır. Apse boşaltılırsa ağrı ateş ve iltihap kısa sürede geçecektir. Bu iyileşme sürecinde antibiyotik ve ağrı kesiciler doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Cerrahi Müdahaleler genellikle olumlu sonuç verir ve tekrarlama olasılığı oldukça düşük olur. Tabi bunun için de erken teşhisçok önemlidir eğer tedaviye geç kalınırsa iyileşme süreci gecikir ve pek verimli geçmez.
]]>
Diş Apsesi Nasıl Geçer https://www.apse.gen.tr/dis-apsesi-nasil-gecer.html Fri, 30 Nov 2018 04:09:24 +0000 Diş apsesi nasıl geçer, ağız ve diş hijyenine yeteri kadar önem verilmediği takdirde zamanla bakteri ve mikroplar için dişler ve ağız içi mükemmel bir yaşam ortamı haline gelir. Oluşan mikrop ve bakteriler zamanla Diş apsesi nasıl geçer, ağız ve diş hijyenine yeteri kadar önem verilmediği takdirde zamanla bakteri ve mikroplar için dişler ve ağız içi mükemmel bir yaşam ortamı haline gelir. Oluşan mikrop ve bakteriler zamanla dişlerde enfeksiyona yol açar. Enfeksiyon zamanla içi iltihap dolu şişliklere yani diş apsesine yol açar. Diş apsesi oldukça ağrılı, yüksek ateşe yol açan sıkıntılı bir rahatsızlıktır. Dişte apse oluştuğu zaman mutlaka zaman kaybetmeden diş doktoruna başvurmak gerekir. Aksi halde daha ciddi problemlere yol açabilir. Diş apsesi mutlaka uzman bir doktor gözetiminde tedavi edilmelidir. Ancak apseyi geçirmek için doktor randevusuna kadar rahat bir süreç yaşayabilmek için evde bazı önlemler alınarak anlık rahatlama sağlanabilir. Özellikle bazı şifalı bitkilerden yararlanarak oluşan ağrıyı ve şişliği hafifletmek mümkün olur. Ancak apsenin mutlaka uzman bir tarafından boşaltılması gerekir.

Diş Apsesini Geçirmek İçin Tıbbi Tedavi

Diş apsesi teşhisi konulduktan sonra ve oluşan enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak tedavi süreci değişim gösterebilir. Hastaya ilk olarak apseye yol açan enfeksiyonu gidermek için antibiyotik tedavisi uygulanır. Ardından apsenin şiddetine bağlı olarak irinin akması sağlanır. Drenaj ve devam küretaj ile diş temizliği uygulanarak apsenin geçmesi sağlanabilir.

Diş apsesi sağlık açısından oldukça riskli bir durumdur. Dişte oluşan apsesinin zamanla kana karışma riski vardır. Bu nedenle tedavisi için vakit kaybedilmemelidir. Apse için doktora başvuran kişi için apse değişik şekillerde tedavi edilebilir. İlk olarak 1 hafta süre ile kullanılması gereken antibiyotik tedavisi uygulanır. Apsenin şiddetine göre antibiyotik tedavisinin süresi uzatılabilir. Diş apsesi oluşmuşsa dişin çekilme olasılığı yoktur. Dişin çekilmesi için ilk önce apsenin temizlenmesi gerekir.

Apse geçtikten sonra hekim apsenin neden kaynaklandığını tespit ederek tedaviye devam eder. Tedavi sürecinde dolgu, kanal tedavisi ya da diş çekimi uygulanabilir. Diş apsesi diş nedeniyle oluşmuşsa tedavi o yönde, diş eti kaynaklı ise kaynağa bağlı olarak devam ettirilir. Yine apse vücudun başka bir alanında oluşan enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkmışsa tedavi seçeneğinde değişiklik olabilir.

Diş Apsesi Nasıl Geçer

Diş Apsesini Geçirmek İçin Evde Uygulanacak Yöntemler

Karanfil Yağı: Karanfil yağından birkaç damla ufak bir pamuğa damlatılarak apseli alana sürülür. Ekstra olarak bir fincan suyun içine karanfil yağı damlatılarak gargara suyu olarak kullanılabilir. Ancak karanfil yağı çok uzun süre uygulanmamalıdır.

Zeytin Yaprağı: Zeytin yaprağı çayı hazırlanarak yine apse için gargara suyu olarak kullanılabilir.

Sarımsak: Sarımsağın evde doğal olarak yağı çıkartılarak 2-3 damla apseli bölgeye sürüldüğünde apseyi geçirmek ya da şiddetini azaltmak için faydalı olur.

Çay Ağacı Yağı: Bir damla çay ağacı yağı 1 su bardağı suyun içine damlatılarak gargara suyu olarak kullanılır. Ya da çay ağacı yağı bir parça pamuğa damlatılarak apseli bölgeye sürülebilir. Yağın tadı oldukça acıdır ve yutulduğunda mide ile alakalı sorunlara yol açabilir.

Karahindiba: Karahindiba çay şeklinde hazırlanarak apseyi hafifletmek, oluşan şişliği azaltmak için gargara suyu olarak kullanılabilir.

Toz Zerdeçal: Yarım tatlı kaşığı toz zerdeçal 1 çay kaşığı kadar su ile homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım apseli bölgeye sürülür.

Dulavratotu Kökü: Bitki yine çay şeklinde hazırlandıktan sonra gargara suyu olarak kullanıldığında diş apsesinin geçmesinde faydalı olabilir.

Diş Apsesinden Korunmak İçin Neler Yapılabilir

 • Ağız temizliği ve dişeti temizliğine mutlaka dikkat edilmelidir.
 • Sigara, alkol, aşırı çay ve kahve tüketiminden uzak durulmalıdır.
 • Fazla sakız]]> Apse Yapan Dişe Ne İyi Gelir https://www.apse.gen.tr/apse-yapan-dise-ne-iyi-gelir.html Sat, 01 Dec 2018 03:14:37 +0000 Apse yapan dişe ne iyi gelir, diş apsesi diş ve dişetinin zamanla deforme olması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Diş çürümeye başladığında önlem alınmazsa zamanla apse oluşması kaçınılmaz olur. Di Apse yapan dişe ne iyi gelir, diş apsesi diş ve dişetinin zamanla deforme olması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Diş çürümeye başladığında önlem alınmazsa zamanla apse oluşması kaçınılmaz olur. Diş apsesi çürüyen dişlerde diş ağrısı ile beraber kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Ayrıca daha evvel dolgu ya da kanal tedavisi yapılan dişlerde de apse gelişme olasılığı vardır.

  Diş apsesi bakteri ve mikrop nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Başlangıç aşamasında müdahale edilmediğinde çok daha ciddi rahatsızlıklara yol açarak ilerleyebilir. Diş kayıplarının yanı sıra kalp, damar hastalıklarına hatta zamanla tüm vücudu olumsuz etkileyebilecek boyutlara ulaşabilir. Bu nedenle diş apsesi fark edildiğinde hemen tedaviye başlamak gerekir.

  Diş apsesi, ağız ve diş temizliğine özen göstermemek, zararlı yiyecek ve içecekleri sık aralıkla tüketmek, diş çürümesi, dolgu, kanal tedavisi gibi nedenlerden dolay oluşum gösterebilir. Çok ciddi bir sağlık problemi olduğu için evde önlem almak yerine hemen doktora başvurulmalıdır. Doktora muayenesine kadar apseyi hafifletmek, süreci daha konforlu bir hale getirmek için bazı önlemler alınabilir.

  Apse Yapan Dişe Ne İyi Gelir

  Diş apsesini tıbbi müdahale haricinde hafifletecek bazı doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler;

  Karanfil Yağı: Karanfil yağı enfeksiyonlar üzerinde olumlu etkileri olan bitkisel bir yağdır. Diş ağrısı, dişeti problemi ve diş apsesine karşı kullanılabilir. Diş apsesi nedeniyle oluşan ağrı çok şiddetli ise diş fırçasına birkaç damla karanfil yağı damlatılarak diş üzerine sürülebilir. Ağrının şiddeti çok fazla değilse bir parça pamuğa bir iki damla damlatılarak apseli bölgeye uygulanabilir.

  Apse Yapan Dişe Ne İyi Gelir

  Hindistan Cevizi Yağı: Diş apsesi ağrısına iyi gelen bir diğer bitkisel yağ da Hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı apseli bölgeye yarım saat kadar tutulur. Yağın yutulmaması gerekir. Yarım saat sonunda ağız çalkalanarak yağ dışarı atılır.

  Nane Yağı: Diş apsesine karşı nane yağı yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Apseli bölgeye uygulandığında büyük rahatlama sağlar.

  Sarımsak: Diş apsesine karşı sarımsak iyi gelen bitkiler arasındadır. Sarımsak yağı, çiğ sarımsağın suyu apseye neden olan enfeksiyona karşı oldukça etkilidir. Apse nedeniyle oluşan ağrıyı dindirmek için çiğ sarımsak sıkılarak suyu çıkarılır. İçine bir miktar karanfil eklenerek apseli bölgeye sürülür.

  Papatya: Papatya çay şeklinde demlenerek gargara suyu olarak kullanılır. Apseye karşı oldukça faydalı bir uygulamadır.

  Kaygan Karaağaç: Kaygan karaağaç tozu apseli bölgeye uygulandığında rahatlama sağlanabilir.

  Çay Ağacı Yağı: Bir fincan suyun içine 1-2 damla çay ağacı yağı eklenerek, elde edilen karışım ile gargara yapılır.

  Ekinezya: Ekinezya çay şeklinde hazırlanarak gargara suyu olarak kullanılabilir.

  Oregano Yağı: 1 ay bardağı suyun içine 2 çorba kaşığı zeytinyağı ve 2 damla oregano yağı eklenerek ağız çalkalama suyu olarak kullanılabilir. Karışım yutulmamalıdır.

  ]]>
  Perianal Apse https://www.apse.gen.tr/perianal-apse.html Sat, 01 Dec 2018 12:12:30 +0000 Perianal apse, makat ve etrafında cerahat yani iltihap birikmesi sebebiyle oluşan şişliğe verilen addır. Makatı saran kas tabakası ve yumuşak doku arasında meydana gelir. Apsenin oluşum gösterdiği bölgede normal şartlarda t Perianal apse, makat ve etrafında cerahat yani iltihap birikmesi sebebiyle oluşan şişliğe verilen addır. Makatı saran kas tabakası ve yumuşak doku arasında meydana gelir. Apsenin oluşum gösterdiği bölgede normal şartlarda tuvalet anında kayganlığı sağlayan ve cildin nemlenmesine yardımcı olan salgı bezleri bulunur. Bölge bakteriye karşı oldukça açıktır. Bölgede bulunan bakteriler salgı bezlerine geçerek bölgede apseye sebep olur. Bu apseler çoğu zaman basur yani homoroid olarak düşünülebilir. Perianal apse, kadınlara oranla erkeklerde daha yaygındır. Zamanında teşhis ve tedavi edilmeyen apseler devamlı nüksetme eğiliminde olur. 

  Perianal Apse Neden olur

  Perianal apsenin neden kaynaklandığı çoğu zaman kesin olarak tespit edilemez. Bölgeye temas eden yabancı bir cismin ya da gaitanın sert olması bölgede bulunan bezlerde hasara yol açar ve alanda bakteri geçişini kolaylaştırarak apse oluşturmasına sebep olabilir. Bu tür oluşumlara non-spesifik etkenlere bağlı gelişen oluşum adı verilir. İkinci etken olarak spesifik etkenlere bağlı gelişen perineal apsedir. Perineal apse perianal apselerin yalnızca %10'luk kısmını oluşturur. %10'luk kısma ülseratif kolit, lenfoma, crohn hastalığı, kanser tedavileri örnek olarak verilebilir. Birçok hasta apsenin bölgenin hijyeniyle alakalı olduğunu düşünse de apsenin hijyenle direkt olarak alakası bulunmamaktadır. Perianal apse için genel olarak sayılabilecek nedenler;
  • Makat bölgesi travması
  • Aşırı kilolu olmak
  • İshal
  • Aşırı alkol tüketimi
  • Uzun süre kabızlık
  • Kan hastalıkları
  • Diyabet
  • Uzun süre makat çatlaklığı
  • Daha evvel ana bölgede gerçekleşmiş cerrahiler
  • Daha evvel anal bölgede oluşum göstermiş anal apse varlığı olarak sıralanabilir.

  Perianal Apse Belirtileri

  Perianal apse oluşmuş ve tedavisi gecikmişse zamanla hastanın oturmasını zorlaştıracak boyuta ulaşabilir. Devamında hastanın şiddetli ağrıya maruz kalmasına sebep olur. Eğer apse yüzeye yakın bir yerdeyse, bölgede yanma, şişlik, titreme, üşüme, kaşıntı ve ısı artışı gibi bulgulara sebep olabilir. Daha derin bir yerde oluşmuşsa hastanın büyük tuvaletini yaparken baskı hissi yaşamasına, dolgunluk hissine ve akıntıya neden olabilir. İrin şiddetli ağrı ile ortaya çıkan bir belirtidir ve genelde acile başvurma sebebidir. Bölgede gelişen iltihabi akıntı hastanın halsizleşmesine yol açabilir. Apse cilt altına kadar ulaştığında bölgede belirgin kızarıklık oluşur ve şişlik daha fazla artar.

  Perianal Apse İçin Hangi Bölüme/Doktora Başvurulur

  Perianal apse tanısı ve tedavisi için hastalar ilk olarak dahiliye bölümüne başvursa da asıl başvurulması gereken bölüm Genel Cerrahi bölümüdür. Genel Cerrahi bölümü geniş kapsamlı bir bölümdür ve kendi içinde birçok bölüme ayrılmaktadır. Makat hastalıkları genel cerrahi uzmanlığı altında yer alan bölümlerden biridir.

  Perianal Apse Nasıl Teşhis Edilir

  Perianal apse teşhisinde hastanın şikayetleri dinlenerek tanı kolaylıkla yapılabilir. Apse eğer yüzeysel ve komplike olmamışsa göz ve parmak muayenesi ile teşhis kolaylıkla konulabilir. Bazı hastalarda tanı için bilgisayarlı tomografi, MR ve ultrason gibi tetkiklere ihtiyaç duyulabilir. Bu tür tetkikler genelde sık tekrarlayan ve makatın farklı kısımlarında oluşan apseler için gerekli olabilir.

  Perianal Apse Tedavisi

  Perianal apse teşhis edildikten sonra vakit kaybedilmeden bölgede birikmiş irinin boşaltılması gerekir. Apsenin boşaltılması cerrahi operasyonla gerçekleşir. Gerekli görüldüğü durumlarda ek olarak antibiyotik tedavisi başlatılabilir. Diyabet hastası ya da immüm sistemi baskılanmış olan hastaların hastaneye yatarak tedavi olması gerekir. Tedavide amaç apsenin kapattığı cildi açmak ve bu açıklıktan cerahatin boşaltılması ve hastanın eski konforuna kavuşturu]]> Apse Ne Demek https://www.apse.gen.tr/apse-ne-demek.html Sun, 02 Dec 2018 07:10:48 +0000 Apse ne demek, vücutta doku içerisinde buluna  her hangi bir yerde iltihap oluşmasına apse denir. Apse halk arasında çıban olarak da adlandırılır. Vücutta oluşan bazı mikropların irin yani iltihaplı akıntı yapıc Apse ne demek, vücutta doku içerisinde buluna  her hangi bir yerde iltihap oluşmasına apse denir. Apse halk arasında çıban olarak da adlandırılır. Vücutta oluşan bazı mikropların irin yani iltihaplı akıntı yapıcı özelliği vardır. Bu tür mikroplar vücutta her hangi bir dokuda gelişirse geliştiği bölgede içi irin dolu boşluklar oluşturabilir. Apse bir tür iltihaptır. Apseyi diğer iltihaplardan ayrı tutan özellik oluştuğu bölgedeki dokunun eriyerek içinde cerahat toplanmalıdır. Yaralanma, damar bağlanması ya da damar tıkanıklığı nedeniyle bölgede ölü tabaka oluşur, ölü tabaka zamanla mikroorganizmalar ile dolar ve bölgede içi irin dolu bir boşluk meydana gelir. Apse iki türde gelişebilir;

  Sıcak Apse: Sıcak apse yüksek ateşle birlikte seyreder. Ateşe eşlik eden, ağrı ve zonklama oluşur. Sıcak apse bazen bir bazen birkaç mikrop nedeniyle ortaya çıkabilir. Yani sıcak apsede sebep mikroorganizma varlığıdır. Sıcak apse belirtileri, vücut ısısında artış, ciltte kızarıklık, şişlik ve ağrı olarak sıralanabilir. Oluşan apsenin çevresi sert, orta kısmı ise yumuşak olur.

  Apse Ne Demek

  Soğuk Apse: Soğuk apse daha çok verem hastalığına bağlı olarak gelişebilir. E ile apseye dokunulduğunda her hangi bir sıcaklık ve ağrı hissi yoktur. Sıcak apsede olduğu gibi iltihap belirtileri soğuk apsede görülmez. Eğer apse nedeniyle ortaya çıkan şişlikte açılma oluşursa iltihap fark edilir. Soğuk apse iki türde ortaya çıkar. Bazen apse içinde irine neden olan mikropların varlığı söz konusu değildir. Apse harap doku parçacıklarından oluşur. Apsenin nedeni ve oluştuğu yer arasında her zaman bir ilişki söz konusu değildir. Örneğin bel omurlarında oluşan soğuk apse yani omurga veremi kasık apsesi ile birlikte ortaya çıkabilir.

  Sıcak apse tedavisi genellikle cerrahi ile yapılır. Cerrahide apsenin oluştuğu yer açılarak içerisindeki iltihap yani irin boşaltılır. Ardından hastaya antibiyotik özellikli merhem ve antibiyotik ilaçlar reçete edilir. Bu sayede cerrahi gerçekleştirilen böle enfeksiyonlardan korunmuş olur.

  Soğuk apse genellikle verem kaynaklı olduğu için tedaide verem ilaçları kullanılır. Ancak böbrek veremi gibi riskli durumlar söz konusu ise apsenin başka yerlere yayılmasını önlemek için cerrahi uygulanabilir.

  ]]>
  Diş Eti Apsesine Ne İyi Gelir https://www.apse.gen.tr/dis-eti-apsesine-ne-iyi-gelir.html Mon, 03 Dec 2018 03:52:58 +0000 Diş apsesine ne iyi gelir, Diş apsesi dişlerin ve diş etinin giderek deforme olması neticesinde ortaya çıkar. Dişin çürüme zamanı başladığında müdahale edilmezse bu gidişat diş eti ve kana karışarak apseye yani çıban olu Diş apsesine ne iyi gelir, Diş apsesi dişlerin ve diş etinin giderek deforme olması neticesinde ortaya çıkar. Dişin çürüme zamanı başladığında müdahale edilmezse bu gidişat diş eti ve kana karışarak apseye yani çıban oluşumuna sebep olur. Diş apsesi ilk kez çürüyen dişlerde diş ağrısıyla beraberinde kendisini gösteri ama bundan önce kanal rehabilitasyonu veya dolgu yapılmışsa dolgunun düşmesiyle beraberinde diş çıban yapabilir ve ağrı olmaksızın çıban oluşabilir. 

  Diş apsesi ne iyi gelir

  Sarımsak:  Diş apsesi ağrısına karşı oldukça faydalıdır. Çiğ sarımsak suyu enfeksiyonları ortadan kaldırdığından ağrıyı hafifletebilir. Diş apsesi nedeniyle oluşan ağrıyı kesmek amaçlı çiğ sarımsağı sıkın ve suyunu çıkarın sonra bir ölçü karanfil katarak çıban olan kısma uygulayın.  

  Karanfil Yağı: Karanfil yağı da enfeksiyonları karşı faydalı besinlerdendir. Diş ağrısı ve diş etinin sağlıklı olmasını sağlar. Şayet ağrı çok fazla fazla miktarda ise bir fırça ile çok fazla stres yapmadan diş eti üst kısmına uygulayın. Şayet ağrı fazla miktarda değil ise pamukla uygulayabilirsiniz. 

  Hindistan Cevizi Yağı: Benzer biçimde diş apsesi ağrısına karşı hindistan cevizi yağı kullanışlıdır. Hindistan cevizi yağı, etkilenen bölgeye 30 dk tutulur ve yutulmadan dışarı atılır. Hindistan cevizi yağının birçok faydası vardır.

  Nane Yağı: Diş apsesi ağrısına karşı nane yağı çok etkilidir, etkilenen dişe uygulandığında rahatlama olanağı sağlar.

  Kekik yağı: Elma sirkesi, antibiyotikler,ekinezya diş apsesi ağrısını gideren öbür destekçi elementlerdir. Tek başına antibiyotiğin ağrıyı gidermesi  çok saatler alabilir. Apsenin şiddetine yönelik karanfil yağı ve nane yağı ani rahatlama sağlayabilir.

  Diş apsesinden korunmak için
  • Ağız temizliğine itina gösterilmelidir.
  • Diş temizliği haricinde diş eti temizliğine önem verilmelidir.
  • Dişlerin itinalı biçimde fırçalanmasının yanında, diş ipleriyle temizlik yapılabilir.
  • Fazla sakız çiğnemekten uzak durulmalı
  • Enfeksiyonu azaltmak amaçlı anti mikrobiyallerle gargara yapılabilir.
  • Sigara içki tüketimini durdurmalısınız.
  • Sağlıklı rejim ve beslenme
  • Şekerli ve asitli içeceklerden yiyeceklerden uzak durmalısınız.
  Diş Eti Apsesine Ne İyi Gelir
  Diş apsesi rehabilitasyonu ne türlü yapılır

  Diş apsesi bulguları meydana geldiğinde kesinlikle diş doktorunuza başvurmalısınız. Ağrı veya şişlik az olursa bile ihmal etmemelisiniz. Zira dişin çıban yapması sıhhat bakımından önemli sıkıntılara sürükleyebilir. Dişin çıban/apse yaptığı bölümde olan enfeksiyon çoğalma ve kana karışma riskine neden olabilir. Diş doktorunuza gittiğinizde çıban değişik müdahalelerle temizlenir, çoğunlukla 5-7 veya  uzun zaman kullanılacak antibiyotikler tavsiye edilir. Apsenin şiddetine yönelik rehabilitasyonu zaman alabilir, apsenin tamamiyle temizlenmesi bir hafta kadar sürebilir. Diş apsesi meydana gelmişse o diş çekilmez, zira diş çekiminde kana karışma olasılığı çok fazla yüksektir. Apse temizlendikten  sonra diş doktoru çıban oluşumuna neden olan sebepleri tespit ederek rehabilitasyona başlar. Dolgu, kanal rehabilitasyonu veya dişin tamamı ile alınması benzeri. Ancak bu noktada mühim olan diş apsesine sebep olan etkenin iyi belirlenmesidir.

  ]]>
  Diş Eti Apsesi https://www.apse.gen.tr/dis-eti-apsesi.html Mon, 03 Dec 2018 13:49:10 +0000 Diş Eti Apsesi, Diş eti apsesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Genellikle dişlerden kaynaklanan sorunlardan oluşan diş eti apsesi, dişteki problemin çözümü ile ortadan kalkabilmektedir. Diş apsesinin en büyük nedeni dişler Diş Eti Apsesi, Diş eti apsesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Genellikle dişlerden kaynaklanan sorunlardan oluşan diş eti apsesi, dişteki problemin çözümü ile ortadan kalkabilmektedir. Diş apsesinin en büyük nedeni dişler olduğundan dolayı dişinizden kaynaklanan apseler için acilen doktorunuza gitmenizde fayda vardır. Apselerin kendiliğinden iyileşmesi oldukça zordur. Hatta öyle hastalar vardır ki apse artık çene kemiklerine kadar etki etmiştir. Bu nedenle diş eti apseleri için zaman kaybetmeden doktor tedavisine başvurmalısınız. Öyle diş eti apseleri vardır ki müdahale edilmediğinde zamanla büyüyerek dişlerin kaybedilmesine bile neden olabilmektedir. Önemsemediğiniz apseler çok büyük sorunları beraberinde getirmektedir. Aslında apse irinlerin bir bölgede birikerek şişlik ve kızarıklık oluşturmasıdır. Bu irinler ise genellikle dişlerin çürümesinden ya da dişlere alınan sinirsel darbelerden dolayı ortaya çıkmıştır. İrinler ise genellikle ölü dokulardan ya da enfeksiyonlardan kaynaklanan sorunlardır. Bu sorunlar genç yaşlı herkeste görülebilecek bir durumdur.

  Diş eti apsesi tedavisi 

  Diş eti apsesinin ilk tedavi şekli tıbbi ilaç tedavisidir. Bu tedavilerle hastaya belirli dozajlarda antibiyotik tedavileri uygulanarak 2-3 hafta içerisinde diş apsesi azaltılarak ortadan kaldırılır. Doktorların izlediği ilk yol bu yoldur. Apse sorunu olan birçok kişiye bu tedavi yöntemi ilk olarak uygulanır. Bu tedavi yöntemi hastaların birçoğunda işe yarayarak diş apsesinin azalmasına ve ortadan kaybolmasına neden olmaktadır. Diş eti apsesi diğer bir yöntem olarak cerrahi yollarla hastadan alınabilir. Bu durum genellikle oldukça ilerlemiş apselerde kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem büyük apselerin yani ilaçla çözülemeyecek apselerde kullanılır.  Genellikle apse üzerine açılan bir delikle irin dışarıya akıtılır ve hastada anında rahatlamalar görülür. Bu durum lokal anestezi altında kişilere uygulanan bir yöntemdir. Oldukça kolay olan bu cerrahi müdahale ilaçlardan bile etkili bir yöntemdir.

  Diş Eti Apsesi
  Diş eti apsesi olarak ele alınan sorunun en büyük belirtisi ani bir şekilde kişide başlayan diş eti ağrılarıdır. Bu ağrılar genellikle apsenin belirtisidir. Ağrıdan bir gün sonra kişinin ağzında apse oluşan bölgede şişlikler görülür ve bölge ağrıya oldukça hassas bir hal alır. Kişi dilini bile bölgeye sürdüğünde şiddetli ağrı hisseder. İçi irin dolan apse oldukça şişkinlik gösterir ve kişinin yemek yiyememesine neden olur. Kişideki iştah kesikliği de bu durumdan kaynaklanmaktadır.  Genellikle iki tür olan apselerden biri diş kökünde gerçekleşen apsedir. Bu diş kökünde gerçekleşen apse kişinin diş etinde belirginlik gösterir ve aynı belirtilerle meydana gelir. Diğeri ise direk olarak diş eti üzerinde oluşan apselerdir. Bu apseler diğer düre göre çok daha fazla görülmektedir. Diş kökünde oluşan apse için doktorlar genellikle ilaç tedavisi uygularlar. Cerrahi müdahale ikinci planda düşünülür.
  ]]>
  Diş Apsesi Tedavisi https://www.apse.gen.tr/dis-apsesi-tedavisi.html Mon, 03 Dec 2018 14:54:29 +0000 Diş apsesi tedavisi, Genel olarak bakteri istilasına ilişkili bir tahriş neticesi dokularda meydana gelen bir olaydır. Apse kısmında, yükselen kan dolaşımından dolayı, doku aralarında, bol kadar sıvı/akışkan ve akyuvarlar topl Diş apsesi tedavisi, Genel olarak bakteri istilasına ilişkili bir tahriş neticesi dokularda meydana gelen bir olaydır. Apse kısmında, yükselen kan dolaşımından dolayı, doku aralarında, bol kadar sıvı/akışkan ve akyuvarlar toplanır. Hasta bölge çoğunlukla dayanıklı kısımlardan boşanmış olabilir ve her geçen gün, ölü akyuvarlar, bakteriler ve doku arasına sızmış meydana gelen sıvı/akışkan, iltihap adı verilen birikintiyi oluşturur. Bazı bireyler diş çürümesini kritik bir hastalığı model görmezler. Fakat  vaktiyle ve gerçek biçimde müdahale edilmediği zaman ciddi başka sağlık problemleri oluşabilmektedir. Çürüme, bakterinin, dişin özünü enfekte etmesine müsaade verir. Enfeksiyon köke ve kök çevresinde bulunan kemiklere doğru yayılma gösterir. Bu apse olarak bilinen sağlık sorunudur. Şayet enfeksiyon kemiğe ulaşırsa, diş kaybedilebilir. Enfekte diş kökü ve şişkin doku ağrıya sürükleyebilir. Şayet diş kökü ölürse, ağrı yok olacak, fakat ağır ağır da bitişikte bulunan kemiğe zarar verecektir. Enfeksiyonun bir kısmı şeklinde meydana gelen iltihap çene süresince bir kanalı aşındırabilir ve diş eti üstünde bir şişme ya da içi irinle dolu bir deri lezyonuna yöntem açabilir .

  Apse Belirtileri
  •     Dişte bir çok kez görülen ağrıma ya da zonklama biçimde ağrı;
  •     Çok sıcak ya da ilgisiz yemek ve içeceklere karşın hassasiyet;
  •     Çiğneme sırasında ağrı;
  •     Boyunda şişkin ak kan düğümleri
  •     Ateş olması ve genel kırıklık.

  Apse Teşhis

  Eğer dişinizde bir çok kez ve zonklama stilinde bir ağrı varsa, çiğnerken ağrı oluşuyorsa, soğuk yemek ve sıcak yemeklerde hassasiyet oluyorsa, aynı şekilde içeceklere karşın hassassanız apseli bir dişiniz olabilir. Belli belirsiz ateş, boyunda şişkin ak kan düğümleri meydana gelebilir ve genelde kendinizi iyi hissetmezsiniz. Diş hekiminize gitmeden evvel  aspirin ya da yabancı bir ağrı dindiren ilaç alarak apse ağrısını geçirmeye çalışabilirsiniz. Yalnız, aspirini direk dişinizin ya da etrafındaki dokunun üst kısmına uygulamayın. Ağzınızı saat başı ılık, tuzlu suyla çalkalamak yatıştırıcı olabilir fakat tedavi edici değildir. Geçmiş zamanda, apseli bir dişe yapılmış olan tedavi, dişin çekilmesiydi. Belli koşullar altında diş çekimi yeniden de uyumlu olabilir. Fakat son zamanlarda diş hekimleri çoğunlukla apseli dişleri iyileştirici tedavi yapmaktadırlar. İlk önce diş hekiminiz büyük bir ihtimalle enfeksiyonu dindirmek amaçlı bir antibiyotik rehabilitasyonu uygulayacak. böylelikle enfeksiyonun vücudunuzun başka kısımlarına dağılmasını önleyecektir. Rahatlamanız amaçlı bununla birlikte reçeteye ağrı dindiren ilaçlar yazabilir.
  Diş Apsesi Tedavisi
  Dişinizi kurtarmak amaçlı diş hekiminiz, o bölgeyi uyuşturabilir ve daha daha sonra o dişin diş özü yuvasına bir delik açabilir. Bu basıncı hafifletecektir. Diş özü yuvası temizlenir, dezenfekte edilir ve davranış etmeyecek biçimde bir maddeyle doldurulur. Apseli diş temizlendikten daha sonra şayet şişme devam ediyorsa, diş hekiminiz aktinomikoz adı verilen bir rahatsızlık olup olmadığını tanımlamak amaçlı hususi bir kültür yapmayı isteyebilir. Bir sonraki adımda diş hekimi diş içerisine belli bir süre bir dolgu koyacaktır. Enfeksiyon temizlendikten daha sonra Diş hekimi büyük bir ihtimalle sizi birden çok ay arasında bir daha rastlamak isteyecektir. Bir daha gördüğünde ise apsenin bıraktığı boşlukta kemik ve dokunun büyüyüp büyümediğini saptamak amaçlı dişin röntgeni çekilecektir. Şayet boşluk sıhhatli görünüyorsa, tedavi biter. Enfeksiyon devam ederse, ek tedaviler lazımdır ve diş hekimi sizi hastalıklı dokunun  yada ara ara kökün ucunu da içeren bir minik bölümün ortadan kaldırılması amaçlı operasyon yapabilecek bir uzmana gönderebilir.
  ]]>
  Ağız Apsesi https://www.apse.gen.tr/agiz-apsesi.html Tue, 04 Dec 2018 07:55:30 +0000 Ağız Apsesi, Vücudumuzun herhangi bir bölgesinde, genellikle içinde iltihap barındaran, son derece rahatsızlık veren kızarmış şişliklere apse denilmektedir. Apseler çoğunlukla ağız içinde diş etlerinde meydana gelmektedi Ağız Apsesi, Vücudumuzun herhangi bir bölgesinde, genellikle içinde iltihap barındaran, son derece rahatsızlık veren kızarmış şişliklere apse denilmektedir. Apseler çoğunlukla ağız içinde diş etlerinde meydana gelmektedir. Ağız apseleri, toplumumuzun yüzde yirmilik kısmında meydana gelen rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın nedeni yapılan araştırmalar sonucu tam olarak bilinmediği gibi bu araştırmalar sonucu apseyi oluşturan bazı faktörler belirlenmiştir.

  Ağız Apsesinin Belirtileri;

  • İlk olarak apsenin olduğu bölge de şiddetli ağrı hissedilir.
  • Ağız içinde etrafı kırmızımsı ve ortası beyaz veya sarımsı şişlik oluşur.
  • Yeme içme sırasında özellikle soğuk-sıcak yiyecek içeceklerde art artda kullanılmasında hissedilen şiddetli ağrılar.
  • Baş ağrısı genelde bu ağrılar başımızın tek bölgesinde gerçekleşir.
  • Apsenin olduğu bölgede iltihaplanma ve rahatsızlık verici derecede ağız kokusu
  Ağız ApsesiAğız Apsesi Oluşmasını Tetikleyen Faktörler;
  • Günümüzün en büyük sorunu olan "stres" özellikle bayanlarda adet öncesi oluşan gerginlik ağız apsesinin oluşmasına neden olur.
  • Fiziksel travmalar yanağımızı dudağımızı veya dilimizi istem dışı ısırmak.
  • Dişlerimizi bilinçli ve düzgün bir biçimde fırçalamamak ve kullandığımız fırçanın sertliği de ağzımızın içini tahriş etmektedir.
  •  Vitamin ve demir eksikliği özellikle b12 vitamin eksikliği apsenin oluşmasına neden olmaktadır.
  • Ülser hemoraid gibi mide ve bağırsak hastalıkları apsenin oluşmasını tetiklemektedir.
  • Sigara kullanımı ve sigaranın aniden bırakılması da tetikler 
  • Hormonal düzensizlikler özellikle ergenlik döneminde oluşmaktadır.
  Ağız Apsesi Oluşmasını Önlemek Ve Apse'in Kısa Sürede İyileşmesini Sağlayan Faktörler;
  • Çok sıcak ve asitli yiyecek içeceklerden kaçınılmalı
  • Ağız içinde oluşan apse yi pamuk yada gazlı bezle dezenfekte edilmeli
  • Aşırıya kaçmamak şartı ile günde 3 kere tuzlu suyla gargara yapmak
  • Doktor tavsiyesi ile kullanılan kremler
  • Tütün ürünlerini kullanmamak
  • Senede en az bir kere ağız ve diş temizliği yaptırmak 
  • Apse içerisindeki iltihaplanma çok ilerlemiş ise doktor tavsiyesi ile antibiyotik kullanmak
  Ayrıca unutulmamalıdır ki ağız apsesi hafife alınacak bir rahatsızlık değildir. Apsenin oluştuğu bölgede önlemler alınmaz ve hiç bir tedavi yöntemleri uygulanmadığı takdirde apsenin olduğu bölgede iltihapın vücuda dağılması ve apsenin oluştuğu bölgenin çürümesine yol açar. Bu ciddi hastalıklara neden olabilmektedir.
  ]]>
  Boğazda Apse https://www.apse.gen.tr/bogazda-apse.html Wed, 05 Dec 2018 03:28:22 +0000 Boğazda Apse,  Boğaz iltahabı sırasında veya sonrasında oluşan iltahabın bademcikten dışarı yayılıp çevre dokuya zarar vermesi sonucu boğaz apsesi oluşur. Apse genellikle yutkunma zorluğu, boğazdan kulağa doğru ağr Boğazda Apse,  Boğaz iltahabı sırasında veya sonrasında oluşan iltahabın bademcikten dışarı yayılıp çevre dokuya zarar vermesi sonucu boğaz apsesi oluşur. Apse genellikle yutkunma zorluğu, boğazdan kulağa doğru ağrı, seste kalınlaşma, 39-40 derece ateş ağız kokusu gibi rahatsızlıklarla kendini belli eder.

  Sıklıkla tek taraflıdır. Bazen iki taraflı olduğu da görüllebilir. Bu hastalıkta boğaz muayanesinde  görüldüğü gibi bademcikte ve bademciği çevreleyen üst dokularda kızarıklık, şişlik görülebilir. Ayrıca, boyunda dokunmayla ağrı ve şişlik ele gelebilir. Ağız açmada zorluk, boynunuzda ağrı hissedebilirsiniz. Eğer hastalık bir an önce tedavi edilmezse apse diğer bölgelere yayılarak daha zor bir hal alır. Bu yüzden apse tedavisi bir an önce yapılmalıdır.

  Boğazda Apse
  Boğaz Apsesinde Tedavi

  Kulak burun boğaz doktorları tarafından konulan tanıyla hastalığın tedavisine başlanır. Diğer tüm apse tedavilerinde olduğu gibi boğaz apsesi tedavisinde de aynı işlemler uygulanır. Boğazdaki apse boşaltılarak antibiyotik tedavisine başlanır. Hasta hastaneye yatırılır ve apse boşaltılması hastanın yaşına göre, anestezi ile hasta uyutularak da yapilabilir. Daha sonra hasta bol sıvı içeren bir diyete göre beslenir. Bu işlemden 6 hafta kadar sonra bademcik alınabilir. Aksi takdirde boğazda apse tekrar nüksedebilir.
  ]]>
  Diş Apsesine Ne İyi Gelir https://www.apse.gen.tr/dis-apsesine-ne-iyi-gelir.html Wed, 05 Dec 2018 21:43:48 +0000 Diş apsesine ne iyi gelir, bakteri ve mikroplar ağız içi hijyeni olmadığında özellikle diş ve diş eti üzerinde olumsuz etkilere neden olur. Dişlerde oluşan enfeksiyon, zaman içinde içi iltihapla dolu şişliklerin Diş apsesine ne iyi gelir, bakteri ve mikroplar ağız içi hijyeni olmadığında özellikle diş ve diş eti üzerinde olumsuz etkilere neden olur. Dişlerde oluşan enfeksiyon, zaman içinde içi iltihapla dolu şişliklerin oluşmasına neden olur. Apse denilen bu oluşumlar, diş apsesi olarak tanımlanır. Diş apsesi oldukça ağrılı olduğundan, en doğusu bir diş doktoruna giderek, bundan kurtulmak gerekir. Fakat kısa süreliğine bile olsa, apsenin verdiği rahatsızlıktan kurtulmak, biraz rahatlamak için şifalı bitkilerden yararlanabilirsiniz. Diş apsesinin etkilerinden tamamen kurtulmanız için, mutlaka apsenin boşaltılması gerekir. Diş apsesinde enfeksiyonun giderilmesi için, antibiyotik tedavisi uygulanır. Apse drenajı uygulanarak, apsenin iyileşmesi sağlanır.

  Diş apsesine iyi gelen bitkisel öneriler

  Karanfil yağı: Karanfil hem diş ağrısı için iyi gelen, hem de diş apsesine iyi gelen bir üründür. Apse için karanfil yağını pamuğun üzerine birkaç damla damlatarak kullanabilirsiniz. Bunu apsenin olduğu bölgeye sürün. Arzu ederseniz 1 çay bardağı suya karanfil yağı damlatarak, bununla gargara yapmayı tercih edebilirsiniz. Fakat karanfilin diş eti üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Bu nedenle uygulamayı uzun süreli kullanmamanız gerekir. Sadece rahatlama amacıyla tercih edebilirsiniz.

  Sarımsak: Doğal bir antibiyotik olan sarımsağı iyice ezerek diş apsesinin üzerine koyabilirsiniz. Bu şekilde apse nedeniyle oluşan ağrıların dinmesine ve apsenin etkisinin azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

  Diş Apsesine Ne İyi Gelir

  Zeytin yaprağı: Zeytin ve zeytin yaprağı pek çok soruna çaredir. Bunu çay olarak hazırlayıp, ılık olarak gargara yapabilirsiniz. Apsenin olumsuz etkilerini hafifletecektir.

  Karahindiba: Bu şifalı bitkinin çayı hazırlanarak, gargara şeklinde kullanılabilir. Apsenin neden olduğu şişlik için hafifletici etki yapacaktır.

  Çay ağacı yağı: 1 su bardağı suya 1-2 damla çay ağacı yağı damlatarak, gargara yapılabilir. Arzu ederseniz apseli alana pamukla bu şifalı yağı sürebilirsiniz. Ancak bu yağı yutmamaya çalışın. Tadı acı olduğundan, midenize zarar verebilir.

  Dulavratotu kökü: Bitkinin çayıyla gargara yapılabilir. Diş apsesinde oldukça faydalı olur.

  Toz zerdeçal: 1 çay kaşığı su ile 1 çay kaşığı toz zerdeçalı karıştırarak, diş apsesinin olduğu alana sürebilirsiniz. Bu yaptıklarınız diş apsesi için kısa süreli rahatlama sağlar. En doğru yaklaşım diş apsesinin doktor tarafından boşaltılması ve tedavi edilmesidir

  ]]>
  Apseye Ne İyi Gelir https://www.apse.gen.tr/apseye-ne-iyi-gelir.html Wed, 05 Dec 2018 22:03:59 +0000 Apseye ne iyi gelir, Bir takım yöntemlerle vücuda giren mikropların oluşmasına neden olduğu içi cerehat dolu iltihab, şişliklere denir. Bu şişlik ve kızarıklıklar vücudun her yerinde deri altında ve derinin ek olarak aşağ Apseye ne iyi gelir, Bir takım yöntemlerle vücuda giren mikropların oluşmasına neden olduğu içi cerehat dolu iltihab, şişliklere denir. Bu şişlik ve kızarıklıklar vücudun her yerinde deri altında ve derinin ek olarak aşağı bölümünde kendisini gösterir.

  Apse belirtisi : Deri altında veya ek olarak derin kısımlarda olan şişlikler, şişlik olan kısımlarda ağrılar, ateş ve deri kenarlarında kızarıklık ortaya çıkar. Apsenin bir bölümü deri altında oluşur, öbür kısmı da derinin daha derin olarak bilinen, dokuların içerisinde oluşur.

  Apse iki kısıma ayrılır
  • Şişlikler ağrılı ve ateşli ise bunun için ateş gibi apse ismi verilir.
  • Şişlikler ağrısız ve ateş yoksa bunun için ilgisiz apse ismi verilir.
  Apse rehabilitasyonu: Hastalığın oluşma sebebini öğrenmek, tedavi amaçlı sıhhat kuruluşlarına ve doktorlara gidilmelidir. Rastgele bir sebep yoksa ve yakıntılar devam ediyorsa aşağıdaki bitkisel tariflerden bir tanesi veya birkaçı kullanılabilir. Verilen tarifler epey etkilidirler.
  2 tane kuru soğan ateş üstünde tutulur 1 çay kaşığı kadar ham sabun rendelenir ve 1 çay kaşığı zeytinyağı soğanın yanan kabukları alınıp pişen kısmı dövülüp macun haline getirilir. Sabun ve zeytinyağıyla karıştırılır. Elde edilen macun, apseli kısmı kaplayacak biçimde sarılır. 10 saat denli bekletilir. Bu işleme apse temizlenene kadar devam edilir. Lahana yaprağı tüm model parçalanmadan haşlanıp apseli kısma sarılır. 10 saatte bir değiştirilir.

  Kuru incirin içi açılıp apseli kısma sarılır. 8-10 saat arayla değiştirilir.
  Lokum ezilir. Apseli kısma sarılır. 8-10 saatte bir değiştirilir.
  • 50 gr balmumu
  • 50 gr siyah çam sakızı
  Kaynayan suyun içerisinde bulunan iki. bir kapta tutkal eritir gibi eritilir. Apse olan kısma sarılıp, inflamasyon boşalana denli devam edilir.
  • Altın otu,
  • Kırk kilit otu,
  • Sinirli yaprak
  Birbirlerinden farklı kaplarda veya birlikte kaynatılır. Lapası yapılıp apse olan kısma sarılır. 8-10 saatte bir inflamasyon boşalıncaya dek devam edilir.
  Apseli kısmı olgunlaşmadan zoka veya benzeyen birşey ile kurcalamak veya olgunlaşmadan sıkmak iyi değildir. Bundan başka apse olgunlaşana dek beklemek gerekir. Çıban olgunlaşıp uç tarafı görülünce yukarıdaki tariflerin bir tanesi ile bölgeden irinin boşalmasını sağlamak gerekir.

  Apseye Ne İyi Gelir
  Apseye faydalı bitkiler

  Soğan : Bir baş soğan, kabuklarıyla külde pişirilir. Apsenin oturduğu yere tülbent kullanılarak sarılır. Tahmini bir zaman içerisinde apse olgunlaşıp, cerahatı akar.
  İncir : Kuru olmayan incir ortadan ikiye kesilip apsenin üst kısmına konarak yeniden  sarılır. Bu da cerahatın toplanmasına destek olur. Apseden irin çıkmaya başladıktan  sonra hafifçe sıkmak suretiyle inflamasyon akıtılır. Ek olarak sonrasında oksijenli su veya tentürdiyot ile yara olan çevreyi temizlenyip gazlı bezle kapatmaılıdır.
  Sarımsak : Bir diş sarımsağı ikiye bölüp apsenin üst kısmına koyarsanız, irini kurutur .

  Apse ne şekilde geçer: Çok fazla kuvvetli bir antibiyotik olan sarımsak, harici kullanımının yakınında dahilen de apse rehabilitasyonu amaçlı yararlıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirici tesirleri ile Ekinezya apsenin iyileşmesine destekçi olabilmektedir .
  ]]>
  Perianal Apse Bitkisel Tedavi https://www.apse.gen.tr/perianal-apse-bitkisel-tedavi.html Thu, 06 Dec 2018 16:39:37 +0000 Perianal Apse Bitkisel Tedavi, Perianal apse, makat bölgesinde iltihaplı irin oluşmasına bağlı olarak görülen ağrılı bir apse türüdür. Genellikle makat bölgesindeki salgı bezlerinin iltihaplanmasından kaynaklanır. Genellikle Perianal Apse Bitkisel Tedavi, Perianal apse, makat bölgesinde iltihaplı irin oluşmasına bağlı olarak görülen ağrılı bir apse türüdür. Genellikle makat bölgesindeki salgı bezlerinin iltihaplanmasından kaynaklanır. Genellikle halk arasında basur ile karıştırılmaktadır. Teşhisi için doktor muayenesi şarttır. Perianal apseye genellikle ağrı, şişlik, kızarıklık ve yüksek ateş eşlik eder. Mutlaka cerrahi müdahale gerektirmektedir. Bunun yanında doktora danışarak kullanabileceğiniz bazı bitkisel tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Doktor müdahalesi olmadan ve iltihatlı bölge cerrahi operasyonla temizlenmeden kesin bir tedavi yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Bitkisel yöntemler tedavinin yanında rahatlatıcı etkilerinden dolayı ve iyileşme sürecini hızlandırmak için kullanılmalıdır.
  Perianal Apse'de rahatlatıcı etkisi olduğu düşünülen bazı bitkisel yöntemler şunlardır; 

  Çörekotlu tedavi; Bir kaşık çörek otu, bir kaşık çörek otu yağı ve  bir kaşık bal; 

  Günde iki kez aç karna 1 tatlı kaşığı ballı çörek otu içilir. Ballı çörek otu makat bölgesindeki iltihabın atılmasına yardımcı olarak mikropları arındırır. Enfeksiyonun etkilerini azaltır. Hücreleri yeniler, Cilt üzerindeki hasar,  deri yırtığı ve çatlağının onarımına yardım eder. 

  Perianal Apse Bitkisel Tedavi
  Kuşburnu yağı; kuşburnu bitkisinin antiseptik yani mikrop öldürücü özelliği bilinmektedir. bu yüzden günde 2 defa yemeklerden önce 10 damla kuşburnu yağı bir bardak ışık suya katılır. Tadını yumuşatması için bir kaşık bal eklenebilir. İltihap ve apseleri kurutmaya yardım eder ve içeriğindeki omega 6, omega 3, A vitamini ve retinol sayesinde hasarlı dokuların onarılmasına yardım ederek bölgenin hızlı iyileşmesini sağlar. Ayrıca kuşburnu çayı olarak da kurutulmuş kuş burnu çayı günde 3 kere içilebilir. 

  Ayrıca; buğday tohumu yağı, eşek otu yağı, hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, kakao yağı, sarı kantoron yağı, keten tohumu yağı, kuşburnu yağı, susam yağı, zeytin yağı, meyan kökü ekstratı ve  bal mumu karıştırılarak hazırlanan karışım iltihaplı bölgeye günde 2- 3 kere ince bir tabaka olarak sürülür. Makattaki ağrı, şişlik ve kaşıntı gibi sıkıntıların giderilmesinde etkilidir. Hücrelerin yenilenmesine,  hasar gören doku organlarını onarmaya ve iltihapları gidermeye yardım eder. 

  Ilık zeytinyağı; Deriyi yakmayacak derecede ısıtılmış zeytin yağı iltihapların tek yerde toplanmasına yardım ederek, hasarlı cildi yumuşatarak dokuların onarılmasına yardım eder. 

  Tedavi sürecinde iyileşmeyi kolaylaştırmak için içine birkaç damla çörek otu yağı ya da kuşburnu yağı eklenmiş sıcak suya oturma banyosu da yapılabilir.  

  Fakat perianal apse kesinlikle cerrahi operasyonla iltihaplı irinin temizlenmesini gerektiren bir rahatsızlıktır. Cerrahi operasyonu ne kadar geciktirirseniz tedavi süreci o kadar zorlaşacak ve yeniden apse oluşma ihtimali yükselecektir. Kendi yöntemlerinizle geçirdiğinizi zannettiğiniz perianal apse zaman içinde kronikleşmiş bir şekilde yeniden ortaya çıkıp daha ciddi sıkıntılara yol açabilir. Yukarıda sayılan bitkisel kürler cerrahi müdahaleden sonra iyileşmenin hızlanması ve yeniden tekrarlanmasını önlemek içindir. Kesin tedavi yöntemi değildirler. Perianal apseler yüzde 50 civarında doktor müdahalesine rağmen yeniden oluşur. Yukarıdaki bitkisel yöntemler yeniden oluşmasını engellemeye yönelik operasyon sonrası yardımcılardır. 
  ]]>
  Apse İçin Antibiyotik https://www.apse.gen.tr/apse-icin-antibiyotik.html Thu, 06 Dec 2018 23:54:25 +0000 Apse İçin Antibiyotik, Apse iltihabın belli bir noktada birikerek şişlik oluşturmasına verilen genel bir isimdir. Çoğu zaman burada bulunan dokuda eriyerek cerahate karışır. Bu durum vücudun mikroorganizma enfeksiyonlarına verdi Apse İçin Antibiyotik, Apse iltihabın belli bir noktada birikerek şişlik oluşturmasına verilen genel bir isimdir. Çoğu zaman burada bulunan dokuda eriyerek cerahate karışır. Bu durum vücudun mikroorganizma enfeksiyonlarına verdiği doğal bir tepkinin sonucu oluşur. Apseler soğuk apse ve sıcak apse olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Sıcak apseler bir veya birden fazla mikroorganizma türünün dokulara yerleşerek oluşturduğu bir rahatsızlıktır.

  Bu apse türünde ateş yükselir. Diğer belirgin özellikleri ise şişlik, kırmızı renk, sıcaklık ve ağrıdır. Apsenin etrafı sert bir yapıdadır ancak iç tarafa dokunulduğunda yumuşaklık hissedilir. Soğuk apse ise en çok veremde görülen bir apse türüdür. Soğuk apseye dokunulduğunda sıcaklık hissedilmez ve ağrı oluşmaz. Anca soğuk apse de açıldığında sıcak apsede olduğu gibi enfeksiyon oluşumuyla karşılaşılır. 

  Apse İçin Antibiyotik
  Apse Tedavisi

  Apseyi oluşturan neden mikroorganizmalar olduğu için apse tedavisinde ki temel araç antibiyotiklerdir. Ancak her zaman antibiyotik tedavisi tek başına etkili olmayabilir. Çünkü apsenin içinde ki irin drene edilmelidir. Eğer apse kendi başına açılmış ve drene oluyorsa antibiyotik tedavisi yeterli olacaktır. Ancak apse açılmamış ise dışarıdan cerrahi bir müdahale ile irin drene edilmelidir. Bundan sonra ağızdan alınan antibiyotiklerle antibiyotik içeren kremler kullanılarak tedavi sürdürülür. Sıcak apse de normal olarak bilinen geniş spektrumlu antibiyotiklerle tedavi gerçekleşirken soğuk apse de verem tedavisinde kullanılan antibiyotik türleri kullanılmaktadır. Apse, tedavisine acilen başlanması gereken bir rahatsızlıktır. Apse içinde çoğalan mikroorganizmalar çevre dokulara sıçrayıp buralarda rahatsızlık oluşturabileceği gibi damar yollarına geçip damarlarda kanamalara neden olabilirler. Apseler meydana geldikleri dokuların çalışmasını bozabilir bünyede iştahsızlık ve halsizlik oluşturabilirler. Dikkat edilmesi gereken konu apse tedavisinde mutlaka doktora başvurulmalı kulaktan dolma bilgilerle antibiyotik kullanılmamalıdır. Her antibiyotiğin mücadele ettiği bir bakteri grubu vardır. Antibiyotik kullanılamadan önce hastalığa sebebiyet veren bakteri türü tespit edilmelidir.
  ]]>
  Diş Apsesi Patlarsa https://www.apse.gen.tr/dis-apsesi-patlarsa.html Fri, 07 Dec 2018 06:51:23 +0000 Diş apsesi patlarsa, İltihabın dudak içerisinde diş eti üstünde veya yüzün bir kısmında meydana gelen şişliğin en fazla olduğu yerden akmasıdır.  Bu vaziyet, iltihabın akışının olduğu bölgeye komşu olan bir dişte ve Diş apsesi patlarsa, İltihabın dudak içerisinde diş eti üstünde veya yüzün bir kısmında meydana gelen şişliğin en fazla olduğu yerden akmasıdır.  Bu vaziyet, iltihabın akışının olduğu bölgeye komşu olan bir dişte veya dişlerde sıkıntı oluşturur bu nedenle diş hekimine kontrol olunması gerekir. Ne denli erken müdahale yapılırsa, dişin kurtarılma ihtimali o denli artacaktır. Diş apsesinin tedavisi sadece diş hekimleri tarafından yapabilir. Akut inflamasyonun dağılmasını engellemek amaçlı ilk genel olarak diş hekiminizin reçete edeceği uyumlu antibiyotikler ile denetimi sağlanır. Patlamaya uzak olmayan bir çıban varsa apsenin açılarak drene edilmesi (irinin akıtılması) ve dren uygulanması gerekebilir. Enfeksiyonun kaynağı vaziyetinde olan dişin, kanal tedavisi yada çekilmesi ile inflamasyon kaynağı tamamen kurutulur. Hasta kişi, gereken kontroller için çağrılır. Hastalarda çoğunlukla her diş meselesini inflamasyon sanma benzeri bir yönelme vardır. Dişi ağrısa inflamasyon, diş minesi çürüğü inflamasyonu, diş etinde kanama olsa inflamasyon, dişlerinde sararma olsa inflamasyon, aft çıksa inflamasyon kısacası ağızda meydana gelen her bir şey iltihap sanılır. 

  Oysa iltihap; dişin özüne dek erişmiş bir çürüğün içerisinde bulunan mikropların diş özündeki damar-sinirlere kayıp vermesi neticesi oluşur. Bu kapalı alanda mikroplar hepten çoğalır, biriken sıvılar dışarı çıkmak arzu eder kök ucundan dışarı çıkar çene kemiğine otlar. Daha ileri safhalarda ise yüzünüzün, çenenizin şişmesine sebep olur . Diş kökü içerisinde biriken iltihaplı sıvı/akışkan (çıban) gece uykuda damarların hormonlar nedeniyle genişlemesi neticesinde çok fazla kuvvetli olan ağrı yapar. Bu mertebeye gelmişse kanal tedavisi dışında şansınız kalmamış demektir. Bu biçimde iltihaplanan diş özü (pulpa) ilaçlarla iyileştirilemez. Tek çözüm tırtıklı zokaya benzer özel kanal malzemeleri ile iltihaplanmış diş özünün çıkarılması atılması ve olan boşluk olan kısmın mikroplardan temizlenip daha sonra özel dolgu maddeleri ile doldurulmasıyla son bulur. Dişiniz mikroplardan arındırıldığı amaçlı ağrılarınızda, iltihabınızda geçer.

  Ayrıca diş eti hastalıklarının ileri safhalarında da inflamasyon oluşabilir. Diş taşı ve plak nedeni ile diş eti harap olur, dişi çevreleyen kemik erir. Bu kısım vakit içerisinde tıkanır ve o alanda meydana gelen iltihaplı sıvı/akışkan dışarı akamaz ve dişin çevresini şişirir. Dokular kemik benzeri katı olmadığından bir zaman daha sonra patlar ve çoğunlukla yüzünüzün şişmesine neden olmaz. Şişlik yalnızca dişin etrafında sınırlı kalır. Bu vaziyetlerde hekimin yazdığı bir antibiyotik almak iltihabın dağılmasını engeller ama asıl iyileştirme iltihaplı sıvının başka bir deyişle apsenin akıtılmasıdır. Çıban kesinlikle akıtılmalıdır. Akıtılmazsa çıban örgütlü olur, etrafı sertleşir. Bu da ilerde değişik sıkıntılar yaşamanıza sebep olur.
  Diş Apsesi Patlarsa
  • Dişinizin etrafında veya yüzünüzde şişlik varsa
  • Ağrı kesiciyle dahi son bulmayan ağrılar eşlik ediyorsa,
  • Bir birşey çiğnerken, dişinize dilinizle dokunduğunuzda ağrı meydana geliyorsa ,
  • Dişiniz uzamış veya ansızın sallanması çoğalmış benzeri geliyorsa,
  • Akut dediğimiz iltihabınızın alevlendiği aşamadasınız demektir. İltihap akut vaziyette iken diş çekimi iltihabın vücuda yayılmasına sebep olur. Antibiyotik verilerek bir daha kronikleşmesi başka bir deyişle alevin korlaşması beklenir. İltihabın akıtılması korlaşmayı ve sönmeyi hızlandırır.
  Bazen hastalar normal bir çürük ağrısını inflamasyon ağrısıyla karıştırır ve dolgu yaptırıp iyileştirme olacağına bir antibiyotik alıp ağrının geçmesini bekler. Yalnızca akut vaziyetteyken başka bir deyişle surat ve diş etrafında şişlik varken sizin düşündüğünüz inflamasyon vardır.  
  ]]>
  Beyinde Apse https://www.apse.gen.tr/beyinde-apse.html Fri, 07 Dec 2018 20:45:54 +0000 Beyinde Apse, Apse, vücudun birçok yerine meydana gelen iltihap yani irin birikmesidir.  Bu durum müdahale edilmediği zaman kendiliğinden iyileşme göstermez ve ağrı başta olmak üzere birçok problemi beraberinde getirir.  Gen Beyinde Apse, Apse, vücudun birçok yerine meydana gelen iltihap yani irin birikmesidir.  Bu durum müdahale edilmediği zaman kendiliğinden iyileşme göstermez ve ağrı başta olmak üzere birçok problemi beraberinde getirir.  Genellikle beyinde apse, kana bulaşan enfeksiyonlardan kaynaklanan bir durumdur. Kana karışan enfeksiyon virüsü damar yolu ile beyne ulaşır ve etkilerini beyinde göstererek apseler oluşturur.  Beyinde oluşan apse ve benzeri şeylerin tedavisi oldukça  zordur. Genel olarak ilaç tedavilerinin uygulandığı beyin, ilaçların o bölgeye gitmediği için yapamadığı etki nedeni ile tedavileri zorlaşmaktadır.

   Beyindeki hassasiyet ve risk çok fazla olduğu içinde yapılan tedaviler oldukça zor olmaktadır. Beyinin ulaşılması zor bir bölgede olması bu tür apselere cerrahi uygulamayı da imkansız hale getiriyor. Fakat bu tür sorunlarda uygulanan ilaç tedavileri gelişen tıp ile birlikte çok daha kolaylaştırılmış bir halde karşımıza çıkmaktadır. Tüm bunların yanında doktor onayı alınarak evlerinizde yapacağınız bitkisel ürünlerle bu tür sorunlarınızın giderilmesini hızlandırabilirsiniz.  Normal bir insanda kanda bulunan mikroplar sürekli olarak temizlenmektedir. Fakat kişi kanındaki enfeksiyon miktarı çok fazla artış gösterir ise bu temizlik yetmeyerek kişinin farklı bölgelerinde iltihaplanmalar görülebilir. Bu durumun beyinde gerçekleşmesine beyinde apse denebilir.
  Beyinde Apse
  Beyinde apse  oluşturan bakterilerin kaynağı nedir 

  Elbette ki vücutta bulunan birçok bakterinin bir kaynağı bulunmaktadır.  Bu kaynak bazen ayak bölgesinde bazen ellerde daha doğru bir tabir ile vücudun her yerinde oluşabilecek bir durumdur. Örneğin beyne en yakın bölgelerden biri olan diş iltihapları bu tür apselerin oluşmasında oldukça etkili olan ve  direk olarak kana karışabilen bir bölge olan dişler, müdahale edilmeyen iltihaplarda  beyinde apse gibi birçok sorunu meydana getirebilmektedir. Bunun yanında Akciğer iltihabı görülen kişilerde bu tür beyin sorunlarının görülmesi oldukça muhtemel bir durum olarak kabul edilmektedir. Birçok kişide görülen kemik iltihabı sorunu olan kişilerde de bu iltihap kana enfeksiyon bulaştırarak beyin başta olmak üzere vücudun birçok yerinde apseler meydana getirebilmektedir.  

  Beyinde apse görülen kişiler genellikle vücut olarak zayıf insanlardır.  Örneğin bağışıklık sistemi düşük olan bir kişinin iltihaplardan etkilenmesi de oldukça muhtemeldir.  Bunun yanında kronik akciğer rahatsızlığı olan kişilerde beyin apsesi görülme ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle bu tür problemleriniz varsa mutlaka doktorunuzdan beyin testi yapmasını isteyin. Beyinde apse görülen kişilerde genellikle baş dönmeleri, mide bulantıları, baş ağrıları ya da konuşamama etkisi genellikle beyinde oluşan apselerden kaynaklanmaktadır. Beyindeki apse kişinin bu tür problemlerinden dolayı doktora gitmesiyle yapılan testlerden ortaya çıkmaktadır.  Beyin tomografisi ya da kan testi gibi testler ile bu durum kolaylıkla ortaya çıkmaktadır.  Bunun tedavisi genellikle antibiyotik gibi etkili ilaçların kullanılması yapılmaktadır.
  ]]>
  Hamilelikte Diş Apsesi https://www.apse.gen.tr/hamilelikte-dis-apsesi.html Sat, 08 Dec 2018 09:34:02 +0000 Hamilelikte Diş Apsesi, Hamilelikte bayanlar ani hormon artışları yaşarlar. Bu durum tüm hamilelerde görülmektedir. Bu yüzden de dişeti rahatsızlıklarına sebep olmaktadır. Hamilelik döneminde dişetlerindeki besin artıklar Hamilelikte Diş Apsesi, Hamilelikte bayanlar ani hormon artışları yaşarlar. Bu durum tüm hamilelerde görülmektedir. Bu yüzden de dişeti rahatsızlıklarına sebep olmaktadır. Hamilelik döneminde dişetlerindeki besin artıkları tam olarak temizlenmezse kolayca dişeti iltihabı oluşur. Dişeti iltihabı genel olarak diş apsesi olarak söylenilir. Ciddi diş apsesi rahatsızlığı olan hamile bayanlarda erken doğum riski vardır. Hamile bayanların daha fazla dikkat etmesi gereken bir durumdur.

  Genelde hamilelik sırasında sık sık bulantı yaşayan gebeler ağız içindeki asidik ortam dişlerde aşınmaya sebep olmaktadır. Bu durumu engellemek için yapılması gereken en güzel yöntem ağız gargaraları yapması çok iyi olacaktır. Ağız içi sık sık su ile yıkanması önerilir. Fakat kusmanın ardından ağızdaki asit maksimum düzeyde olduğu için diş fırçalanması diş yüzeyinde aşınmalara sebep olur. Bu durum için en iyi yöntem diş fırçalamak için en az 30 dakika kadar beklemek uygun olacaktır. Bu durum ağız içerisinde oluşabilecek diş apsesi için önemli önemlerden bir tanesidir. Sağlıklı dişeti portakal gibi yüzeyi pürüzlü, diş ile sınırları belirgin, düzgün hatlı pembe rengine sahiptir. Sağlıklı dişeti kanamaz. Kanama varsa da doktora gidilmesinde fayda vardır. Dişeti kırmızıdır. Hassas olduğu için kanama oranı yüksektir. Hamilelikte aylık dönemlerde farklı şiddette etkilenmeler olur. Hamilelikten önce de mevcutsa hamilelik sırasında şiddeti artabilir ve tedavi edilmez ise ilerleme gösterebilir. Hamilelik sırasında östrojen ve progesteron hormon düzeylerindeki artıştan dolayı dişler üzerinde biriken plaklar ile de diş apsesi orantılıdır. Bu plaklar temizlenmezse diş iltihabına neden olur. Hamilelikte diş apsesinin acil durumunda  bebeğin gelişimini etkileyebilecek enfeksiyon durumunu göz önünde bulundurarak jinekoloğun önerileri doğrultusunda tedavi yapılmalıdır. Hamilelikte diş apsesi için ilaç kullanımı doğru değildir. Çocuğun bu ilaçlardan etkilenmemesini önlemek amacıyla doktorlar pek fazla ilaç tedavisi uygulamaktan kaçınmaktadır. Diğer bir durumda normalde diş tedavisinde çocuğun etkilenmeyeceğini bazı uzaman doktorlar dile getirmiştir ancak anne adayının da rahat edebilmesi için ilaç tedavisi pek yaygın olan tedavi türü değildir.

  Hamilelikte Diş Apsesi

  Hamilelikte diş apsesinin oluşmaması için en doğru tedavi şekli dişleri fırçalamak ve diş ipi kullanımıyla mümkündür. Etkin ve doğru bir şekilde fırçalamakla mümkündür. Hamilelin sürekli ağız içini su ile yıkaması, ağız içinde oluşan asidi de önleyerek dişin iltihap kapmasına engel olacaktır. diş apsesi veya dişeti iltihabını etkin bir bakımla önlemek de mümkündür. Her gün dişlerde temizlik yapılması çok önemlidir. Hamilelikte diş apsesi yani diş iltihabı bu yollar ile önlenebilmektedir. Anne adayları da yine durum ne olursa olsun ilk önce doktora gitmeleri ve doktor önerisi ile uygulama yapmaları gerekmektedir.

  ]]>